Office Web Apps oficjalnie ruszyły


Nie chcę kopiować jakoś specjalnie wielu informacji, które już pojawiły się w całej sieci (po polsku na przykład na Antyweb.pl), więc najpierw w jednym zdaniu mały opis, a później dwa słowa komentarza na pytanie jakie dostałem w tej sprawie.

Wczoraj uruchomiliśmy oficjalnie Office Web Apps, który jest zestawem aplikacji Office działającym w przeglądarce (bez konieczności instalacji Office'a na komputerze) i działającym za darmo! Do tego współpracującym ze SkyDrive, który daje nam 25GB za darmo na przechowywanie naszych danych/plików.

Co ważne aplikacje te mają wygląd bardzo zbliżony do Office'a z pudełka (wstążka, przyciski, menu kontekstowe, itp.) i wiele podstawowych funkcjonalności również. Co prawda ja myślałem, że uruchomimy trochę więcej funkcji już teraz, ale z drugiej strony ludzie w korpie zrobili i tak wielki kawał dobrej roboty, a kolejne elementy na pewno pojawią się dosyć szybko.

Pytanie: Dlaczego nie widzę tego u siebie?

imageDostałem kilka pytań dotyczących tego dlaczego ktoś nie może skorzystać z tych aplikacji mimo, że wchodzi na Office Web Apps. Po prostu nie widać przycisków uruchamiających aplikacje (takich jak te na obrazku z prawej strony).

Generalnie kwestia jest taka, że wczoraj aplikacje zostały uruchomione tylko dla mieszkańców USA, UK, Kanady i Irlandii.

Plan jest oczywiście taki, aby w ciągu najbliższych dni aplikacje te wdrożyć we wszystkich regionach świata. Ale jeszcze chwilę to potrwa.

Jeśli jednak nie macie ochoty czekać to jest pewna sztuczka, dzięki której już dziś możecie zobaczyć te aplikacje u siebie. Wystarczy skorzystać ze specjalnego linku. Dzięki niemu system zaserwuje Wam aplikacje bez względu na Wasze miejsce zamieszkania czy dane w profilu Live. Minusem tego rozwiązania jest to, że część opcji może być np. w języku angielskim (ale to chyba mały problem dziś).

Polecam więc wszystkim spróbować tego co nasze Office Web Apps potrafią. Na zachęte mogę podrzucić Wam linka do publicznych dokumentów kolegi Jarka, który ma u siebie trochę rzeczy i w PowerPoint i w Wordzie - więc śmiało możecie zobaczyć całkiem życiowe przykłady tego jak to działa.


Comments (19)

 1. @MichalK: To, że przez link tylko działa to chwilowo normalne (pisałem o tym). Ale że na FF Ci nie działa to dziwne, bo (1) mi działa i (2) pisane to było tak, żeby działało na FF równie dobrze co na IE.

  @Paweł: Z tego co wiem to jak najbardziej można, bo niby czemu by nie 🙂

  @Marcin: No nic – ważne, że działa, bo jak mówią… "darowanemu koniowi…."

 2. Anonymous says:

  Nie działa ALT+E  czyli nie można pisać "ę"

 3. Anonymous says:

  @Mariusz nie wiem o jakich ustawieniach mówisz 😉 nie brałem udziału w Technical Preview 😉 poprostu się pojawiło i tyle i bardzo jestem z tego zadowolony.

 4. Anonymous says:

  Web Apps trochę rozczarowują.

 5. Anonymous says:

  @Mariusz ja Office Web Apps miałem dostępne nawet bez konieczności wchodzenia przez specjalny link. Pojawiła mi się zakładka Office i tam jest dostęp do tych aplikacji 😉

 6. @Andrzej: No to kolejna zagadka. A próbowałeś kliknąc na link który podałem w poście (tez z docsf=1 na końcu)?

  @Marcin: No tu zależy to od kilku rzeczy (m.in. tego co miałeś podane w profilu LiveID oraz czy czasem nie brałeś udział w Technical Preview).

 7. @Andrzej: To ciekawe, bo u mnie po wrzuceniu przygotowanego wcześniej pliku jest dostępna edycja. Nawet i bardziej skomplikowane dokumenty dają się edytować. Jak wrzuciłeś dokumenty i jak najedziesz na dany dokument to nie masz opcji "Edytuj w przeglądarce"? Albo nawet jak otworzysz tylko do odczytu to w menu wstążki powinna być opcja "Edit in browser".

 8. Andrzej Stolarczyk says:

  Ogólnie wszystko ładnie pięknie bo tego menu nie miałem tylko na jednym profilu, na drugim był. Ale co mnie zastanowiło – dokumenty można edytować tylko te, które utworzyło się z poziomu O.W.A.. Jak zuploadowałem sobie kilka dokumentów, to nie miałem żadnej opcji ich edycji. Czyżby przeoczenie?

 9. marcin says:

  Interface bardziej mi się podoba niż w google docs. Szkoda tylko, że obecnie przeglądarki/technologie są za mało wydajne dla takich aplikacji i niestety działają one zauważalnie wolniej.

 10. A ja mam takie jajo, ze ciagle dostaje informacje, ze nie mozna edytowac dokumenty bo jest edytowany przez inna osobe a nie jest bo zostal dopiero co utworzony 😀

 11. Andrzej Stolarczyk says:

  @Mariusz Kędziora – Dokumenty po wrzuceniu mają opcję Udostępnij zamiast Edytuj.

 12. Andrzej Stolarczyk says:

  @Mariusz – ten link nic nie zmienia (aczkolwiek go sprawdziłem) bo na tym profilu miałem już menu z tworzeniem nowych dokumentów, które potem również mogłem edytować. Ale kiedy wrzuciłem jakiś z dysku (nie był stworzony z poziomu www) to nie można go edytować.

 13. MichalK says:

  A mi działa tylko przez link i tylko pod IE, pod FF nie.

 14. pawel says:

  Witam,

  Tak z ciekawości: Można tego używać w domu z poziomu Linuksa ? Co mówi licencja ?

  Pozdrawiam!

 15. Polskie litery says:

  @grzesiekb: mi działa pod Windowsem. Za to pod Mac OSem w Safari czy Chromie nie da się żadnej polskiej litery wpisać …

 16. Andrzej Stolarczyk says:

  Okej, już wiem w czym był problem. Zuploadowane pliki można edytować, pod warunkiem że nie są to dokumenty z OneNote. A szkoda….

 17. roomas says:

  u mnie wszystko "gra i buczy"

Skip to main content