IT Pro Momentum – małe zmiany


Już od dwóch lat (2007, 2008) wspominam na blogu o programie jaki Microsoft prowadzi dla specjalistów IT.

I nadal uważam, że jest to rewelacyjny program, który pozwala osobom zainteresowanym sprawdzenie za darmo nowego oprogramowania Microsoft (i to jego najnowszych wersji, których czasem nie ma na rynku jeszcze).

W samym programie nastąpiło kilka zmian (o nich na samym końcu, więc koniecznie doczytajcie do końca), ale póki co małe wprowadzenie o co chodzi.

Co to za program?

W dużym skrócie IT Pro Momentum to program skupiony na wspieraniu osób nazywanych "early adopters".

Czyli tak naprawdę specjalistów IT, którzy chcą wdrażać w swoich firmach nowe technologie Microsoft.

I nie boją się nimi pobrudzić sobie rąk 🙂

Oprogramowanie za darmo

Każdy przystępujący do programu otrzymuje za darmo subskrypcję TechNet (normalnie wartą 350$), dzięki której może bez ograniczeń pobierać najnowsze oprogramowanie Microsoft i instalować je na praktycznie dowolnej ilości stacji.

Oprogramowanie jest w pełni sprawne – bez ograniczeń czasowych czy funkcjonalnych. Jedynie zapis w licencji mówi o tym, że powinno ono być wykorzystywane tylko w środowisku testowym.

A co możecie sobie pobrać?

 • Client OS (Windows 7)
 • Server OS (Windows Server 2008 R2)
 • Security (Forefront UAG 2010)
 • Virtualization (Hyper-V, SCVMM)
 • Web (IIS7, IE8, SharePoint 2010 Beta)
 • Unified Communications (Exchange 2010)
 • Management (cały pakiet System Center)

Imponująca lista nieprawdaż? 🙂 Bardzo często dostępne są również produkty, które nie są jeszcze publicznie dostępne (tak było z Windows Server 2008 R2, Windows 7 czy Exchange 2010).

Czy to program dla mnie?

Poniżej kilka ciekawych pytań które pomogą Wam sprawdzić, czy program jest odpowiedni dla Was:

 • Czy chcesz poznawać nowe technologie Microsoft?
 • Potrzebujesz pomocy przy poznawaniu i wdrażaniu nowych technologii Microsoft?
 • Masz chęć przetestować i wdrożyć rozwiązania pilotażowe w swoim firmowym środowisku testowym/produkcyjnym?
 • Chcesz mieć dostęp do zamkniętych forów i grup produktowych w Redmond?
 • Chcesz się podzielić swoim doświadczeniem z tych wdrożeń z innymi IT Prosami na całym świecie?
 • Chcesz móc pochwalić się swoim doświadczeniem na portalu TechNet Edge

Jeśli na wszystkie pytania odpowiedzieliście TAK to jest to program właśnie dla Was.

Etapy uczestnictwa

Jak zobaczycie na rysunku poniżej program dzieli się na 4 zasadnicze etapy:

 1. Evaluate - kiedy macie ochotę poczytać o nowych produktach lub znaleźć informacje, które często nie są jeszcze dostępne szeroko (potrzebne Wam będą te informacje i stąd dostęp do materiałów technicznych oraz zamkniętych forów)
 2. Plan - kiedy tworzycie już jakiś plan wdrożenia którejś technologii w środowisku testowym lub produkcyjnym (potrzebne będzie Wam w takim razie oprogramowanie)
 3. Pilot - kiedy już macie gotowy plan i zaczynacie wdrażać technologie w Waszym środowisku (przyda Wam się prawdziwe wsparcie w postaci grup produktowych)
 4. Share - kiedy wdrożyliście już jakąś technologie i macie ochotę podzielić się Waszymi wrażeniami z wdrożenia (bo przecież warto się pochwalić Waszą pracą)

Konkretne, darmowe korzyści

Przystępując do programu otrzymacie całkiem sporą ilość darmowych prezentów, które będą zależały od etapu na jakim będziecie w danym momencie w tym programie.

Zależności korzyści od etapu programu pokazuje rysunek, który już widzieliście powyżej.

A konkretnie są to następujące benefity:

 • Mocno techniczny content - przygotowywany specjalnie na potrzeby programu, ale też zebrany z wielu miejsc w sieci (czasami ciężkich do znalezienia)
 • Zarządzane fora - na których odpowiadają ludzie z grup produktowych, ITE z całego świata oraz grupa kilku osób technicznych z korporacji
 • Subskrybcja TechNet+ Direct - czyli nieograniczony dostęp do kompletu oprogramowania (w pełnych, nieograniczonych czasowo wersjach) Microsoft do wykorzystania w celach testowych
 • PSS Support - mailowe wsparcie ze strony grup produktowych z gwarantowanych czasem reakcji (24h), który normalnie jest praktycznie nieosiągalny
 • Szeroka dystrybucja - informacje o przeprowadzanych projektach mogą być wykorzystywane na całym świecie np. przez grupy produktowe

Wszystkie te korzyści są dostępne za darmo na rok!

Jak się zgłosić?

Ja oczywiście proponuję Wam kontakt ze mną - mój mail to oczywiście mariusz.kedziora@microsoft.com .

Napiszcie mi w mailu gdzie pracujecie, jakie macie mniej więcej środowisko, co chcielibyśmy spróbować przetestować w Waszej firmie oraz co planujecie zmienić dzięki technologii Microsoft. Wystarczy naprawdę 5-6 zdań na ten temat.

Jeśli po tym stwierdzę, że nadajecie się do programu to wyślę Wam zaproszenie do programu.

Będziecie wtedy w stanie stworzyć sobie konto i zalogować się na stronie IT Pro Momentum, gdzie będziecie mieli dostęp do tego wszystkiego o czym pisałem.

image
Witryna IT Pro Momentum

Zachęcam więc do przemyślenia tego, czy czasem nie jest to program właśnie dla Was.

Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś pytania do jestem do Waszej dyspozycji - czy to w komentarzach czy mailowo. Jeśli pojawią się jakieś pytania to postaram się odpowiedzieć na nie i dodać to wszystko (pytania i odpowiedzi) do bloga.

Zmiany w programie

Po dwóch latach działania programu nadszedł czas na dokonanie w nim drobnych zmian.

Mail tylko służbowy

Po pierwsze: Jeśli chcecie być zaproszeni do programu koniecznie wyślijcie mi maila ze skrzynki służbowej.

Wszelkie pytania jakie dotrą do mnie z maili typu GMail, O2 czy Onet niestety będę musiał rozpatrzyć od razu negatywnie.

Wrażenia z wdrożenia obowiązkowe

Po drugie: Do tej pory elementem opcjonalnym było pochwalenie się do czego wykorzystaliście to oprogramowanie.

Od tej chwili jeśli chcecie wziąć udział w programie musicie mieć na uwadze, że odezwę się do Was za jakiś czas i poproszę o napisanie kilku słów o Waszym wdrożeniu (nawet jeśli było testowe i zrobione tylko w labie dla 2 osób). Oczywiście sami też możecie się odezwać bez czekania na mój mail.

Przykłady takich opisów możecie znaleźć już na moim blogu, bo kilka osób miało okazję pochwalić się swoimi wdrożeniami – zobaczcie jak oni to opisali.

 

I to tyle zmian w programie. Mam nadzieję, że nie są one jakieś straszne 🙂 A nawet więcej – powinny one Was zdopingować do jeszcze ciekawszego wykorzystania oprogramowania z IT Pro Momentum.

To co – mamy jakiś chętnych?

Comments (9)

 1. @TAZu: Mam chwilowo małe opóźnienia w odpowiadaniu na maile (zwłaszcze te w sprawie IT Pro Momentum). Ale maile nie zaginęły i do końca tygodnia powinienem podesłać odpowiedź. Powiem tylko tyle, że około 95% zgłaszających się – zostaje zaproszona do programu 🙂

 2. @Pienta: No to chyba jedna osoba już się odezwała 🙂 Także dziękuję 🙂

  Jeśli chodzi o ograniczenia w przystąpieniu za rok to na tą chwilę o niczym takim nie wiem. To jest program korporacyjny, który ja realizuję lokalnie. Więc póki korporacja go ma, to ja nadal będę go chciał dawać polskim IT Pro.

  Chyba, że pytasz o to – czy jak przystąpisz do tego teraz to za rok będziesz mógł ponownie brać udział? Wtedy odpowiedź jest TAK. Bo tu dostajesz się do programu i jesli jesteś w nim aktywny (wpisujesz projekty jakie dzięki niemu przygotowujesz) to za rok też dostaniesz nową subskrypcję TechNet.

 3. @Roni: W okolicy chyba marca tego roku wstrzymałem przyjmowanie nowych osób do programu. Myślę, że w okolicy końca września napiszę nowy post i wtedy na nowo zacznę przyjmować nowe osoby. A na maila zgłoszeniowego postaram się odpisać po weekendzie.

 4. @Styrni: Oj będzie korzystał 🙂 Subskrypcja TechNet stworzona została właśnie po to, żeby owszem JEDEN użytkownik mógł pobrać i instalować + testować oprogramowanie Microsoft w dowolny sposób.

  Nie musi robić tego tylko na swoim komputerze. Bo przecież chodzi o przetestowanie np. środowiska i tego jak będzie działał WIndows Server w połączeniu z Exchange i SharePoint. Wtedy tak czy inaczej żeby to przetestować to ileś osób musi się np. podłączyć do serwera w celu testów.

  Chodzi tylko o to, że subskrypcja jest kupowana na jednego użytkownika i to on może wykonywać testy na własne potrzeby.

  A przynajmniej ja tak rozumiem ideę suskrypcji TechNet i tak do tej pory z niej korzystałem bez względu na to w jakiej firmie pracowałem. Np. u poprzedniego pracodawcy firma jako że była partnerem MS to miała w benefitach jedną licencję TechNet na firmę – gdzie była do niej przypisana jedna osoba (ja). Natomiast testy z wykorzystaniem softu były robione w różny sposób.

 5. Pientka says:

  No już dwóch chętnych dla Ciebie znalazłem. Fajnie, że ten program opisałeś. Czy jest jakieś ograniczenie dotyczące możliwości przystąpienia do następnej edycji za rok?

  Pozdrawiam

 6. Pientka says:

  Myślałem o opcji numer dwa – uczestnictwo rok po roku. Gdy wygaśnie mi MSDNAA to na pewno o tym się tutaj podepnę. Dzięki za informację.

 7. Styrni says:

  Napisałeś, że:

  "Każdy przystępujący do programu otrzymuje za darmo subskrypcję TechNet (normalnie wartą 350$), dzięki której może bez ograniczeń pobierać najnowsze oprogramowanie Microsoft i instalować je na praktycznie dowolnej ilości stacji."

  Jak to się ma więc do informacji "Licencja subskrypcji TechNet Plus Direct oraz Single User pozwala na korzystanie z subskrypcji przez jednego użytkownika." na stronie http://www.microsoft.com/poland/technet/subscription/porownanie.mspx ?

  Siłą rzeczy jeden użytkownik nie będzie korzystał z większej ilości stacji, żeby coś przetestować.

 8. TAZu says:

  A kiedy mozna sie spodziewac informacji czy zostalo sie wybranym czy nie i do kiedy mozna sie zglaszac? Sa jakies ramy czasowe?

 9. Roni Hewitt says:

  jaki jest czas na otrzymainie pozytywniej lub negatywniej odp w sprawie dostepu :)?

Skip to main content