Chmura SaaS już dostępna, czyli BPOS


Wracam pomału do życia (po prawie 3 tygodniach wizyt w szpitalu) i oczywiście wracam do pisania bloga.

I zaczynam powrót od tematu chmury. Jak zapewne wiecie od pewnego czasu staram się przybliżyć Wam temat cloud computing (zwłaszcza w wykonaniu Microsoft).

Posty z tej serii, które już napisałem to:

Działająca chmura (SaaS)

Dziś czas na powiedzenie paru słów na temat chmury dla firm, która już działa. I z której można skorzystać w dowolnej chwili i na dodatek przez 30 dni przetestować ją za darmo, bez żadnych zobowiązań.

Ten rodzaj chmury działa w modelu SaaS, czyli Software as a Service. To chmura, gdzie dostawca zajmuje się wszystkim - sprzętem, systemem operacyjnym, utrzymaniem tego wszystkiego, zarządzaniem tym wszystkim (szczegółówy opis SaaS w poprzednim poście).

Dostawca do naszej dyspozycji natomiast daje nam określone aplikacje. W tym modelu działa tytułowy BPOS, który swoją premierę w Polsce miał ponad miesiąc temu.

Czym jest BPOS?

BPOS to skrót od Business Productivity Online Suite, w skład którego wchodzi kilka produktów, które działają na serwerach Microsoft. A Wy możecie je po prostu wykupić na określony czas dla określonych użytkowników.

Możecie kupić zarówno cały pakiet dostępnych aplikacji jak i każde z nich osobno - w zależności do Waszych potrzeb. Aktualnie w tym pakiecie dostępne są:

 • Microsoft Exchange Online
 • Microsoft SharePoint Online
 • Microsoft Office Communications Online
 • Microsoft Office Live Meeting

Są to jak widzicie produkty, które najprawdopodobniej znacie z ich klasycznych, pudełkowych wersji. Te pudełkowe wersje instalujecie u siebie na serwerach, sami dbacie o ich działanie, itp.

W tym wypadku to Microsoft stawia takie serwery w swoich serwerowniach, a Wy dostajecie do nich dostęp online. I sami decydujecie na jak długo chcecie z nich skorzystać oraz ile osób w Waszej firmie będzie miało dostęp do poszczególnych elementów.

Ile to kosztuje?

Usługi rozliczane są co miesiąc (przy czym przez pierwszy rok umowę podpisuje się na 12 miesięcy) i uzależnione są od wybranych aplikacji oraz ilości użytkowników, którzy mają z nich korzystać.

I tak:

 • cały pakiet (4 aplikacje) to cena od 8,52€ za jednego użytkownika miesięcznie.
 • SharePoint Online - od 4,47€
 • Office Communication Online - od 1,70€
 • Office Live Meeting - od 3,84€
 • Exchange Online - od 4,26€

Nie będę Was zanudział cenami, bo więcej dowiecie się sami na stronie Jak kupić?

A jak spróbować?

Świetną sprawą moim zdaniem jest to, że KAŻDY może już w tej chwili spróbować tych usług w chmurze za darmo. Przez 30 dni, bez żadnych zobowiązań, możecie sobie przetestować jak to działa i czy może Waszej firmie się to nie przyda.

Zresztą wypróbujcie to sami!

Nie męczę więc Was więcej tylko zachęcam do sprawdzenia jak oto chmura Microsoft staje się rzeczywistością i jak wygląda w codziennej pracy.

Z chęcią posłucham Waszych uwag jak widzicie takie podejście do aplikacji. Koniecznie napiszcie mi w komentarzach o Waszych wrażeniach po testach 🙂

Comments (7)

 1. @olo: Ale OCS jest już jak najbardziej dostępny. Kwestia jest tylko taka, że póki co nie ma 100% funkcjonalności OCSa, którego kupiłbyś w paczce i zainstalował u siebie.

  Ale tak jak pisał @qmiswax – warto obejrzeć w wersji demo, bo możliwe, że to co jest całkowicie Ci wystarczy. Albo dzięki elastyczności – teraz nie wykupisz OCSa, a zrobisz to dopiero jak będzie miał pełną funkcjonalność.

 2. @qmiswax: No proszę, to dobrze wiedzieć, że ktoś znajomy (i jego firma) korzysta już z BPOSa produkcyjnie i to jako głównego systemu pocztowego.

  Co do OCS… przemilczmy 🙂 I czekajmy 🙂 Na razie siłą tu miał być Exchange i SharePoint + Live Meeting. Na pełnego OCSa jeszcze chwilę przyjdzie poczekać (ale dlatego też cena taka niska).

 3. olosz says:

  OCS ciekawił mnie najbardziej ale dobrze wiedzieć, że jeszcze trzeba poczekać. Wiadomo mniej więcej do kiedy?

 4. @Chaos: Sprawy zdrowotne mojego syna.

 5. qmiswax says:

  Uzywam BPOS od dluzszego czasu (moja akutalna firma korzysta z tego jako glownego systemu pocztowego) i powiem wprost nie ma zadnych problemow fajne latwe i przyjemne. Ograniczenia ma SharePoint jak nie potrzebujesz dopisywac dodatkow (add-ons) to ok.

  Office Communicator przemilczmy (czekamy na nastepna wersje :)) ma byc lepiej .

 6. qmiswax says:

  @olo najlepiej sobie przetestuj i zobacz , potrzeby sa rozne dla roznych firm.

 7. Chaos says:

  A co się stało że był pan w szpitalu?

Skip to main content