Migracja poczty: Google – Microsoft


I wreszcie się pojawiło – narzędzie w Exchange Online do migracji poczty z innych serwerów.

image

Exchange Online to rozwiązanie, które pozwoli wynająć firmie Exchange’a, który będzie hostowany na serwerach Microsoft (lub partnerów). Nie trzeba się będzie wtedy martwić o zarządzanie serwerami, backupami, itp. A mimo to nadal mieć będziemy bardzo duży wpływ na konfigurację serwera pod nasze potrzeby.

Od długiego czasu Microsoft testował taką usługę udostępniając bezpłatne konta pracownikom Microsoft oraz ich przyjaciołom / rodzinom.

Zbierałem się od długiego czasu do przeniesienia mojej prywatnej poczty, którą teraz utrzymuję na serwerach Google właśnie na rozwiązanie Exchange Online. To co mnie stopowało to kwestia przeniesienia 4 skrzynek pocztowych (każda średnio po około 3 GB) z jednego miejsca do drugiego.

Kiedy w wakacje byłem na naszej wewnętrznej konferencji TechReady to dowiedziałem się od jednego z Product Managerów, że takie narzędzie się pojawi – najprawdopodobniej w okolicy marca 2010. Jakie było moje przyjemne zdziwienie jak ostatnio zauważyłem że takie narzędzie się pojawiło!

Zasady migracji

Po stworzeniu konta w Exchange Online należało najpierw udowodnić, że dana domena faktycznie należy do Ciebie. Gdy więc podałem domenę kedziora.info system poprosił mnie o stworzenie rekordu CNAME (o losowej nazwie) i skierowanie go na serwer Microsoft.

Po tym etapie mogłem już logować się do serwisu i tworzyć konta mailowe na nowym serwerze. Nie zmieniałem cały czas ustawień rekordu MX, więc poczta nadal leci sobie do Google.

Stworzyłem odpowiednie konta na serwerze Microsoft, przygotowałem plik Excela z danymi wszystkich skrzynek do migracji i uruchomiłem ją.

Wystarczyło tylko, że serwer źródłowy obsługiwał protokół IMAP i w banalny sposób mogłem rozpocząć migrację.

image

Moja migracja

W weekend uruchomiłem więc migrację 4 moich skrzynek w prywatnej domenie. I na koniec weekendu wszystkie się zmigrowały.

Mam już informację, że wszystkie dane ze wszystkich skrzynek są już na serwerach Microsoft i co ważne – NADAL się synchronizują. I będą tak robić do czasu aż finalnie nie przepnę rekordów MX.

Postanowiłem więc, że poczekam na następny weekend (wtedy dużo mniej poczty dostaję) i wtedy dokonam przepięcia domeny.

Dzięki takiej funkcjonalności już za tydzień planuję się cieszyć pocztą działającą na Exchange.

Dodatkowe zmiany

W związku z tymi migracjami zadzieje się też jeszcze jedna ważna rzecz. Planuję zmienić też mój główny identyfikator Live ID.

To niestety rzecz, która mnie najbardziej niepokoi, bo z moim starym LiveID (mariuszkedziora@hotmail.com) mam powiązane całkiem sporo serwisów i usług (a to WSS, a to Edge, itp.), które będę musiał przepiąć na nowe LiveID.

Gdybym LiveID miał w domenie innej niż hotmail.com to przepięcie to byłoby bezbolesne, bo wystarczyło zmienić adres LiveID na nowy. Niestety z bliżej mi nieznanych powodów w wypadku serwerów hotmail.com Microsoft nie pozwala tak prosto podmienić konta.

=== WAŻNE ===

Tak więc ważna informacja dla czytelników i osób, które mają mnie w swoich kontaktach Live (w tym w komunikatorze Messenger) – że mój nowy LiveID, który planuję za tydzień finalnie zmienić to mariusz@kedziora.info

=== / WAŻNE ===

Na pewno o tym napiszę na moim starym profilu + pewnie postaram się powiadomić osoby mające mnie w kontaktach na Live. Ale proszę się nie dziwić, że za tydzień mogę przestać odpowiadać na komunikatorze na starym LiveID.

Comments (11)

 1. @mgrzeg: Dużo zależałoby od ceny. Ale pewnie przy 30 kontach bym się zastanawiał do jakiego celu bym je wykorzystywał i czego oczekiwałbym od nich. Więc też prostej odpowiedzi nie ma.

  A ja mam nadzieję, że w finalnej wersji pojawi się darmowe (lub bardzo mało płatne) rozwiązanie Exchange Online dla użytku domowego/prywatnego.

 2. Przepięcie subskrypcji TechNet okazało się banalne. Więc chyab te zmiany nie będą takie straszne 🙂

 3. @Karol: No niby tak mam teraz zrobione. Ale jest kilka minusów tego rozwiązania (choć może znasz rozwiązania lub workaroundy). Mam dwa LiveID, które są spięte (1) mariuszkedziora@hotmail.com i (2) mariusz@kedziora.info

  1. Jak jestem zalogowany na LiveID (1) i chcę wejść na Outlook.com, który mam skonfigurowany na LiveID (2) to outlook.com krzyczy, żebym się przelogował, przy czym nie daje prostej opcji przelogowania się (trzeba się wylogować i zalogować)

  2. Jakbym chciał ludziom zacząć podawać moje nowe LiveID (2), a część miałaby nadal stare (1), to korzystając z komunikatora mogę się zalogować tylko na jedno z nich – pytanie któe.

  3. Korzystając z Live Mesh, też mogę zalogować się tylko na jedno konto. I niby mogę ponadawać uprawnienia z konta (1) na to konto (2), ale pewnie jest tu kilka minusów sytuacji.

  4. Na portalu Edge na moje stare LiveID (1) mam nadane uprawnienia admina. Jak jestem zalogowany na LiveID (2) to wchodząc na Edge nawet nie prosi mnie o przelogowanie tylko o założenie konta na Edge.

  I pewnie jest jeszcze kilka takich miejsc gdzie może być to problem…

 4. A i plus dodatkowo – przecież w razie czego cały czas mogę skorzystać ze starego LiveID w razie potrzeby (nie będę go kasował zbyt szybko). Więc też jakiejś utraty danych się nie obawiam 🙂

 5. @Darek: Jak zacząłem myśleć co trzeba zrobić przy zmianie LiveID to chyba wcale tak dużo tego nie wyszło. Bo ja LiveID używam w kilku miejscach gdzie zmiana tego będzie dosyć prosta (WSS.pl, TechNet Edge, IT Pro Momentum). I tu już zmieniłem sobie dostęp na nowe LiveID.

  Pewnie trochę zabawy może być ze zmianą dostępu do subskrypcji TechNet (ale jeszcze nie sprawdzałem).

  I chyba najwięcej zamieszania będzie z komunikatorem oraz kontaktami na live.com. Ale myślę, że po prostu dam znać wszystkim znajomym, że zmieniam dane na komunikaotrze i już. Chyba czasami za bardzo się takich zmian boimy 🙂 A może dzięki temu porządek się w kontaktach zrobi 🙂

 6. @mgrzeg: No w sumie jest, przy czym może wstyd powiedzieć, ale dla mnie Hotmail to właśnie produkt, który wyszedł nam raczej średnio. Co prawda od jakiegoś czasu jest coraz lepiej, ale do wielu rzeczy w Hotmail nie mogłem się przyzwyczaić.

 7. A nie prościej powiązać razem istniejące liveID? Mam tak zrobione również dla konta hotmail i nie był to jakiś problem.

 8. mgrzeg says:

  Mariusz, a czy wybralbys migracje, gdybys musial za hostowanego exchange’a zaplacic z wlasnej kieszeni? Ja mam postawionych kilka domen na google, lacznie bedzie pewnie ze 30 kont i koszt jest tu kluczowym czynnikiem.

 9. mgrzeg says:

  Jest jeszcze domains.live.com…

 10. Już chyba pół roku przymierzam się do migracji LiveID, ale jakoś nie mogę się za to zabrać, obawy? Chyba jednak sobie daruję i zostanę przy starym.

  Czekam Mariusz na relację z procesu migracji stron i usług na nowe LiveID – powodzenia!

 11. Ten web tool może się przydać podczas migracji 🙂 Nie sprawdzałem jak działa, ale jest 😉

  https://secure5.trueswitch.com/winlive/

Skip to main content