Spotkania społeczności Microsoft


Duża część osób czytających mojego bloga na pewno wie bardzo dużo na temat grup użytkowników, które spotykają się w całej Polsce, żeby rozmawiać o technologiach Microsoft.

Ale jest na pewno grupa ludzi, która o tym nie słyszała i dziś dwa słowa na temat tych spotkań.

Bo myślę, że są one idealnym sposobem na zdobycie wiedzy, spotkanie ludzi o podobnych zainteresowaniach a czasem nawet okazją do znalezienia ciekawej pracy.

Spotkania i portal

Spotkania takie organizowane są:

 • regularnie (spotkania są co tydzień, dwa lub co miesiąc)
 • bezpłatnie (wstęp ma każdy, za darmo)
 • społecznościowo (nikt organizatorom nie płaci za to)
 • samodzielnie (liderzy sami decydują o czym będą mówić)
 • wspólnie (każdy może być prelegentem na takim spotkaniu)
 • w całym kraju (ponad 15 miast ma swoje grupy)

Aktualnie informacje o wszystkich grupach działających w Polsce możecie znaleźć na portalu ms-groups.pl. Tam zobaczycie podział na miasta (wybierzcie sobie to najbliższe Was) oraz technologie jakimi zajmują się poszczególne grupy.

image

Na jednych usłyszycie sporo o SQL Serverze, na innych o Windows Serverze, na jeszcze innych o programowaniu w .NET. Tematyka poruszana przez grupy jest naprawdę bardzo szeroka.

Zachęcam Was do zajrzenia na stronę i zorientowania się kiedy takie najbliższe spotkania będą się odbywały.

Ja oczywiście miałem przyjemność brać udział w wielu już spotkaniach grup. Czasami byłem na nich jako słuchacz, ale chyba w przeważającej ilości jako prelegent.

Wystąpiłem m.in. na grupie WGUiSW gdzie mówiłem m.in. o Windows Server 2008 R2 oraz Cloud Computing. Byłem też w Olsztynie z prezentacją o podstawach Active Directory. To tylko te ostatnie wystąpienia.

Było i byłem

Jedną z ostatnich moich interakcji z grupami była przyjemność wybrania się w weekend majowy na nietypowe spotkanie a mianowicie Majówkę Technologiczną 2010.

Nietypowe dla tego, że konferencja była całkowicie na luzie – bez rejestracji, bez wielkiej organizacji, a nawet w spodenkach i kapeluszach (a przynajmniej taki był plan, który pogoda trochę popsuła).

I nawet mimo środka weekendu majowego na spotkaniu pojawiła się spora grupa osób. I naprawdę było bardzo przyjemnie I na luzie. Szkoda tylko, że nie mogłem zostać do końca, bo po sesjach były warsztaty w salach PJWSTK.

Jeśli chodzi o merytorykę pojawiły się sesje o wdrażaniu na różne sposoby Windowsów, zarządzaniu maszynami wirtualnymi oraz luźniejsza prezentacja o informatyku w Internecie (i tym jak jest postrzegany).

Będzie i będę

A już dziś swoje 21 spotkanie ma grupa WGUiSW (Warszawska Grupa Użyytkowników i Specjalistów Windows).

Spotkanie również będzie nietypowe, bo poza merytoryczną sesją Tomka Onyszki o projektowaniu AD i bezpieczeństwie, będzie to spotkanie rocznicowe z okazji 2 lat istnienia grupy.

W tym czasie grupa zrobiła naprawdę kawał świetnej roboty, przyciągnęła do siebie naprawdę spore grono fanów i uczestników.

Jeśli więc macie dziś chwilę czasu po 18:00 – to ja tym bardziej zachęcam do odwiedzin siedziby Microsoft przy al. Jerozolimskich.

Comments (8)

 1. @Dzinks: Pamiętaj, że jeśli masz ochotę to zawsze możesz założyć taką grupę. Aczkolwiek rozumiem też to, że samemu ciężko coś zrobić – zwłaszcza gdy może się okazać, że w Gorzowie nie znajdziesz osób chętnych podzielić się wiedzą.

  Ale może nie jest tak źle – może warto popytać znajomych lub w zaprzyjaźnionych firmach. Microsoft generalnie pomaga w rozkręceniu takiej grupy 🙂

 2. @Marcin: Tak po pierwsze – to nie pan tylko Mariusz proponuję 🙂 Będzie łatwiej.

  Po drugie – to jeśli jesteście nową grupą to pewnie powinniście dostać informację o możliwości uruchomienia swojej strony w ramach platformy ms-groups.pl. Lider grupy na pewno o tym wie. I może planuje dopiero zrobić stronę (wtedy pojawi się na portalu).

 3. @Marysia: O VirtualStudy oczywiście słyszałem. Ale tu są dwa aspekty tego o czym piszesz.

  Po pierwsze mój post dotyczył tylko spotkań grup na żywo – tam gdzie poza szkoleniem jest chwila czasu na “networking”, czyli luźniejsze rozmowy. To na pewno jest bardzo dużym plusem spotkań offline i tego żaden online nie zastąpi (o czym przekonałem się ponownie dziś na spotkaniu WGUiSW).

  Po drugie portal VirtualStudy oczywiście robi super robotę! Tam też spotykają się ludzie, ale już online. Ale myślę, że przyjdzie niedługo czas na wspomnienie o zdobywaniu wiedzy online 🙂 Także dzięki za uwagę!

  @arek: A ja powiem Ci, że po dzisiejszym spotkaniu WGUiSW mam jeszcze większą przeczucie pewność, że naprawdę sporej grupie ludzi sprawia to naprawdę wielką frajdę i mają z tego sporo przyjemności.

  Ja jak tylko będzie się dało to będę to bardzo mocno wspierał!

 4. Marysia says:

  A wie Pan, może warto by było wspomnieć, że tą całą mapę i też świata pokrywa portal virtual study, chyba, że jeszcze Pan nie słyszał

 5. Dobry wpis. Warto o tym pisać bo jest spore grono ludzi które chce się dzielić wiedzą i to zupełnie za free. Sam kilka razy brałem udział jako prelegent w bardzo młodej – stażem i wiekowo grupie podbeskidzkiej. Przy okazji wszystkich z Bielska i okolic zapraszamy

 6. marcin says:

  Ja ze swojej strony dodam, że sam uczestniczę w spotkaniach takiej grupy jest nią Rzeszowska Grupa ITPro. Tylko z tego co widzę nie ma jeszcze nas na stronie którą Pan podał. Może też dlatego że od niedawna istniejemy.

 7. Basia says:

  Grupy offline to bardzo fajna inicjatywa 🙂 Ja już od ponad roku jestem związana z WGUiSW i dla mnie jako studentki miejsce gdzie mogę się uczyć od ludzi posiadających dużo większe doświadczenie ode mnie, ale chcących się podzielić nim totalnie za free to wspaniała sprawa. Pozdrawiam Basia 🙂

 8. Dzinks - IT pro says:

  A mi brakuje lokalnej grupy w Gorzowie Wlkp. Najbliej to niestety min 110 km.

Skip to main content