TechNet Edge: darmowe webcasty po polsku


Raz czy dwa razy zdarzyło mi się wspomnieć o TechNet Edge. Dziś trochę więcej o tym miejscu, w którym publikowane są bardzo ciekawe webcasty po polsku dla specjalistów IT.

Czym jest TechNet Edge?

TechNet Edge - polskie webcasty dla specjalistów ITTechNet Edge jako całość to portal wideo dla specjalistów IT, w którym publikowane są webcasty przeznaczone właśnie dla nich. Dostęp do nich jest darmowy i nie jest wymagana żadna rejestracja.

Bez rejestracji możemy sobie spokojnie obejrzeć filmy, ale też co ciekawe pobrać je na dysk - i to w kilku formatach (m.in. WMV, MP3 czy formatach bezpośrednio na iPod, PSP czy Zune'a). i oczywiście za darmo.

Wiem, że ta funkcja jest bardzo często wykorzystywana i co ciekawe całkiem spora grupa osób pobiera nagrania w postaci plików MP3 - widocznie do słuchania np. w samochodzie nadają się idealnie.

W całym portalu dostępne są webcasty w bardzo wielu językach - w tym angielskim oraz oczywiście polskim.

Aby ułatwić oglądanie webcastów po polsku jakiś czas temu stworzyłem specjalną podstronę na Edge, na której zobaczycie materiały tylko w naszym rodzimym języku. Adres to edge.technet.com/poland. Strona ta dziś przeszła małą metamorfozę, więc osoby, które ją znały i korzystały mogą zobaczyć, że wygląda trochę inaczej - mam nadzieję, że lepiej!

Co tam jest ciekawego?

Materiały jak wspomniałem przeznaczone są dla specjalistów IT i to oni powinni najbardziej skorzystać na tym portalu. Ale nie oznacza to, że np. programiści czy hobbyści nie znajdą tam nic dla siebie, bo znajdą na pewno.

Generalnie treści, które są tam publikowane mają dwie głównej odmiany:

 • nagrania klasycznych sesji (trwające około 75 minut)
 • krótkie materiały szkoleniowe (trwające około 10 minut)

Do tego publikowane są tam czasem np. krótkie filmiki (jak np. ten o MTS 2009, MTR 2009 czy 2 latach istnienia grupy WGUiSW)

Filmy powstają czasem jako pojedyńcze materiały, ale najczęściej publikowane są w pewnych seriach. I tak do tej pory udało się opublikować następujące serie:

Niektóre grupy użytkowników dosyć intensywnie korzystają z Edge do publikowania nagrań po swoich spotkaniach:

 • WGUiSW: Warszawska Grupa Użytkowników i Specjalistów Windows (12 webcastów, kilka w produkcji)
 • MSSUG: Microsoft Security Solutions User Group (6 webcastów)

Oczywiście każda grupa jest tu bardzo mile widziana i poza możliwością publikowania nagrań dajemy również opcję transmisji live ze spotkań za pomocą technologii Live Meeting, do której potrzebne jest w zasadzie tylko łącze internetowe. W razie zainteresowania zachęcam do odezwania się do mnie.

Korzystanie z Edge

Jest kilka rzeczy na Edge, o których może nie wszyscy wiedzą, a które są bardzo przyjemnymi funkcjonalnościami ułatwiającymi czasem życie. Część z nich jest niestety też czasem dosyć mocno ukryta (ale to już zgłosiłem jako coś co wypadałoby poprawić w niedalekiej przyszłości).

Pobieranie na dysk

TechNet Edge - pobierz na dyskKażdy z opublikowanych filmów, tak jak wspomniałem, możemy pobrać na dysk. Wystarczy poszukać przy danym filmie rozwijanego menu pt. "Media Downloads" i rozwinąć go.

Otrzymamy możliwość pobrania pliku w kilku ciekawych formatach - WMV, MP3 czy gotowe formaty dla iPod, PSP i Zune.

Do pobierania filmów nie jest wymagane posiadanie żadnego konta i możemy pobierać dowolną ilość materiałów (bez ograniczeń).

Zagnieżdżanie filmu

TechNet Edge - zagnieżdżanie wideoCzasem może się zdarzyć, że będziecie chcieli określony film umieścić np. na Waszym blogu czy na innej stronie w postaci gotowego odtwarzacza.

Powiem Wam, że jest to jedna z najbardziej ukrytych opcji na Edge i sam nie mogłem jej przez dłuższy czas znaleźć. Uwaga ta została już zgłoszona (nie tylko przeze mnie) i mam nadzieję, że niedługo zostanie to poprawione.

No ale do rzeczy - gdzie to znaleźć? Do otrzymania tej opcji koniecznym jest uruchomienie filmu (klikając na znaczek "Play"). Wtedy w odtwarzaczu pojawi nam się ciekawa ikonka </>.

Po jej kliknięciu otrzymamy gotowy kod do wklejenia w dowolne miejsce - bloga, stronę czy cokolwiek.

RSSy dla tagów

TechNet Edge - tagi i RSSyJedną z ciekawszych opcji Edge'a jest to, że tworzy on automatycznie RSSy dla dowolnych tagów. Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób zasubskrybować sobie informacje na określony temat. I gdy tylko pojawi się coś nowego (np. na temat Exchange) to w tym RSSie dostaniemy informację o tym.

I tak na przykład przy dodawaniu nowych materiałów, jeśli dostanę coś od grupy WGUiSW to oznaczam to tagiem WGUiSW. Dzięki temu WGUiSW ma jedno miejsce gdzie pojawiają się wszystkie filmy z nimi związane.

I w tym miejscu mamy też zawsze link do RSSa dla tego taga. W związku z tym gdy tylko pojawi się coś nowego od grupy to wszyscy, którzy zasubskrybowali ten RSS otrzymają o tym informacje.

Statystyki

Muszę Wam powiedzieć, że patrząc na statystyki Edge, to od dobrych paru miesięcy tag polish (czyli wszystkie materiały po polsku) jest numerem jeden na całym świecie. I to nawet wliczając w to tagi amerykańskie! Subskrybujecie go w ilościach naprawdę kosmicznych.

Co ciekawe w zależności od tematu filmy oglądane są średnio okolo 1000 razy. Chociaż są też i takie, które idą w tysiące lub dziesiątki tysięcy. Bardzo mnie to cieszy, że zainteresowanie jest tak duże.

I tym bardziej mobilizuje to do dalszego rozwoju portalu i tego co tam się będzie pojawiało. W niedługim czasie zobaczycie na pewno publikacje archiwalnych nagrań z MTS 2008 i MTS 2009. Plus oczywiście nowe treści też.

A programiści?

No tak - rozpisałem się o specjalistach IT i portalu dla nich, a wiem, że mojego bloga czyta też spora grupa programistów 🙂 Dla Was też mamy coś podobnego - czyli Channel 9. Tu jednak póki co polska wersja językowa nie jest tak rozwinięta jak na Edge - choć to mam nadzieję wkrótce się zmieni.

Programistów więc również jak najbardziej zachęcam do współpracy. A Was wszystkich do zajrzenia na Edge.

Bo mogę obiecać tylko tyle, że w nowym roku fiskalnym Microsoft (od 1 lipca) powinno się tam zacząć dziać naprawdę dużo! Tym bardziej, że od 1 lipca pojawi się w naszym zespole nowa osoba, odpowiedzialna za wsparcie grup użytkowników.

Comments (6)

 1. @horacy: Faktycznie ciekawa sprawa, bo wygląda na to, że jest to pewien błąd. Prawidłowy link do RSSa z polskimi webcastami to: edge.technet.com/…/RSS

  Już zgłaszam to do zespołu programistów do poprawki. Dzięki bardzo za info.

  PS. Myślę, że dobrze by było pisać do mnie w komentarzach "Mariusz" niż "pan Mariusz" 🙂 Ja tam wolę bezpośrednie zwracanie się 🙂 niż panowanie sobie.

 2. @brejk: Faktycznie masz rację z SQL Day (zresztą podobnie jest z MTR 2009 – wziąłem po prostu sumę filmów z danym tagiem).

  I tak, ja prowadzę polską część Edge. A Channel9? Również ja 🙂 Choć na poważnie zabiorę się za to lipca. Ale jak ktoś ma ochotę coś przygotować (najlepiej sprawdzają się krótkie serie) to zapraszam już dziś do odezwania się.

 3. @radziu: No właśnie – tak jak pisałem, pliki MP3 to najczęściej pobierana wersja webcastów 🙂 Chyba wiele ludzi robi jak Ty – słucha je w samochodzie, autobusie, itp.

  A o elemencie zachęcającym nie pomyślałem – że słuchając faktycznie czasem chciałoby się przeklikać 🙂

 4. @Mariusz: Poprawka – z SQLDay 2009 są trzy webcasty i zajawka samej konferencji 😉 I pytanie – Ty prowadzisz polską część Edge. A kto jest Twoim polskim odpowiednikiem dla Channel9?

 5. radziu sz. says:

  Najbardziej podoba mi się to że można to od razu wyeksportować do MP3. 🙂

  Jak to słyszę (np. w samochodzie), a nie widzę to tym bardziej mam większą ochotę to sam przeklikać… 🙂

 6. horacy says:

  Panie Mariuszu – wszystko pięknie, tylko przydał by się działający kanał RSS dla nowych, polskich webcastów 😉

Skip to main content