Konkurs dla administratorów Visty


Tak jak wspominałem jakiś czas temu nadszedł czas na kolejny konkurs na moim blogu. Do wygrania tym razem kilka całkiem ciekawych i przydatnych książek.

Przy czym od razu mówię, że konkurs i nagrody dotyczyć będą trochę starszej wersji systemu – a mianowicie Windows Vista.

Dlaczego Vista?

Odpowiedzi są w sumie dwie.

Jedna jest taka, że podczas ostatnich moich porządków zauważyłem, że mam w swoich zasobach jeszcze kilka naprawdę ciekawych książek z tematu Windows Vista (o tym za chwilę).

Druga jest taka, że jestem pewien, że wielu z Was w firmach nadal ma Windows Vista i nadal nimi zarządza. I możliwe, że potrwa to jeszcze trochę zanim przesiądziecie się na Windows 7 (z różnych przyczyn).

Co do wygrania?

Do wygrania mam całkiem ciekawy pakiet książek

 1. PL Windows Vista Vademecum Administratora (10 szt.)
 2. EN Windows Vista Resource Kit (6 szt.)
 3. EN Windows Vista Administrator's Pocket Consultant (7 szt.)

To naprawdę spore skarbnice wiedzy (czasami mające po 1500 stron!), które mogą się przydać we wdrażaniu oraz zarządzaniu systemem Windows Vista.

Co trzeba zrobić?

Jak zwykle w konkursie muszą być jakieś pytania 🙂 I tym razem tak będzie.

Wystarczy odpowiedzieć na 3 naprawdę proste i nietypowe (jak na konkurs) pytania:

 1. Jak duże jest środowisko którym zarządzasz + ile jest w nim komputerów z Windows Vista?
 2. Jakie masz pozytywne wrażenia z wdrożenia Windows Vista u siebie w firmie?
 3. Jakich narzędzi użyłbyś, aby zmigrować swoje stacje z Windows Vista do Windows 7?

W związku z tym, że pytania są dosyć otwarte to pozwolę sobie być jednoosobowym jury i przyznać nagrody oczywiście obiektywnie, ale zapewne z pewną dozą subiektywności 🙂

Nagród jak wiecie jest całkiem sporo, więc myślę, że naprawdę dla każdego chętnego wystarczy – wystarczy poświęcić tylko kilka chwil.

Ale tak czy inaczej – konkurs zamykam w niedzielę (28.02) o 23:59, a wyniki postaram się ogłosić w poniedziałek (01.03) wieczorem.

Plus oczywiście na czas trwania konkursu komentarze do tego posta będą moderowane i nie pojawią się aż do poniedziałku. Natomiast na pewno spłyną one do mnie.

W komentarzu dopiszcie też proszę, którą nagrodą jesteście zainteresowani (będą przydzielone według kolejności zgłoszeń).

Zapraszam więc do wygrania książek!

Comments (12)
 1. ^oleg says:

  1) opieka nad ok 80 firmami, na firme przypada od 5 do 100 jednostek. Ze wzg na rózne rodzaje licencji, jednostek nie jestem w stanie określić ile pracuje na Vista, a ile na innych systemach. Szacuje że ok 40% to Vista (głównie na lapkach)

  2) Pozytwne wdrożenie Visty? Tylko Ultimate x64 w pracowni projektowej, Photoshop im szybciej działał. Pozytywnym aspektem była możliwość downgrade do XP

  3) żadnych migracji, czyste instalacje. jak już to tworzenie obrazów instalacyjnych brandowanych.

 2. 4444ThomAS says:

  1)  ok. 20 systemów klasy Windows – głównie środowisko testowe stworzone jako prywatny lab – systemy serwerowe 2003 2008 i 2008R2 oraz klienckie XP Vista i Seven (Vist w sumie trzy sztuki w tym jedna na głównym roboczym laptopie)

  2) viste uzywam dlugo – częściowo jestem na nią skazany przez mojego laptopa (z racji zakupu wersji OEM preinstalowanej) – czywiscie był okres ok. 13miesięcy downgadu do XP Pro ale od kilku miesięcy (od premiery Sevena) jest znowu Vista. Przeprowadzone wdrożenia zarówno przez WAIK jak i z pliku unnated oraz  z konsoli – ogólnie WIM sprawuje się bazdzo dobrze.

  3) swieza czysta instalacja jest zawsze fajnym rozwiązaniem j jednak z doświadczenia często łatwiej było mi zmigrować profile i ustawienia bądź zrobic cały backup do WIMa – dodam iż w zachwalanym Sevenie mamy mechanizmy migracji takie same jak w krytykowanej Viscie czego do końca nie rozumiem

  p.s. ksiązki nagrodowe w kolejności 1. 3. 2. – pozdrawiam

 3. 1. Jak duże jest środowisko którym zarządzasz + ile jest w nim komputerów z Windows Vista?

  Blisko 300 stacji, Windows Vista – 70 stacji.

  2. Jakie masz pozytywne wrażenia z wdrożenia Windows Vista u siebie w firmie?

  W kontekście Windows Server 2008 zupełnie inne możliwości zarządzania środowiskiem stacji klienckich.

  3. Jakich narzędzi użyłbyś, aby zmigrować swoje stacje z Windows Vista do Windows 7?

  Windows Easy Transfer dla środowiska konsumenckiego, User State Migration Tool dla środowiska korporacyjnego.

  Książki – w kolejności 2,3,1

  Pozdrawiam!

 4. Łukasz Sękowski says:

  1. Środowisko składa się z ok. 200 stacji, z czego Windows Vista to ok.40.

  2. Od strony użytkownika to Search w Menu Start 🙂 Od strony administratora: bezpieczeństwo, lepsze możliwości zarządzana w połączeniu z 2008

  3. Windows Deployment Services, SCCM do tego jeszcze USMT 🙂 Oczywiście można teą użyć MDT.

  Książki w kolejności: 2,3,1

 5. Grzypu says:

  1) 15 komputerów, w tym 8 z Vistą.

  2)UAC! Tak krytykowana funkcja, ale dzięki temu użytkownicy dwa razy się zastanowią czy na pewno kliknąć, czy to nie przyniesie jakiś szkód 😉 Poza tym to niezły bat na samo instalujące się malware, nie spotkałem się jeszcze żeby coś przeszło samoczynnie przez UAC.

  3)Windows Backup na Windows Vista żeby zabezpieczyć dane na inną partycję, później uaktualnienie Visty do Windows 7.

  Jeśli załapię się na książkę, to najbardziej preferuję EN Windows Vista Resource Kit.

  Pozdrawiam

  Wojtek

 6. Michał Gajda says:

  Witaj,

  Mianowicie jak już kiedyś opisywałem Ci to nasza „firma” to tak naprawdę państwowa uczelnia wyższa. Obecnie posiadamy środowisko składające się z około 700 stacji klienckich, gdzie (niestety) większość jeszcze stanowią maszyny z systemem Windows XP, a gdzieniegdzie i też 2000 zobaczysz. Jeżeli chodzi o samą Vistę to posiadamy gdzieś około 100 takich maszyn. Przy czym gdzieś połowa z nich to komputery laboratoryjne. W środowisku wykorzystujemy również Active Directory, by nad tym wszystkim w łatwy sposób zapanować 🙂

  Wrażenia z drożenia są oczywiście pozytywne 🙂 W szczególności jeżeli chodzi o instalacje laboratoryjne, mam tutaj namyśli możliwość wykorzystania pakietu Windows Automated Installation Kit (Windows AIK). Wreszcie można bezproblemowo i bez większych nakładów przeprowadzać instalacje na wielu maszynach. Niby dla starszych wersji też można było użyć podobnych  narzędzi do tworzenia obrazów i instalacji wielostanowiskowych, ale z doświadczenia mogę powiedzieć, iż zawsze jakieś mniejsze lub większe problemy występowały.

  W przypadku migracji wcześniej wspomnianych maszyn laboratoryjnych to nie było by większego problemu. Również wystarczyłby Windows AIK do stworzenia obrazu systemu oraz ewentualnie WDS do dystrybucji obrazów po LANie. Niestety jakoś mam taki nawyk, iż w takich sytuacjach wolę postawić od nowa czysty system, aniżeli użyć opcji upgradu. Jest to co prawda bardziej czasochłonne i zapewne w dużym środowisku niezbyt optymalne rozwiązanie.  

  Migracja profili studenckich akurat tutaj stanowi najmniejszy problem, gdyż w takim środowisku wykorzystujemy jeden sieciowy profil studencki dla wszystkich maszyn laboratoryjnych.

  Gorzej wyglądałaby sprawa z migracją profili z maszyn pracowniczych, gdyż tutaj jest to zależne zazwyczaj od struktury organizacyjnej lub od specyfiki stanowiska (dostęp do odpowiednich zasobów, aplikacji, itp.). W przypadku migracji pomiędzy starą a nową maszyną to najchętniej bym tutaj  użył „Łatwego transferu…”, gorzej jak to będzie jedna i ta sama maszyna. Wtedy ewentualnie można by też rozważyć zmianę profili lokalnych na profile sieciowe przed samym upgradem.

  PL Windows Vista Vademecum Administratora

  Pozdrawiam 🙂

 7. lzieba says:

  1. Środowisko, którym zarządzam to około 70 stacji klienckich i 8 serwerów (5 wirtualizowanych). Komputerów z Windows Vista jest 21 (20 stacji + laptop), pozostałe działają w oparciu o Windows XP.

  2. Podczas instalacji Visty w naszym środowisku bardzo spodobały mi się rozbudowane narzędzia PE i ImageX. Także Windows Deployment Services w nowej wersji zdecydowanie ułatwił zadanie wdrożenia nowego systemu w naszym środowisku – tak się składa, że mamy serwer z Windows Server 2008.

  3. Najtrudniejsze pytanie – póki co nie planujemy przejścia na Windows 7. Ale gdybym miał dokonać migracji do nowej wersji Windows prawdopodobnie znowu posłużyłbym się sprawdzonymi sposobami (WDS). Część komputerów mógłbym także “wyposażyć” w 7 przy pomocy narzędzia IPAT – około 10 stacji roboczych obsługuje tą technologię i nie różnią się zbytnio od siebie konfiguracją, więc myślę, że wykorzystanie technologii firmy Intel miałoby sens.

  Co do książki która mnie interesuje – z całą pewnością jest to Windows Vista Resource kit. Ale jeżeli się nie uda to każda inna będzie miłym prezentem 🙂

  Pozdrawiam,

  Łukasz Zięba

 8. Piotr1 says:

  1. Jak duże jest środowisko którym zarządzasz + ile jest w nim komputerów z Windows Vista?

  Jestem współodpowiedzialny za środowisko korporacyjne składające się z 220 serwerów (fizycznych i wirtualnych) i 1800 stacji roboczych rozproszonych na terenie Europy. Obecnie klientów Windows Vista pozostało już bardzo niewiele (mniej niż 50), gdyż instalacje zostały wyparte przez Windows 7, którego wdrożenie  rozpoczęliśmy we wrześniu ubiegłego roku, co nie znaczy że Vista została uznana jako zła.

  2. Jakie masz pozytywne wrażenia z wdrożenia Windows Vista u siebie w firmie?

  Osobiście używałem systemu od pierwszego dnia dostępności dla firmy. Szerzej został wprowadzany dopiero po wydaniu SP1. Dziś sukces Windows 7 w naszej korporacji nieco przyćmiewa Windows Vista, jednakże bardzo cieszyliśmy się z podwyższonego bezpieczeństwa systemu, mechanizmu UAC (TAK! Używamy!), możliwości scentralizowanego zarządzania urządzeniami USB (mała rzecz a cieszy), a szczególnie z BitLocker’a. W połączeniu z WDS dużo łatwiej było dostarczać przygotowane obrazy (dziś dodatkowo korzystamy z SCCM).  Vista nigdy nie sprawiała kłopotu użytkownikom, jednocześnie udostępniała fantastyczne menu start. Wymagała przyzwyczajenia, ale nie zawodziła.

  3. Jakich narzędzi użyłbyś, aby zmigrować swoje stacje z Windows Vista do Windows 7?

  W celu migracji użyłbym User State Migration Tool (ScanState.exe i LoadState.exe), mając w pamięci, że istnieje również Windows Easy Transfer.

  Nagroda? I tak nie wygram 😛 / no dobrze… preferuję kolejność: 2, 3, 1)

 9. Amadeusz says:

  1. Akurat z Vistą to zaledwie dwa, a całość ma niewiele i aktualnie wynosi tylko 15 sztuk (mówimy o desktopach z MS na pokładzie jak rozumiem).

  2. Problemów z migracją z XP do Visty nie miałem żadnych. Chciałoby się powiedzieć: sama przyjemność. Co prawda te dwie sztuki były tylko dla testów, ale już zostały, bo po prostu dobrze działają.

  3. Pewnie w małym środowisku to zwyczajny upgrade podczas instalacji. W większym to User State Migration Tool, choć pewnie przydałoby się najpierw uruchomić Windows 7 Upgrade Advisor.

  Interesowałaby mnie pierwsza pozycja. 🙂

 10. pawel says:

  Nie wiem jak to mozliwe ale w moim czytniku RSS widze odpowiedzi innych czytelnikow bloga mimo ze na stronie ich nie widac.

 11. uptokiss says:

  1.150 klientów z czego 20 to vista

  2.Wkońcu coś nowego. Nowe możliwości, nowe wyzwania, moźliwośc leglnego przeklikania systemu pod egzamin

  3. MDT

 12. uptokiss says:

  3.EN Windows Vista Administrator's Pocket Consultant

  PS. Sorx ze tak późno 🙂

Comments are closed.

Skip to main content