3 lata w Microsoft – zmiany


Wczoraj stuknęło mi dokładnie 3 lata od kiedy zmieniłem pracodawcę i został nim Microsoft Polska. Wtedy miałem pewne wątpliwości czy to aby dobra decyzja, ale teraz ich już nie mam. Wiem, że dobrze wybrałem.

Te 3 lata minęły tak szybko, że nawet nie wiem kiedy. I mimo, że pracuję cały czas na tym samym stanowisku (IT Pro Evangelist) to w tym czasie zdążyłem trochę zmieniać to czym się zajmowałem.

Co już robilem?

Początkowo sporo pracowałem ze społecznościami - przy portalu WSS.pl (bo z niego się wywodziłem), przy różnego rodzaju konferencjach (jako prelegent) czy wydarzeniach. Starałem się wspierać Microsoft moją wiedzą na temat tych społeczności, w których sam byłem i w których wiedziałem co jest nie tak i co może być lepiej.

Co ciekawe - praktycznie od razu jak tylko przyszedłem do pracy to założyłem tego bloga (pierwszy wpis jest z 21 czerwca 2007). Wiedziałem, że chce w trochę inny sposób wyjść do ludzi, chcę przełamać trochę wizerunek pracowników Microsoft jako tych siedzących w zamknięciu i nie odzywających się do ludzi. Przez te 3 lata udawało mi się całkiem regularnie pisać na blogu!

Byłem też przez pewien okres odpowiedzialny za merytorykę największej konferencji IT w Polsce (na 3000 osób) czyli Microsoft Technology Summit. Konferencja ta też wycięła mi spory kawałek zawodowego (i prywatnego) życia. Dwa razy po jakieś 4-5 miesięcy.

Miałem również przyjemność być opiekunem Influencerów, czyli osób, które sporo z nami współpracują i są mocno rozpoznawalne w swoim środowisku - głównie MVP, ale nie tylko.

Wróciłem też w międzyczasie do opieki merytorycznej nad portalami społecznościowymi (w tym wsparcia Redakcji tych portali). Dbałem aby rozwijały się technologicznie jak najlepiej, aby osoby korzystające z nich były zadowolone. Sporo mnie było widać na forum, gdzie starałem się trzymać rękę na pulsie i odpowiadać na różne pytania (czasem bardzo ciężkie z politycznego punktu widzenia).

Kolejne zmiana

I od naszego nowego roku finansowego przyszedł czas na kolejną zmianę. Nie całkiem, ale jednak zostawiam gdzieś z boku portale społecznościowe. Na pewno będę się starał je czytać i udzielać się gdzie będzie potrzeba.

Ale w naszym roku FY11 (zaczynającym się 1 lipca) będę odpowiedzialny w całości za merytorykę naszych oficjalnych portali skierowanych do zawodowców. Czyli TechNet dla specjalistów IT oraz MSDN dla programistów.

Planuję odświeżyć to wszystko co się na nich znajduje, podrasować to jak prezentowane są treści (ze stroną główną MSDN już to zrobiliśmy). Chciałbym też, żeby strony te były jak najbardziej przyjazne i przydatne. Ale zarówno dla wyjadaczy jak i te osoby, które nie słyszały nigdy o TechNet czy MSDN, a które będę się starał tam przyciągnąć.

To taki z grubsza mój plan na 4. rok w Microsoft. Pewnie z wieloma z Was będe chciał przedyskutować niektóre pomysły dot. tych portali (z częścią już nawet dyskutowałem). Jeśli Wy sami będziecie mieli jakieś uwagi - to z chęcią o nich poczytam. Albo w komentarzach, albo w mailu. A jeśli macie ochotę to jestem też do dyspozycji żeby się spotkać na żywo 🙂

I na koniec już powiem Wam, że to własnie jest bardzo fajne w Microsoft. Że można co jakiś czas zmienić to co sie robi, ale nie rezygnować z firmy, grupy z którą się dużo pracuje, i technologii które są cały czas tuż obok.

Comments (9)

 1. @Amandi: Co do inicjatyw z rozdawaniem 2000 kopii Office – nie sądzę 🙂 Po prostu skala jest trochę inna w PL. Czasami u nas zdarzają się konkursy w których można wygrać takie nagrody (aczkolwiek faktycznie ze względu na zmiany w polityce nagrodowej – w ostatnim czasie jest tego sporo mniej).

  Generalnie tam gdzie się da i gdzie jesteśmy w stanie – to robimy takie konkursy z takimi nagrodami.

 2. @Tomek: No fakt… Ja cały czas zapominam, że mamy we Wrocławiu oddział od niedawna. I tam faktycznie jest bardzo duża grupa programistów. I tam faktycznie można szukać ciekawych ofert pracy.

 3. @Programista: Jeśli jesteś programistą to w grę raczej wchodzi Ci tylko Redmond, może Dublin czy Indie, bo Polska niekoniecznie. I tam trzeba szukać ofert. Ale tu chyba więcej nie podpowiem.

  @ZielonY: Nie bardzo wiem w czym może być problem, bo mi się nie zdarzało do tej pory. Może pomoże jak będziesz wchodził pod zmieniony adres: blogs.technet.com/…/mkedziora – tu ważne jest to /b/. Chociaż sam system powinien odpowiednio przekierowywać pod nowy adres.

 4. @Programista: Może faktycznie studenci mają trochę więcej możliwości, bo jest dla nich dedykowany program praktyk (nawet pisałem niedawno o nim: blogs.technet.com/…/studenckie-praktyki-w-microsoft.aspx )

 5. Amadeusz says:

  A ja tak trochę z innej beczki zapytam. Czy MS Poland planuje takie inicjatywy jak ta, ogłoszona ostatnio na blogu Office: blogs.office.com/…/win-a-free-copy-of-microsoft-office-2010.aspx ? Oczywiście jak zwykle (to nie pierwszy raz) MS zapomina, że świat nie zaczyna ani nie kończy się na USA. Podobne akcje działy się z W7, ale naturalnie nie miały miejsca w PL. Czy jesteś w stanie dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat?

  P.s. Twój górny banner waży 300kB!? Nie da się tego zmniejszyć, bo wczytuje się zawsze jako ostatni element strony. 😛  

 6. ZielonY1 says:

  Hej, mam pewien problem, który pojawia się systematycznie przy wchodzeniu na Twojego bloga. Problem związany jest z Live ID. Wejście na adres
  blogs.technet.com/mkedziora skutkuje często komunikatem:

  The Windows Live Network is unavailable from this site for one of the following reasons:

  This site may be experiencing a problem

  The site may not be a member of the Windows Live Network

  You can:

  You can sign in or sign up at other sites on the Windows Live Network, or try again later at this site.

  Jedyne co można wówczas zrobić to wejść na stronę:
  accountservices.passport.net
  , tam się zautoryzować Live ID, i powrócić pod adres:
  blogs.technet.com/mkedziora już jako zautoryzowany user.

  Co jest grane?

  pzdr

  ZielonY

 7. Programista says:

  Hej! To może kolega Ewangelista podpowie gdzie tu mozna się zahaczyć na jakis "Entry level" ? Aplikowałem do MS, ale co z tego jak wiekszosc ofert kierowana jest do Mid-Senior/Senior/Principal, a ja ze swoim 3+ doświadczeniem się raczej nie łapie (co zresztą przekłada sie na brak odpowiedzi od MS na aplikacje). A moze to tylko to moj "brak doświadczenia" ? 😉

  Pozdrawiam

 8. Programista says:

  Dzieki za info. Szkoda tylko ze MS nie ma tak jak np. Bloomberg czy nawet Google stanowiska "Entry level". No chyba ze "graduate university students" gdzie wysyła sie ogolne CV jest tego typu stanowiskiem. Troche to namieszane, ale czytajac rózne blogi to tak jest od dawna.

  Dziekuje i pozdrawiam

 9. ToMeK says:

  Dla programistów oferta w PL jest we Wrocławiu … Polecam 😉

Skip to main content