Zrobiłeś upgrade Windows 7 z RC do RTM?


Wstyd się przyznać, ale do wczoraj na moim laptopie nadal działał sobie Windows 7 w wersji RC (Relase Candidate).

Jednak jeśli macie nadal taki RC na swoich komputerach, to na pewno widzieliście od dwóch tygodni mały dymek przypominający o tym, że 1 marca system ten przestanie działać.

Objawy nie-działania będą takie, że regularnie co 1-2h system będzie się sam zamykał (bez zapisywania dokumentów i stanu aplikacji).

Dlaczego tak późno u mnie?

W moim wypadku czekałem tak długo z reinstalacją, bo nadszedł czas wymiany mojego służbowego komputera.

Komputer zamówiłem jakiś czas temu i miałem nadzieję, że dotrze do mnie przed 1 marca.

Dell E4300 BlueJak się jednak okazało na mojego nowego Della E4300 (w kolorze niebieskim) będę musiał poczekać jeszcze około 2 tygodni.

Może to z powodu koloru, a może dlatego, że wcisną mi w niego dodatkowe 4GB RAM (będzie miał razem 8GB) i dysk SSD? Któż to wie.

Moja reinstalacja

W związku z tym, że wczoraj czasu było mało, a na dodatek nie było sensu na starym komputerze robić czystej instalacji (tylko na 2 tygodnie) – to postanowiłem pójść w nie polecaną ścieżkę.

Skorzystałem z porady zamieszczonej przez zespół inżynierów Windows 7 i swoją instalację zrobiłem na istniejącym systemie.

 

Dzięki temu odpadł mi czas na konfigurację całego systemu, instalację programów i ich konfigurację. Po prostu odpaliłem instalację wieczorem a rano miałem gotowy system w wersji RTM.

Przy czym oczywiście nie polecam tego wszystkim, którzy będą wymieniać wersję RC na RTM – zdecydowanie bardziej polecam czystą instalację i sam takową zrobię jak już dostanę nowy komputer.

Ciekawostka z plikiem ISO

Nie wiem czy to przypadek, ale w ciągu ostatniego tygodnia aż 3 osoby w biurze zapytały mnie jak wypalić plik ISO na płytę (pewnie dlatego, że chciały zrobić sobie instalację Windows 7 w wersji RTM).

I niezmiennie im odpowiadałem, że Windows 7 taką opcję ma po prostu już wbudowaną.

Wystarczy na pliku ISO kliknąć prawym przyciskiem i wybrać “Open with > Windows Disc Image Burner”

image

To czego mi brakuje nadal (o czym zespół produktowy też już wie) to możliwości zamontowania pliku ISO jako dodatkowego napędu. I jak zapewne zauważycie na obrazku powyżej korzystam w tym celu z darmowego programu Virtual CloneDrive.

To wszystkim korzystającym nadal z Windows 7 RC życzę bezproblemowej instalacji/reinstalacji!

Comments (2)
 1. @Żep: Widzę po Twoim komentarzu, że koniecznie musze więcej napisać na temat pracy w Microsoft. Koniecznie.

  Ale odpowiadając już teraz skrótowo na Twoje pytanie. Microsoft Polska to w głównej mierze oddział marketingowo-sprzedażowy. Osób technicznych (i to naprawdę mocno technicznych) jest tu nie za wiele. I jest naprawdę sporo osób, które mimo świetnego wykonywania przez nich pracy w swojej działce – po prostu nie zawsze znają się na technikaliach i tym jak Windows działa i co więcej można z niego wycisnąć poza podstaowywymi jego funkcjami.

  Ale tak jak pisałem – odpowiedź na to pytanie zasługuje na osobny post. Już go dopisuję do listy ToDo.

 2. Żep says:

  Witam!

  ze tak sie czepie. Jezeli pracujesz w MS, to kto taki mogl Cie zapytac o wypalenie iso na plycie ? Jedyna niewykwalifikowana osoba ktora przychodzi mi do glowy to sprzataczka, ale ona takich problemow zazwyczaj nie ma …

  .. a reszta ? Reszta w moim przekonaniu jest superwykwalifikowanymi pracownikami MS ktora nie powinna zadawac takich pytan. To tak jakby neurochirurg zapytal sie czy jego mlot udarowy firmy bosh, bedzie sie nadawal do odwiertu w czaszce pacjeta.

  I pytam sie calkiem serio, bo sam od roku daje sobie "siana" z aplikowaniem do MS, uwazajac sie za glupka, w czasie gdy wiem jakie procesy chemiczne zachodza podczas wypalania czegokolwiek na plycie (taka alegoria tylko).

  Pozdrawiam

Comments are closed.

Skip to main content