Wielka migracja blogów Microsoft


Jeszcze tylko dziś i jutro będziecie mieli możliwość skomentowania wpisów na dowolnych blogach Microsoft (na platformie TechNet i MSDN). W tym oczywiście na moim. Po tym czasie dodanie komentarzy nie będzie możliwe.

Związane jest to z wielką migracją tych blogów na nowy silnik, która zaplanowana jest własnie od 16 maja.

Co będzie migrowane?

Na platformach TechNet i MSDN istnieje ponad 15.000 blogów. Teoretycznie są to blogi tylko pracowników Microsoft, choć są tu pewne wyjątki (również w Polsce).

Podobno na całej platformie od momentu jej powstania napisano 1.8 miliona postów (mój musi być tym 1.800.001). A zarejestrownaych jest 350.000 użytkowników (choć bardzo duża grupa ludzi korzysta z blogów i możliwości komentowania bez konieczności posiadania konta).

Od wielu lat platforma blogowa Microsoft działa na bardzo starym systemie Community Server 2.0 (podczas gdy na rynku jest już wersja 5.5 z tego co pamiętam).

I chyba po wielu naciskach i sugestiach wreszcie zdecydowano się na migrację tak wielkiej ilości blogów na nową platformę.

Jak będzie migrowane?

Plan jest taki:

 • 16 maja istniejąca platforma zostaje zamrożona
  Nie będzie możliwości dodania komentarzy, nie będzie możliwości pisania nowych postów (choć tu nie w 100% jest to prawda). Po prostu zrobiony zostanie zrzut całej bazy i rozpoczęty proces migracji do nowego środowiska.
 • 22 maja autorzy dostaną dostęp do nowej wersji
  Wtedy my jako autorzy będziemy mogli na nowej wersji platformy dopasować sobie wygląd, skonfigurować różne opcje, itp. Wszyscy użytkownicy nadal będą widzieli starą wersję.
 • 24 maja nowa platforma zostanie uruchomiona live
  W tym dniu po wejściu na blogi zobaczycie je w nowej szacie, na nowej platformie. I oczywiście ponownie pojawi się możliwośc komentowania

Co po migracji?

Po migracji mu jako autorzy dostaniemy dużo więcej możliwości konfiguracji naszych blogów – będziemy mogli odpowiednio poustawiać elementu na blogu (teraz było to prawie niewykonalne), będziemy mogli uruchomić sobie dodatkowe wtyczki moduły.

Myślę, że to wszystko pomoże trochę lepiej przedstawiać treści. Aczkolwiek podejrzewam, że ja nie bardzo będę miał czas żeby na początku blog ułożyć w taki sposób jak ma to miejsce teraz (nie mówiąc już o zmianie wyglądu). Więc pewnie na początku mój blog będzie wyglądał jak tysiące innych blogów Microsoft.

Co ciekawe na nowe platformie będzie mieli możliwość logowania się za pomocą Live ID! Moim zdaniem to ważna i duża zmiana, bo nie trzeba będzie zakładać kolejnych kont tylko do blogów. Wiem, że jeszcze nie teraz (ale jest plan na przyszłość) będzie opcja integracji istniejących kont w TechNet/MSDN właśnie z tymi blogowymi.

Jeśli więc macie jeszcze ochotę skomentować coś to zapraszam jeszcze dziś i jutro. Jednocześnie nowe posty pewnie zobaczycie niestety dopiero po 24 maja.

Może to i lepiej, bo ja niestety do tego czasu będę dysponował mocno ograniczonym czasem (o czym pisałem w poprzednim poście).

Tak swoją drogą to w nawiązaniu do poprzedniego posta powiem, że dzięki wspaniałej biurokracji operacja, która miała się odbyć w miniony czwartek jest póki co przełożona na wtorek. Choć jak się okazuje wtorek też nie jest tak 100% pewny :/

Comments (5)
 1. @Zygmunt: No tego jeszcze nie sprawdzałem – możliwości lokalizacji menu. Muszę zajrzeć w wolniejszej chwili na serwer testowy.

  @Łukasz: Z jednej strony też mnie to trochę dziwi. Z drugiej wiem, że sporo czasu ma zająć przeniesienie danych (obrazki, itp.) które są podpięte na tych wszystkich blogach. Poza tym Community Server to nie nasz produkt 🙂 Może inaczej się nie da? Nie wiem.

 2. @ziembor: od tej strony faktycznie o tym nie pomyślałem. Sam wpadłem w pułapkę, o której nie raz mówię przy okazji wirtualizacji i funkcji Live Migration (czy tam vMotion od VMWare) – że owszem miło jest coś przenosić live bez uszczerbku na dostępie, ale pytanie czy wszędzie ma to sens.

  Dzięki za przypomnienie 🙂

 3. @Łukasz Jagiełło : a mnie nie dziwi. platforma typu blogi jest tylko jednym z dodatkowych kanałów komunikacji. I wyłączenie części  jej funkcjonalności nie stanowi istotnego problemu. Naprawdę nawet największa firma nie musi wszystkiego robić w sposób wymagany dla projektów krytycznych. Wystarczy że będzie tak pracowała z projektami które rzeczywiście są krytyczne.

 4. Za to będziesz może (?) mógł np. ustawić to co chcesz po polsku, bez kombinowania ze stylami, jak to jakiś czas temu trzeba było 😉

  Z tą biurokracją… ciężko jest, to fakt 🙁 Trzymamy kciuki za wtorek. I w ogóle dużo siły życzę.

 5. Łukasz Jagiełło says:

  To tak duża firma jak M$ nie potrafi zrobić migracji do nowszej wersji bez konieczności czasowego blokowania usługi na tydzień ? Trochę dziwne, żeby upgrade musiał się wiązać z robieniem dump-a i wlewaniem na nowo.

Comments are closed.

Skip to main content