Jak telefon (PDA) pomaga mi w pracy


Jakiś czas temu już miałem plany, żeby zebrać i opisać to wszystko co pomaga mi w mojej codziennej pracy. Mowa oczywiście o technologiach i urządzeniach.

Niestety seria nie doszła do skutku, ale może jednak wrócę do tego tematu. Tu znowu taką mobilizującą rzeczą są słowa moich czytelników.

Pytanie ponownie padło na Blip.pl":

image
Co posiada za software Twoje PDA? Domyślam sie, że to WM, ale co jeszcze pomaga Ci w Twojej pracy?

Postanowiłem więc, że serię rozpocznę od odpowiedzi na to pytanie i opisania z jakiego telefonu korzystam, co mam w nim zainstalowane i jak na co dzień pracuję z tym telefonem i softem.

Mój telefon

images_Product_htc-touch-hd-02 Telefon z jakiego korzystam w pracy to od pół roku HTC Touch HD.

Gdy przychodził czas na wymianę telefonu (poprzednio miałem HTC Wizard) to miałem pewien problem na co się zdecydować.

Dostałem propozycję takich telefonów jak

 

 • Samsung Omnia
 • HTC Diamond 
 • HTC Touch PRO 
 • HTC  3G 
 • Sony Ericsson X1 
 • HTC SNAP

To, na co ja osobiście stawiałem duży nacisk, to duży wyświetlacz. Największy problem natomiast miałem z decyzją – telefon z fizyczną klawiaturą czy bez niej.

Ja stosunkowo dużo korzystam z telefonicznej klawiatury – piszę czasem maile i SMSy, do tego korzystam z internetu w telefonie, robię proste i szybkie notatki (o tym jeszcze za chwilę).

Klawiatura fizyczna jest mimo wszystko bardzo wygodna w takiej sytuacji. Dlatego tak ciężko mi było podjąć tą decyzję, ale ostatecznie wybrałem telefon bez klawiatury.

Plusem tego wyboru było jeszcze to, że telefon przez to jest bardzo cienki. I lekki również.

Co mam zainstalowane?

W telefonie oczywiście mam zainstalowany Windows Mobile. Mój jest w wersji 6.1 Professional.

Pierwszą rzeczą jaką do niego doinstalowałem (do poprzedniego telefonu również) była rewelacyjna wtyczka SPB Mobile Shell 3.5. Nawet mimo tego, że oprogramowanie to mamy za darmo (w ramach licencji dla Microsoft) to prywatnie również wydałbym 30$ na nią. Jest naprawdę warta swojej ceny (dlaczego – o tym za chwilę).

W telefonie mam też m.in.:

 • mobilnego Office’a (OneNote, Word, Excel i PowerPoint)
 • mobilnego Outlooka
 • mobilnego Internet Explorer
 • mobilnego Office Communicatora
 • Live Mesh
 • Opera Mobile
 • Total Commander CE

Z rzeczy bardziej rozrywkowych mam również: Pocket Blip, Facebook for Windows Phone, YouTube Player, Pocket Demotywatory czy Google Maps.

To wszystko w taki czy inny sposób przydaje mi się w codziennej pracy (ale też w staniu w korkach :))

Jak korzystam z telefonu?

Pytanie może banalne, ale dwa słowa mogę napisać o tym co w jakich sytuacjach wykorzystuje i jak które oprogramowanie mi pomaga w codziennej pracy.

Telefon

Po pierwsze telefon to oczywiście moje narzędzie codziennej pracy do rozmów. Staram się w związku z tym mieć aktualną listę kontaktów.

Coś co bardzo mi pomaga – to zdjęcia dodawane do kontaktów. Wtedy gdy ktoś dzwoni od razu widzę kto zacz. Zdjęcia często pobieram (dzięki SPB Mobile Shell) z Facebooka, ale czasem zadaję sobie nawet trud, żeby zdjęcie zgrać z innych serwisów społecznościowych.

Staram się również zawsze po rozmowie z “nieznajomym” dodać go do kontaktów gdy tylko uznam, że będę miał okazję jeszcze z nim rozmawiać.

Biuro

W telefonie często korzystam z mobilnego Outlooka. Dostęp do poczty i serwera Exchange jest naprawdę przyjemny i wygodny. Mam pełną synchronizację maili z moim Outlookiem na komputerze i czasami odpowiadam na pilne lub krótkie maile (stojąc w korku czy czekając np. u lekarza).

Dodatkiem równie często używanym jest oczywiście kalendarz. Ten również synchronizowany z Exchange, dzięki czemu mam bieżący wgląd w kolejne spotkania (w tym uczestników, numery sal, adresy czy notatki).

A propos notatek to bardzo często korzystam z “Tasks”, które ponownie synchronizują mi się idealnie przez Exchange z Outlookiem. Dzięki temu w zadania wpisuję sobie rzeczy, które mam zrobić. I robię to dosyć często. Papierowych notesów już dawno się pozbyłem.

Czasami zdarza mi się otwierać np. załączniki z maili w Wordzie czy Excelu i mobilne ich wersje radzą sobie z tym bardzo dobrze.

Współpraca

Korzystam również z naszego Office Communicatora (i tu znowu dzięki Exchange oraz Office Communication Server) aby być w kontakcie z ludźmi z firmy.

W komunikatorze mam możliwość szybkiego sprawdzenia czy ktoś jest w biurze, czy na spotkaniu czy akurat ma wolne.

Przy okazji współpracy wspomnę też o Live Mesh, w którym czasem przechowuję pliki które chcę przerzucić między komputerami.

Do obsługi plików w telefonie używam Total Commandera w wersji mobilnej.

Internet

Do przeglądania Internetu mam Internet Explorera. Wydaje mi się, że jego plusem jest szybkość przy ładowaniu prostych stron.

Do stron bardziej skomplikowanych uruchamiam jednak Operę Mobile. Lepiej radzi sobie z bardziej rozbudowanymi stronami.

W ramach korzystania z Internetu dosyć intensywnie używam klienta serwisu Blip.pl czyli Pocket Blip. Czasami też skorzystam z mobilnej aplikacji dla Facebook.

Rozrywka

Jako, że jestem normalnym człowiekiem to czasem lubię w luźniejszej chwili (np. w korku czy czekając u lekarza) obejrzeć coś ciekawego i śmiesznego na Demotywatorach 🙂 Tym bardziej, że od dawien dawna działam z JoeMonsterem, który to założył Demotywatory.

Zdarza mi się (choć stosunkowo rzadko) uruchomić odtwarzacz YouTube.

Ale za to dosyć intensywnie korzystam z Google Maps. Zwłaszcza gdy nie chce mi się wyciągać stacjonarnej nawigacji z samochodu. Bo nie wspomniałem, ale HTC Touch HD ma wbudowany GPS, który świetnie współpracuje z Google Maps.

SPB Mobile Shell

Na koniec chciałem jeszcze dwa słowa napisać o nakładce na WM 6.1 czyli SPB Mobile Shell.

Uważam, że nasz Windows Mobile bardzo dużo zyskuje dzięki niej. Nie chcę jej opisywać, bo dużo więcej dowiecie się ze strony producenta (obejrzyjcie dema czy screenshoty). Ale jest w niej sporo rzeczy, które ułatwiają pracę.

Ja dzięki niej mam dobrze skonfigurowany pierwszy ekran (ten który widzę po włączeniu telefonu). Dostęp do kontaktów jest bardzo przyjemny, wyszukiwanie kontaktów, listy połączeń czy podręcznych skrótów – jest naprawdę super.

Podsumowanie

Jak zapewne widzicie – korzystam dosyć intensywnie z telefonu i internetu w nim. Myślę, że bardzo dużo daje mi spięcie telefonu z Exchange Server.

Dzięki temu mój telefon jest bardzo wygodnym przedłużeniem Outlooka. I myślę, że dzięki niemu zaoszczędzam całkiem sporo czasu codziennie.

Jeśli macie okazję – przetestujcie sobie takie rozwiązanie w Waszej firmie. No chyba, że już z niego korzystacie?

A może Wy sami podpowiecie z czego korzystacie w swoim telefonie i jak z niego korzystacie?

Comments (17)

 1. @Acid: O widzisz! Zapomniałem jeszcze o Bejeweled 2 🙂 A przecież to podstawa… Chociaż ja korzystam sporadycznie, to jednak moja żona mi zawsze wieczorem porywa telefon właśnie z powodu Bejeweled 🙂

 2. @Karol: No właśnie o to chodzi, że z m.mesh.com ta instalka zniknęła…

 3. @dzinks: Tak – zapomniałem o tym napisać, ale Direct Push jak najbardziej używam. Bez niego jednak ta praca na telefonie (przedłużenie Outlooka) trochę traci na jakości.

  @Michał: No też niestety cierpię czasem z powodu szukania różnych opcji w WM… Na szczęście SPB sporo pomaga i podsuwa te opcje w lepiej zorganizowany sposób.

  Do backupu też używam SPB Backup, przy czym nie mam go zainstalowanego na stałe, bo backup telefonu robię bardzo rzadko (pewnie raz na rok).

  Co do klienta RDP to sam nie mam, ale jestem pewien, że kilku moich czytelników korzysta (bo nie raz słyszałem jak to administrują z telefonu) – więc może ktoś podzieli się jakąś rekomendacją.

 4. @Robert: Tu niestety nawet choćbym mógł to pewnie i tak za dużo bym nie powiedział o WM7, bo nie interesowałem sie jeszcze mocno tym tematem.

  Zmiany na pewno będą w Live Mesh, ale tu nie mogę mówić praktycznie nic.

 5. @arek: Ja muszę wreszcie kiedyś spróbować pobawić się chwilę iPhone, bo słyszę ciągle o szybkości i super touch screenie. Jak dla mnie póki co szybkość mojego HTC jest OK. Na ekran też nie narzekam.

  Ja z RSSów korzystam przez Internet Explorer z Google Reader. Ale ciekawe czy jest ich aplikacja na WM.

  Ciekawe swoją drogą jak się będzie miało WM7 do wygody korzystania i ewentualnej możliwości instalacji takiego SPB 🙂

 6. @mt3o: hmmm… no faktycznie zaskoczyłeś mnie tym. Bo ja też nie widzę instalatora (jest tylko info, że będzie wkrótce). Sam nie wiem skąd ja miałem instalator – ale możliwe, że z sieci wewnętrznej. Bo nie jestem pewien czy czasem nie jest on jeszcze w jakiejś zamkniętej fazie beta 🙁

  Ale pewne rzeczy spokojnie można zrobić w mobilnej wersji strony Mesh.com – choć wiem, że to nie to samo.

 7. dzinks says:

  Nie spodziewałem się tak szybkiej reakcji postowej 🙂 Po obejrzeniu dema i paru filmów na youtube, stwierdziłem, że warto zainteresować się podanym przez Ciebie shellem. Korzystanie u mnie wygląda podobnie jak u Ciebie, Outlook + sychronizacja. Czy używasz Microsoft Direct Push ?

 8. Michał Gajda says:

  Ja używam Samsunga Omnię, jest to dobry telefon z WM 6.1 na pokładzie, niemniej lekko przereklamowany – ma kilka wad, z którymi niestety trzeba, żyć.

  Jeżeli chodzi o oprogramowanie to jak najbardziej WM ma dużą przewagę. Kiedyś korzystałem z Symbiana i wiem, że nie było tak różowo z aplikacjami. Czasem zdarza mi się troszeczkę programować (tak hobbystycznie), choć raczej uważam się za miernego programistę. Podpięcie do Visual Studio SDK dla WM i zabawa w tym środowisku jest wręcz „idioto odporna” 🙂

  Z samych aplikacji jakich używam to:

  • standardowo pakiet Office’a (chyba najczęściej Word, Excel)

  • IE niestety dość rzadko, ale czasem zdarza się

  • częściej niestety Opera Mobile idzie w ruch

  • GoogleMaps od czasu do czasu

  • choć częściej używam AutoMapę, którą dostałem w zestawie

  • PimBackup, gdyż licho nie śpi (kiedyś testowałem też SPB Backup – wg mnie lepszy, ale płatny choć 25$ to nie dużo, więc może kiedyś zamienie)

  • TaskManager’a, ale niestety nie tego z WM 🙂

  • PocketPutty do administracji przez ssh

  • Klient VNC Viewer

  Niestety nadal szukam jakiegoś dobrego klienta RDP, ewentualnie przydałby się również jakiś ciekawy sposób zarządzania poprzez WinRS. Wiem, że administracja PC’tami z poziomu telefonu to trochę abstrakcyjne pojęcie, niemniej gdy nie ma się komputera pod ręką (np. w terenie) czasem to ratuje sytuację.

 9. mt3o says:

  Jest gdzieś publicznie dostęny instalator do mesh’a na wm6? Kiedyś szukałem na stronie projektu, i znalazłem tylko wersję mobilną strony. Google podpowiedziało jeszcze: http://blogs.msdn.com/windowsmobile/archive/2008/10/31/live-mesh-and-windows-mobile.aspx ale tamtejszy link prowadzi do 404…

  I trochę żałuję, bo korzystam z mesha na codzień, oszczędza mi dużo pracy z synchronizowaniem plików.

 10. ja używam iPhone-a ze względu na szybkość działania i rewelacyjny touch screen a z narzędzi to poczta (gmail synchronizowany przez protokol exchange) + kalendarz synchronizowany rowniez przez exchangea dodatkowo synchronizowany z firmowym systemem BPM i kontakty (tu rowniez exchange)  z bardziej offworkowych rzeczy to tweetdeck/blip/facebook mobile oraz google rss reader w wersji na iP. Zalety to (podobnie jak to już zaznaczał masakra) mozliwosc wykorzystania każdej wolnej chwili na nadrobienie zaległości (w poczcie i rss-ach). Teraz cichutko czekam na WM7 i możliwość tworzenia aplikacji w SL4 🙂

 11. porównywałem iPhonea z touch hd i odnosiłem wrażenie jakby ten drugi miewał czkawki i czasem po prostu trzeba było poczekać aż telefon wykona to co chcieliśmy. Nie wiem czy to wina konkretnej sztuki czy touchFlow czy jeszcze czegoś. Znowu w iPhonie brakuje mi .net-a 😉

 12. zdołowany says:

  po przeczytaniu postanowiłem że czas na synchronizację kontaktów z outlookiem….. a jestem świeżo po instalacji win7+office2007….. i mi zsynchronizował  🙁

  ludzie dzielą sie na tych co robią kopie bezpieczeństwa książki telefonicznej i na tych którzy dopiero zaczną…..

 13. Jeśli chodzi o instalator mobilnej wersji Live Mesh na WM to jest dostępna jest już od ponad roku tutaj: http://m.mesh.com.

  Od czasu do czasu staram się skrobnąć coś ciekawego na temach Mesh: http://stilger.eu/tag/live-mesh/

 14. ciastek says:

  Ze swojej strony dodam tylko tyle, że Samsung DX900, dualsimowy telefon z WM6.1 na pokładzie jest nieużywalny ze względu na mułowatość systemu. Na co komu multum pocketaplikacji, gdy na ich załadowanie musi czekać minutę?

 15. Robert Stuczysnki says:

  Live Mesh na WM nadal jest byle jakie.

  Dla lubiacych iPhona od pewnego czasu pogromca http://www.komorkomaniak.pl/23730/porownanie-iphone-3gs-czy-htc-hd2-arena-komorkomaniaka/

 16. Robert Stuczysnki says:

  @Mariusz WM7 wydaje sie ze to niestety bedzie tel dla mas. Czyli Wasz firma nastawia sie na Kowalskiego – i moze dobrze. BTW geekowie zostana przy WM6.5.x oraz Android.

  Obym sie mylil 🙂

 17. Acid says:

  "Plusem tego wyboru było jeszcze to, że telefon przez to jest bardzo cienki. I lekki również." – Z tego powodu ja wybrałem Samsunga I780.Tel niezbyt duży, z klawiaturą QWERTY w stylu BlackBerry 🙂 Oraz zapasową baterią i zewn. ładowarką.

  No i WM 6.1 – dobór aplikacji podobny (Pocket Outlook to potęga), tyle że u mnie króluje Opera Mobile (obecnie 10), Pocket PuTTY, Resco Explorer a w wolnych chwilach Bejeweled 2 😉

Skip to main content