MTS 2010: Chmury nad konferencją?


Bardzo mnie ciekawi czy tytuł w stylu Onetowym przyciągnął już Waszą uwagę? 🙂

Jeśli tak to powiem tyle, że o Microsoft Technology Summit 2010 (MTS 2010) nie ma się co martwić – będzie na 100% , a ja chciałem dwa słowa napisać o konferencji w moim kontekście.

Bo kontekst ten będzie bardzo mocno powiązany z tytułowymi chmurami. A to dlatego, że będe miał przyjemność poprowadzić najprawdopodobniej dwie sesje. O tym już za chwilę.

Nie wiesz co to MTS?

Jeśli wiesz co to MTS – to spokojnie przejdź do kolejnej sekcji tego wpisu (“Moje sesje”), bo ta część nie jest dla Ciebie. Nie dowiesz się nic nowego.

Ale chciałem dwa słowa napisać dla osób, które czytają mojego bloga a nie wiedzą co to MTS – a trochę może być takich osób patrząc po statystykach odwiedzin (które ostatnio dosyć wzrosły + pojawiło się sporo nowych czytelników).

Otóż MTS to skrót od Microsoft Technology Summit, czyli konferencji, którą raz do roku (od 5 lat) organizuje polski oddział Microsoft. Jest kierowana do kilku grup: specjalistów IT, programistów oraz menadżerów IT. Konferencja trwa 2 dni, gromadzi ponad 3000 osób i w trakcie jej trwania zawyczaj około 80 prelegentów ma około 100 sesji z różnych obszarów tematycznych.

Konferencja jest płatna (a mimo to miejsca kończą się dosyć szybko), odbywa się w Warszawie i jest pewnym przekrojem przez to, co Microsoft ma już w swoim portoflio, nad czym być może jeszcze pracuje oraz jak to wszystko może pomóc Wam w codziennej pracy.

Tak jak wspomniałem MTS cieszy się bardzo dużym powodzeniem, bo to nie tylko konferencja, ale też np. Strefa Ekspertów, konkurs Speaker Idol, sporo działań networkingowch, okazja do rozmów, itp.

Moje sesje

Wracając do tematu MTS 2010 i moich ewentualnzch dwóch sesji. Obie będą dotyczyły tematu… chmury – czyli naszego Cloud Computing. Nie mam jeszcze ani dokładnych tematów, ani opisów sesji, ale pewien zarys już jest.

Pierwszą sesją chciałbym przybliżyć temat chmury Microsoft z punktu widzenia specjalistów IT. Bo chmura może rysować kiepską wizję, gdzie IT Pro przestaną być potrzebni gdy firma wyniesie wszystkie serwery do chmury. Ale wcale tak źle nie jest, a dlaczego to opowiem już na sesji.

Druga sesja to coś do czego zarówno Klienci jak i Microsoft przykładają bardzo dużą wagę – czyli bezpieczeństwo. W wypadku chmury jest bardzo dużo pytań w tym zakresie – bo przecież dane nie będą u mnie, bo przecież mogę nie mieć wpływu na ich przechowywanie, backup, itp. Opowiem więc o tym co Microsoft zrobił, aby chmura była naprawdę bezpieczna.

Jeśli jesteście zainteresowani to zapraszam już teraz. Myślę, że w stosunkowo niedługim czasie pojawi się więcej konkretów na temat moich sesji, ale MTS oczywiście też.

MTS 2010

Dostałem już od kilku czytelników maile w sprawie MTS 2010 – tego kiedy będzie, czy będe się zajmował doborem sesji i prelegentów, czy będę brał udział w pracach zespołu MTS, itp.

Odpowiedź jest prosta – w tym roku nie będę tego robił. Wiem niestety ile czasu wyrwał mi z mojego życia MTS 2009 (zwłaszcza okresu wakacyjnego).

A że w tym roku po pierwsze chciałbym odpocząć na prawdziwych wakacjach, a po drugie mam kilka ciekawych projektów do zrobienia w luźniejszym wakacyjnym okresie – to merytoryką MTS w tym roku zajmie się ktoś inny. Ale możecie być pewni, że osoba ta ma naprawdę duże doświadczenie i wiedzę merytoryczną, więc o poziom MTS ja jestem w 100% spokojny!

Co równie ważne – globalnie i całościowo za MTS 2010 odpowiedzialna jest ta sama osoba co w zeszłym roku, więc tu też jestem pewien, że ogólnie będzie jeszcze lepiej (bo czytamy ankiety, wyciągamy wnioski i poprawiamy co się da co roku).

Ja i MTS

I na koniec trochę wspominek, bo muszę Wam powiedzieć, że moja historia z konferencjami MTS jest bardzo bogata i ciekawa.

I tak pierwszy MTS 2005 (jedyny poza PKiN) miałem przyjemność współorganizować jako firma zewnętrzna, która przygotowywała stronę konferencji, system rejestracji, obsługę rejestracji na miejscu i kilka rzeczy w trakcie konferencji.

Drugi MTS 2006 miałem przyjemność oglądać jako przedstawiciel firmy partnerskiej Microsoft i jako wystawca. Mieliśmy tam swoje stoisko, miałem okazję w trochę inny sposób rozmawiać z ludźmi na konferencji, czego innego od niej oczekiwałem.

Trzeci MTS 2008 (w roku 2007 konferencja się nie odbyła) odbył się jak pracowałem już w Microsoft. Miałem więc być prelegentem (i byłem nim), ale w połowie przygotowań okazało się, że przejmę opiekę merytoryczną nad konferencją. To był ciężki i ciekawy czas.

Czwarty MTS 2009 to od A do Z moja opieka merytoryczna nad konferencją – dobranie tematów, prelegentów, strefy Ekspertów, laboratoriów, itp. Naprawdę kawał roboty, który odbił mi się czkawką (na ponad 3 miesiące byłem wyjęty z innych projektów). Z oczywistych względów tym razem nie chciałem prowadzić sesji.

Piąty MTS 2010 przed nami, a ja kolejny raz wystąpię w innej roli – teraz już tylko prelegenta. Będę miał czas żeby przygotować się dobrze do sesji. A między sesjami nie będe już musiał biegać między piętrami i sprawdzać czy wszystko jest OK 🙂 Będzie też więcej czasu żeby pogadać ze znajomymi.

Zapraszam więc Was już teraz na MTS 2010! Kto był to jego pewnie nie trzeba zachęcać, a kto nie był… to patrz punkt pierwszy 🙂

Comments (10)

 1. Anonymous says:

  MTS to niezłe przedsięwzięcie ;-).

  Czy to prawda, że organizacja kolejnej konferencji zaczyna się od razu po zakończeniu tegorocznej? Ile trwa finisz? Ostatnie 3 miesiące przed konferencją?

 2. Anonymous says:

  No ja juz dostalem zaproszenie jako prelegent wczoraj wiec takze zapraszam na swoje sesje, o ktorych wiecej wkrotce 🙂

 3. @ZielonY: Faktycznie ktoś był spryciarz i zarezerwował domeny z mts201x.pl. Jak będzie domena w tym roku – nie wiem.

  @Pawel: Ale pomysł z tą mts.microsoft.com nie jest zły – muszę przy okazji pogadać na ten temat z zespołem MTS.

  @radziu: Co do konferencji to wiem kiedy będzie – 5-6 październik. Co do otwarcia strony informacyjnej, a później rejestracji – nie mam zielonego pojęcia.

  @Tomek: I jak szykujesz się już do sesji? 🙂

  @Anorak: Właśnie dlatego Tomek dostał zaproszenie jako prelegent już tak wcześnie – bo wygrał Speaker Idol na MTS 2009. Także wszystkim raz jeszcze polecam wziąć udział w tym konkursie w tym roku (a wiem, że na pewno będzie).

  Niedługo znowu parę słów o MTS 2010 napiszę 🙂

 4. @pwujczyk: Faktycznie niezłe przesięwzięcie. Wystarczy powiedzieć, że nad konferencją z samego Microsoft pracuje około 15 osób (nie licząc ludzi z agencji).

  Czy prace nad kolejnym zaczynają się od razu po poprzednim? I tak i nie. Na pewno jest rezerwowana sala na przyszły rok. Właściwe prace zaczynają się w okolicy stycznia.

  I nie wiem jak zdefiniować "finisz" 🙂 Bo praca tak naprawdę bardzo intensywna jest od maja/czerwca aż do samego września/października.

  @Marek: Tak, tegoroczna konferencja też będzie w PKiN. Zresztą bądźcie czujni bo coś w kościach czuję 😉 że lada moment pojawią się oficjalne informacje na temat MTS.

 5. ZielonY1 says:

  Wchodząc na http://www.mts2010.pl można zobaczyć komunikat:

  "Domena na sprzedaż. Tel: 606 143 517"

  Czyżby ktoś ubiegł MS i chciał Wam teraz odsprzedać domenę?

 6. radziu sz. says:

  tez to zauważyłem – ale jeszcze jakis czas temu było info że domeną opiekuje sie home.pl

  Mariusz, a wiadomo już kiedy uruchomicie rejestracje, i kiedy odbedzie sie konferencja? (trzeba wiedzieć jak planować urlop 🙂 – zeby jedno z drugim sie nie pokryło) 😉

 7. I tak samo jest do mts2015.pl włącznie 🙂

  Widać jakiś "sprytny" użytkownik stwierdził, że jest okazja by zarobić. Mam nadzieję, że MS się nie da – nie cierpię takiego "cwaniactwa"

 8. pawel says:

  Napisałem już o tym problemie z domeną tu: blogs.technet.com/…/jaki-b-dzie-mts-2010.aspx. Sugeruję po prostu użyć serwerów własnych MS i domenę mts.microsoft.com lub mts2010.microsoft.com. Czysto, sucho, pewnie 🙂

 9. KoprowskiT says:

  Prawdę mówiąc Tomku, nie potrzebujesz zaproszenia, bo przecież wygrałeś Speaker Idol 2009 🙂

 10. marek says:

  Czy tegoroczna konferencja też będzie w PKiN?

Skip to main content