Po migracji bloga – czas na podrasowanie


Jak już pewnie zdążyliście zauważyć (sam zresztą o tym pisałem) - od pewnego czasu mój blog działa na mocno odświeżonej platformie. Zmigrowaliśmy ponad 15.000 blogów pracowników Microsoft ze starej wersji Community Server 2.1 do najnowszej wersji 5.5.

Z jednej strony spowodowało to, że praktycznie 99% blogów Microsoft na świecie ma identyczny wygląd (bo szablony teraz są tylko dwa - jeden dla TechNet i drugi dla MSDN). Z drugiej strony my jako autorzy mamy dużo większą możliwość ułożenia bloga po swojemu (poprzednio było to bardzo toporne).

Ja się cieszę, bo od zawsze brakowało mi kilku rzeczy na moim blogu, których wtedy nie mogłem zrealizować, a teraz mogę 🙂 Mam nadzieję, że przyczyni się to do lepszego odbioru treści. A wszystkich nowych czytelników (a mam jednak bardzo dużo odwiedzin jednorazowych) zatrzyma na dłuższą chwilę i zachęci do pozostania tu na stałe.

Zmiany graficzne

Ja jak zwykle nie mogłem zostać przy "zwykłym" wyglądzie bloga i trochę musiałem namieszać. Tuż po migracji blog był trochę w rozsypce pod tym względem (ze względu na mój brak czasu), ale postanowiłem że pomału doprowadzę go do takiej formy, w której uznam go za dobrego.

Ekspertem w stylowaniu CSS już dawno nie jestem (kiedyś też pewnie można było conajwyżej powiedzieć, że byłem dobry), ale jednak kilka rzeczy udało mi się dopracować. Czego efekty mam nadzieję można zawuażyć (te pozytywne).

Skorzystałem też z kilku Waszych uwag, które zostawiliście ostatnio w komentarzach i odszedłem póki co od ciemnego tła bloga i jasnych napisów. Mam nadzieję, że teraz wygodniej się czyta (choć oczywiście jak to niektórzy pisali - czytają mnie przez RSS i wygląd dla nich nie jest ważny). Jest jeszcze kilka drobiazgów, które chcę poprawić, ale to już naprawdę na wolniejszą chwilę.

A gdyby czasem wśród moich czytelników był jakiś spec od CSSów + grafiki i miałby ochotę wyżyć się technicznie i jeszcze bardziej podrasować wygląd bloga - to zapraszam do kontaktu.

Zmiany techniczne

O jednej zmianie technicznej już pisałem - chodzi o możliwość logowania się do platformy blogów za pomocą Windows Live ID. Dzięki temu wszystkie komentarze są teraz przyjemnie podpisane i możecie mieć swój profil na platformie blogowej bez specjalnego zakładania nowego konta (po prostu korzystacie z istniejącego Live ID).

Myślę też, że dużo łatwiej będzie odszukiwać pewne treści korzystając z dobrze dobranych tagów. Na stronie głównej pokazuje się tylko 25 najpopularniejszych tagów na blogu, ale w menu mam też specjalne miejsce pt. "Tematy bloga", które kieruje do listy wszystkich tagów.

imageDodatkowo wszystkie posty na blogu możecie teraz sortować. Dostępne są trzy opcje: według daty (domyślne sortowanie), liczby obejrzeń danego posta, największej ilości komentarzy. Przy okazji tej opcji macie też możliwość ustawić sobie samemu czy na liście postów chcecie widzieć zajawki postów (tak jest teraz domyślnie) czy może posty w całości.

imageKolejna ciekawa opcja to możliwość oceny postów. Każdy post możecie w bardzo prosty sposób ocenić jak bardzo się Wam podobał. Ocena jest banalna i szybka - wystarczy zaznaczyć liczbę gwiazdek (od 1 do 5) przy danym poście. Ocena zapisywana jest od razu bez konieczności przeładowania strony - czyli szybko, miło i przyjemnie. Zachęcam Was do oceniania moich postów!

Chwilowo jeszcze (przez około miesiąc) będzie mały problem techniczny - wyszukiwarka na blogu przeszukuje wszystkie blogi na platformie TechNet, a nie tylko mój blog. Dla mnie to jest pewien problem (nie wiem jak dla Was?), ale w kolejnym buildzie platformy ma to zostać poprawione.

Dodatkowo w najbliższym czasie planuję dodać na specjalnej podstronie informacje o prezentacjach jakie miałem przyjemność prowadzić. Bo wiele osób pytało mnie o to skąd można pobrać moje prezentacje i czy gdzieś mam listę ich wszystkich. Pewnie w wakacje zbiorę cała listę którą pamiętam.

To chyba tyle jeśli chodzi o aspekty techniczne bloga.

Jeśli Wy jeszcze macie jakieś uwagi to z chęcią je przeczytam. A teraz już BARDZO Wam dziękuję za naprawdę sporą aktywność w komentarzach. Naprawdę przyjemnie się pisze widząc że macie ochotę dodać coś od siebie.

Comments (9)
 1. @Rafal: O kurcze… Widziałem, że coś pomału się wczytuje, ale nie pomyślałem, że to moja wina. Faktycznie obrazek mega wielki. Spróbuję podmienić wieczorem na coś dużo lżejszego. Dzięki bardzo za info!!!

 2. @Zygmunt: Captcha jest, ale tylko dla niezalogowanych osób 🙂

 3. @misiek440: Niestety nie posiadam porządnego programu graficznego (ani też super zdolności). Korzystałem więc z Paint.NET i jakiś 3 minut pracy. Może w wolniejszej chwili dopracuję te "kupy" 🙂 Ale dziekuję za info, bo nawet ich nie zauważyłem 😀

 4. @Dla mnie to jest pewien problem (nie wiem jak dla Was?), ale w kolejnym buildzie platformy ma to zostać poprawione

  Tak, to niefortunny pomysł 🙂

  Dla mnie wygląda teraz o wiele przyjemniejszy (chociaż często czytam właśnie przez RSS – wchodzę głównie jeśli chcę zostawić komentarz :))

 5. co do komentarzy… to mogę je teraz zostawiać bez zabezpieczenia antyspamowego 🙂 Na szczęście również bez logowania – tyle że przy tym jak nie jest konieczne logowanie się (bardzo dobrze), i nie ma żadnego systemu captcha, to może się okazać, iż za chwilę będziesz musiał mocno pilnować tego 🙂

 6. Teraz się wylogowałem – sprawdziłem np. na swoim blogu 🙂

  A komentarz na razie mogę pisać – i chyba będę mógł wysłać. Captchy nie widać 🙂 Ale może komentarz trafi do moderacji 🙂 ?

 7. misiek440 says:

  A ja się trochę przyczepie, ponieważ ostatnio często pracuje z grafiką. Co robią te trzy kupy na twojej głowie, trochę to nieprofesjonalnie wygląda jak na blog pracownika microsoftu! xD

 8. Rafal says:

  Czy top musi ważyć aż 300KB?

  Spowalnia ładowanie i odnosi się wrażenie, że serwer ociężały.

  A wystarczy rozdzielczość zmienić na standardowe w sieci 72dpi zamiast obecnych 299.

 9. misiek440 says:

  w obrazku nie ma tez przeźroczystości (nakładanych) wiec spokojnie można wsadzić jako JPG za miast ciężkiego PNG

Comments are closed.

Skip to main content