Studenckie praktyki w Microsoft


Wiedziałem, że jeszcze o czymś miałem napisać i nie mogłem sobie przypomnieć o czym. Dopiero artykuł jaki przeczytałem na WindowsHosting.pl przypomniał mi.

Chodzi o praktyki dla studentów zainteresowanych pracą w Microsoft – i to zarówno w siedzibie korporacji w Redmond jak i lokalnie w Microsoft Polska.

Studenci a Microsoft

Najpierw dwa słowa ogólnie o współpracy Microsoft Polska ze studentami.

Powiem Wam, że “za moich czasów” (kiedyś obieciałem sobie, że nigdy takiego stwierdzenia nie będę mówił do swoich dzieci) nie było tak dobrze na studiach – jeśli chodzi o współpracę Microsoft z uczelniami oczywiście.

Jak widzę, co robi nasz zespół akademicki (pozdrawiam chłopaki!) to naprawdę widzę, że studenci mają teraz sporo możliwości, żeby rozwijać swoją karierę przy okazji technologii Microsoft.

Polecam Wam generalnie zajrzeć na specjalną stronę dla studentów, gdzie sporo się dowiecie o tym co się dzieje na Waszych uczelniach i w czym Wy również możecie wziąć udział.

Jednym z takich działań są praktyki – i to zarówno te lokalne w Polsce jak i te w korporacji. Dwa słowa na ten temat.

Praktyki w Redmond

Microsoft Internship to właśnie praktyki w naszej centrali w Redmond w USA.

Są one przeznaczone dla najzdolniejszych studentów, którzy przejdą dosyć ostrą selekcję kandydatów.

Składa się ona z 4 etapów:

 1. Nominacja przez uczelnię
  To uczelnia nominuje kandydatów do praktyk. Wybrane uczelnie (dziekani i opiekunowie kół naukowych) w Polsce dostają wymagania i wybierają kandydatów. Tylko w ten sposób można przejść do kolejnego etapu (czyli nie można zgłosić się samemu).
 2. Test technologiczny
  Na podstawie CV wysłanych w pierwszym etapie, Microsoft wysyła wybranym osobom prostą ankietę z pytaniami technologicznymi ale też takimi o zainteresowania.
 3. Rozmowa telefoniczna
  Tu sprawdzana jest głównie znajomość języka angielskiego (bo on oczywiście obowiązuje podczas praktyk). Ale weryfikowane jest również CV oraz wiedza z poprzedniego etapu.
 4. Rozmowa rekrutacyjna
  Tu ma miejsce już finalna rozmowa – z ludźmi, którzy przyjeżdżają z Redmond prosto z grup produktowych. To wynik tych rozmów finalnie przesądza o zakwalifikowaniu się na praktyki.

Co ważne – uczestnicy praktyk studenckich bardzo często po odbyciu praktyk otrzymują ofertę stałej pracy w Microsoft Corp.

A i jeszcze jedno – wszystkie koszty praktyk (przelot, zakwaterowanie, wynagrodzenie!) pokrywa oczywiście Microsoft.

Polacy w Redmond w 2010

Ten rok był wyjątkowo dobry dla Polaków w kwestii praktyk. Z całej Europy przyjęto na praktyki 47 osób, z czego aż 17 osób będzie właśnie z Polski (ponad 35%!).

Pokazuje to naprawdę bardzo wysoki poziom kształcenia na polskich uczelniach.

Liczbowo wygląda to tak:

 • Uniwersytet Warszawski – 5 osób
 • Uniwersytet Poznański – 3 osoby
 • Uniwersytet Jagielloński – 3 osoby 

Po jednym studencie będzie też z AGH, Politechniki Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Białostockiej.

Wielu z tych studentów bierze udział w konkursie Imagine Cup w tym roku. Myślę, że to naprawdę dobry start dla takich osób! Jeśli więc jesteś studentem to może warto zainteresować się konkursem w przyszłym roku?

Swoją drogą – może czyta mojego bloga ktoś kto pojedzie do Redmond? 🙂

Praktyki w Polsce

Dwa słowa jeszcze na temat praktyk w Polsce. Bo takie też się odbywają i to dosyć intensywnie ostatnio.

Przez długi czas nie było nikogo dedykowanego to obsługi takiej współpracy studenci-Microsoft w Polsce. Ale od pewnego czasu mamy Rafała, który temat ogarnia naprawdę świetnie!

Z jednej strony Rafał pomaga nam wewnętrznie - znaleźć ludzi do konkretnych rzeczy (a nie parzenia kawy czy wymiany tonera jak to bywa w niektórych firmach). Z drugiej strony to studenci czasem mogą mieć pomysł na praktyki.

Rozmawiałem z Rafałem i jest on otwarty na różne propozycje od studentów, którzy może mają swój pomysł na praktyki w Microsoft albo może chcą zrobić coś w naszych technologiach w ramach praktyk wakacyjnych.

Pewnie mogą się pojawić u Was pytania czy nie ma może jakiejś gotowej listy możliwych praktyk. Póki co opcja jest tylko taka, że możecie o nich dowiedzieć się albo na konferencjach ITAD albo bezpośrednio u opiekunów koła naukowego na Waszej uczelni/wydziale.

Jeśli macie ochotę na lokalne praktyki możecie odezwać się do Rafała Czupryńskiego (v-rafacz@microsoft.com).

Generalnie ja Was (studentów) bardzo zachęcam do takiej formy współpracy z Microsoft!

Comments (8)
 1. @Paweł: Najlepiej napisz w tej sprawie maila do Rafała, bo nie wiem czy zagląda do tego posta jeszcze.

  Jeśli chodzi o inne działy – to te serwerowe to opcje mogłyby być dwie – w części marketingowej odpowiedzialnej za serwery (Product Managerowie) lub w części wdrożeniowej (Microsoft Services). Chociaż nie wiem czy w drugim przypadku opcje praktyk wchodzą w gre, ale musisz Rafała już pytać.

 2. pawel says:

  Czy praktyki lokalne (w Polsce), sa również płatne?

 3. Rafal says:

  @Paweł – Praktyki lokalne są w większości przypadków bezpłatne.

  Praktykant otrzymuje wszystkie dokumenty potrzebne na uczelnię do zaliczenia praktyk, referencje, jeśli są konieczne to szkolenia + kilka innych benefitów w zależności od projektu.

  Przede wszystkim jednak jest to szansa żeby wziąć udział w realnym projekcie i pod okiem specjalistów sporo się nauczyć.

  Myślę, że  nie często trafia sie okazja żeby w ramach praktyk np. pisać oprogramowanie na Surface 🙂

  Tak jak Mariusz napisał – jest również możliwość w ramach praktyk pod naszym okiem realizacji własnego pomysłu (jeśli jest on oparty o technologie Microsoft).

  Tutaj: http://150.254.225.50/HOGTestPage.aspx  jest przykład silnika gry w całości stworzonego w Silverlight własnie w ramach projektu praktyk.

  Warto jeszcze dodać, że praktyki w Microsoft Polska nie są tylko dla osób technicznych. Znajdzie się miejsce również dla kierowników projektów, osób związanych z marketingiem itp.

 4. Marcin Błaszczak says:

  Szkoda że nie ma takich praktyk dla niestudentów 🙂 Albo nie pojawiają się jakieś nowe oferty MS. Aktualnie szukam pracy i z chęcią bym się zatrudnił u Takiego pracodawcy jakim jest MS.

 5. Gratulacje wszystkim, ktorym sie udalo 🙂

  Sam kiedys startowalem na te praktyki w Redmond, ale niestety sie nie udalo – coz, bywa, a teraz juz czlowiek za stary na takie rzeczy 😀

 6. Refresh2 says:

  Szkoda, ze praktyki polskie bezpłatne… Jestem z Gdańska i mimo, że bardzo chciałbym wziąć w nich udział, to z powodów finansowych (życie w Warszawie przez 2 miesiące bez żadnych wpływów gotówki) bardzo kiepsko to widzę :/

 7. pawel says:

  @Rafał – czy praktyki można również odbyć w dziale nieprogramistycznym, np. technologie SQL Server, Windows Server – zarządzanie?

 8. pawel says:

  Panie Mariuszu, czy coś się zmieniło w sprawie zapytania o praktyki?

Comments are closed.

Skip to main content