Windows Phone 7 – prace zakończone


Windows Phone 7I stało się - własnie ogłosiliśmy, że zakończyły się prace nad oprogramowaniem Windows Phone 7. Teraz już tylko do dogrania kwestie ze sprzętem, dostawcami oraz sieciami komórkowymi i za niedługą chwilę telefony z tym systemem będą szeroko dostępne.

Miałem okazję pobawić się telefonami z tym systemem - najpierw kilka tygodni temu na wewnętrznej konferencji TechReady, a kilka dni temu również w polskim oddziale Microsoft (gdzie wiem, że na pewno są dwie sztuki tego telefonu).

I powiem Wam, że mimo początkowych oporów (spowodowanych przyzwyczajeniem do Windows Mobile 6.1) po kilku chwilach zabawy okazywało się, że telefon naprawdę sympatycznie działa. Świetnie dopracowana jest przeglądarka i kilka innych elementów systemu, o których można by sporo pisać.

Ale myślę, że najwięcej zamieszania na rynku systemów mobilnych zrobi się, jak pojawią się pierwsze aplikacje na WP7. Będą one mogły skorzystać z wielu rzeczy, które da Microsoft. Swoją drogą byłem na jednej sesji o tworzeniu aplikacji na WP7 i powiem Wam, że z moim niezbyt dużym bagażem doświadczeń programisty - myślę, że byłbym w stanie napisać aplikację w niezbyt długim czasie (na sesji napisali ją w 1.5h).

Wiem też (i czytelnicy polskiego MSDN Flash również), że lada moment urządzenia z Windows Phone 7 (w liczbie kilku sztuk) pojawią się w specjalnie przygotowanym Windows Phone 7 Lab w naszym biurze w Warszawie. Każdy będzie mógł pojawić się i np. przetestować swoje aplikacje jak działają na tym telefonie. Jakby ktoś był chętny to zapraszam do kontaktu.

Z ciekawostek na temat WP7 mogę dodać, że jest to najlepiej przetestowana platforma mobilna jaką Microsoft wypuścił. Ponad 10.000 urządzeń działało non stop wykonując automatyczne testy, ponad pół miliona godzin spędzonych nad testowaniem. I do tego ponad 1000 firm, które już zaczęły tworzyć i testować oprogramowanie jakiś czas temu.

No to ja już nie mogę się doczekać na telefon z tym systemem. A dzięki obietnicy ze strony kierownictwa firmy wiem, że jak tylko telefon będzie dostępny na polskim rynku to każdy z pracowników Microsoft Polska dostanie po jednej sztuce 🙂

Comments (21)

 1. @kaarol: Na dwa pytania pozwolę sobię przekleić odpowiedź kolegi z maila, który lepiej się na tym zna 🙂

  Tak, telefon kładzie duży nacisk na pracę z chmurą – np. Onenote, który jest na pokładzie WP7 pozwala tworzyć notatniki, które automatycznie synchronizują się ze SkyDrive. Można je otworzyć w Onenote 2010 (on również obsługuje notatniki zapisywane na SkyDrive). Jest to dużo wygodniejsze niż podejście wcześniejsze, gdzie przez ActiveSync tylko na jednym komputerze można było synchronizować się z Onenote. Ale generalnie WP7 nie zakazuje nic co komunikował się z usługami web service – np. żeby pobrać informacje pogodowe, pobrać kursy giełdowe, itp. W tym było dostępne wcześniej. WM 6.5 również najczęściej zakresie nic się nie zmienia. Zmienia się jedynie API, które jest znacznie wygodniejsze dla programistów (Silverlight i XNA). No i oczywiście zmieniają się aplikacje Microsoft, z którymi telefon będzie sprzedawany – one wszystkie kładą duży nacisk na chmurę.

  Czy WP7 przyjmie się w firmach? Trudno powiedzieć. iPhone również był telefonem wymierzonym w rynek konsumencki – a ilu CTO korzysta z  nich :)Telefon dobrze integruje się z Exchange, ma wygodne kalendarze, doskonale pozwala przeglądać strony, pozwala adresować aplikacje biznesowe. Rzeczywiście linia produktów opartych na Windows CE jest utrzymana. Pojawiła się wersja CTP kolejnej wersji – Windows CE Compact 7 dla urządzeń typu embedded / PDA. Zajmuje się nim jednak teraz zupełnie inna grupa w Microsoft (tzw. WEB – Windows Embeded). Od producentów OEM będzie zależało ile typów nowych urządzeń będzie opartych o Windows CE 7, ale raczej nie zobaczymy ich wiele u operatorów. Drugi system raczej będzie dla dedykowanych rozwiązań.

 2. Anonymous says:

  Mnie bardziej ciekawi, czy będzie się można WP7 pobawić na MTS? 🙂

 3. Anonymous says:

  @Amandi,

  jabłuszka – szkoda tylko że gubią zasięg. 🙂

 4. Amadeusz says:

  @Paweł, z tym już ponoć sobie poradzono. 😉

  I gdyby KIN był taki jak go zapowiadano…

  A tak serio, to właśnie ów gadżeciaże są siłą pociągową (finansową) w przypadku "zwykłych" użytkowników, o których mówi Mariusz. A WP7 to system do telefonu, nie do wystawiania słitaśnych fotek na FB (choć może i do tego służyć). Niestety prym w przypadku biznesu wiedzie raczej RIM (mimo problemów m.in. w Indiach). No nic, pożyjemy, zobaczymy.

 5. dzinks says:

  Widziałem domowe przeróbki pierwszych wersji WP7 na HD2, może jednak coś w tym względzie się pojawi oficjalnego. http://www.petitionspot.com/…/hd2windowsphone7

 6. Anonymous says:

  Mariusz, wiesz jakie konkretnie telefony będziecie mieli do wyboru?

 7. Amadeusz says:

  @Mariusz, to nie jest kwestia dostępności aplikacji czy innych pierdółek (nota bene dwa wspomniane przez Ciebie produkty mają tego pod dostatkiem i wciąż tworzone są tysiące nowych). Rzecz tkwi w opinii tudzież reputacji mobilnego systemu MS a ten nie ma jej najlepszej. A jeśli chodzi o wygląd, to wybacz, ale "jabłuszka" wyglądają wręcz jak z bajki. Biznes zaś kręci się wokół właśnie tego ostatniego. Niemniej może masz rację i WP7 zdobędzie popularność, choć jak patrzę na wymagania, to…

 8. Anonymous says:

  Tak ograniczenia są znane dotyczą minimalnych wymagań co do procesora, pamięci, wielkości ekranu, rozdzielczości, kamery, ilości przycisków itp.

  Jak dla mnie to świetny pomysł na wyjście z impasu związanego z obecnymi systemami mobilnymi. WP7 to coś o czym mówiłem na ostatnim zlocie MVP, ale wtedy to co mówiłem było traktowane jako herezje 😉

 9. @Paweł: Nie mam pojęcia co będzie do wyboru 🙂

  @Amandi: Ja mam wrażenie, że ludzie (zwykli użytkownicy a nie firmy) pójdą w stronę tego telefonu, który będzie im się podobał, będzie wygodny i będzie miał dużo ciekawych aplikacji. A w tym względzie WP7 naprawdę ma czym konkurować z iPhone czy Androidami. Zwłaszcza jak produceni sprzętu zobaczą w tym biznes i programiści, którzy zaczną pisać aplikacje (któż nie zechciałby zostać milionerem z aplikacji sprzedawanej za 1$). Aczkolwiek faktycznie dosyć późno na rynek wchodzimy, z drugiej strony ten rynek jest na tyle dynamiczny i zmienny, że sporo tu się może zmienić 🙂

 10. dzinks says:

  Czy ograniczenia mówią o ilości ramu i procesorze, czy o specyficznej platformie?

 11. Anonymous says:

  @Amandi

  Gumowym bumperem? W zeszłym tygodniu do polski trafił IP4 i jest niestety bez bumpera ;p

  Są gadżeciaże i iphonowcy. Bo chyba nie masz innego zdania że iphone4 nic nowego nie wnosi? Nie ma się przeceiż co podniecać wielozadnoaniowościa i możliwością katalgowania programów, to przeceiż było zawsze.

  Prawdziwi gadzeciaże wybierają wm lub androida. Apple to w dużej mierze pozerstwo.

  A zwykli userzy, tacy zwykli… to nigdy nie kupią takiego telefonu bo w salonach uzytkownicy kupują telefon który kosztuje… 1 zł. WM IP nigdy tyle nie będzie kosztował.

  RIM prym wiedzie, ale jest tez ograniczony. Mnóstwo ludzi się nie podoba np ze względu na to że nie ma na niego wytarczającej oferty map (są tylko online). Dodatkowo są małokonfigurowalne. Wg mnie więc odpowiednia promocja WM i będize OK

 12. Anonymous says:

  nie no a tak na serio. Jak dla mnie rynek telefonów nie jest jeszzce zagospodarowany mamy 4 graczy: MS, RIM, Google i Apple. Apple jest dla gadżeciaży i oni musza mieć iphona bo inaczej się nie da. Po prostu musza (

  http://www.youtube.com/watch ). Andriod jest ok, ale ma dość duże problemy ze zgodnością wersji. Nie jest to w żaden sposob zunifikowane. Dodatkowo producenci jak chcą dograć swoją skrókę to muszą napisać się mnóstwo kodu. No i mamy RIM i MS. Dwie słuchawki, które
  są przeznaczone w szczególności dla klientów biznesowych. W usa RIM wygrywa, ale rynek biznesowy w przypadku dużych firm i takiej korporacji jak MS jest możliwy do przejęcia. Jeżeli WP7 będzie taki jak go zapowiadają to myślę że może te kilkanaście  % rynku
  w jakiś sposób zebrać.

 13. @Dzinks: Specem nie jestem… Ale z tego co pamiętam i kojarzę to przy WP7 są dosyć spore, specyficzne wymagania do sprzętu (m.in. dotyczące przycisków). Podejrzewam, że wprost upgrade nie będzie możliwy, ale nie chcę wprowadzać w błąd, bo nie wiem tego.

 14. Amadeusz says:

  Nawet jeśli WP 7 wniesie trochę świeżości w porównaniu do swego poprzednika, to niestety – według mnie – MS zdecydowanie się spóźnił z wejściem na mobilny rynek i pewnie niewiele z tegoż rynku zdoła "wykraść" nowym produktem.

  P.s. Nie wspomnę o wymaganiach…

 15. @Daniel: A to bardzo dobry pomysł. Ciekawe czy ktoś o nim pomyślał 🙂 Zapytam jutro…

 16. dzinks says:

  Czy będzie można się upgradować z wm6.5? Czy są ograniczenia sprzętowe?

 17. Mateusz Kierepka says:

  Upgrade z WM 6.5 – raczej nie (może ktoś da radę)

  Ograniczenia sprzętowe – tak SAME OGRANICZENIA 🙂 – WP7 działa tylko na wybranym sprzęcie (stąd też problemy z upgradem).

 18. Marcin Błaszczak says:

  Ja się tylko zastanawiam jak to będzie z pocztą na WM7? Jak z dostępem do firmowej poczty? Będzie to realizowane przez VPN? Można gdzieś zdobyć specyfikację WM7? Fajnie że pracownicy MS będą mieli dostęp do WM7 🙂 bedzie można Was męczyć o jakieś kwestie z nim związane. Zastanawia mnie najbardziej ile będzie kosztował tel. z WM7 na pokładzie. Jak WM7 będzie na MTS to zapewne dopchać się nie będzie można do niego 🙂 Jak wchodził surface to mogłem się nim pobawić na konferencji w MS.

 19. Kaarol says:

  @Mariusz

  Czy dalej MS utrzymuje ze, wszystkie ciężkie rzeczy, których WP7 nie obsługuje mają być w chmurce? Tylko aplikacje, które da się napisać z wykorzystaniem XNA, Silverlight, etc będą natywnie na telefonie?

  Tak jak ktoś już pisał ciekawe jak się WP7 przyjmie w firmach. Z tego co czytałem to MS dalej zamierza utrzymywać WM 6.5 na potrzeby biznesu. Czy to prawda?

 20. Ktos says:

  @kaarol: Ja nie z MSFT, ale odpowiem – tak, WM 6.5 będzie żył jeszcze przez jakiś czas właśnie dla tych super-pro aplikacji dla byznesu. Ostatnio wydano (chyba tak się nazywał) Windows Embedded Handheld, jako takiego nieco ulepszonego WM 6.5.

  Swoją drogą bardzo mi się podoba interfejs WP7, jak i parę innych rzeczy w nim (Xbox Live, Zune), ale ograniczenia (upośledzony Bluetooth, brak systemu plików i parę takich rzeczy) zmuszają do zastanowienia. Niby wiem, że to już nie jest telefon dla takich specjalistów, ale nadal szkoda niektórych elementów z Pocket PC…

 21. Kaarol says:

  @Mariusz – Dzięki za informacje 🙂

Skip to main content