Z małej chmury duży deszcz…


Wczoraj miałem naprawdę wielką przyjemność poprowadzić prezentację na 17 spotkaniu Warszawskiej Grupy Użytkowników i Specjalistów Windows.

Moja prezentacja była o chmurze (czyli Azure) w ujęciu dla specjalistów IT. Było to o tyle trudne, że po pierwsze materiałów o samym Azure jest nadal stosunkowo niewiele. A po drugie jeśli chcielibyście poszukać czegoś o chmurze w aspekcie specjalistów IT to jest jeszcze gorzej (bo wszyscy w kontekście chmury mówią o korzyściach dla deweloperów lub dla firm).

Dlatego jak zaznaczyłem na początku mojej prezentacji – wielu rzeczy sam musiałem się domyślać lub przewidywać, ale mam nadzieję, że udało mi się nakreślić Wam wizję tego czym jest Azure i jak się do tego mają IT Pro.

Prezentacja

Prezentacja jest do pobrania na stronie grupy. Przy czym od razu muszę uprzedzić, że staram się w ostatnim czasie przygotowywać moje prezentacje z jak najmniejszą ilością tekstu, a już tym bardziej punktów (bulletów).

Więc jeśli obejrzycie tylko prezentację to może ona Wam stosunkowo niewiele powiedzieć. Ale kto wie – może w wolniejszej chwili uda mi się przygotować jakiś krótki webcast na ten temat.

Transmisja

Natomiast całe spotkanie było transmitowane przez Live Meeting oraz było też nagrane. Nagranie pewnie będzie niedługo udostępnione przez Organizatorów.

Niestety sposób ten ma pewne ograniczenia, bo niestety na pewno nie będzie słychać sporej części dyskusji, która była według mnie najlepszą częścią spotkania (o tym za chwilę). O ile nie powtarzanie pytań do mikrofonu to mój ewidentny błąd, to jednak szeroka dyskusja później – była już nie do opanowania.

Chmura a IT Pro – dyskusja

I właśnie – pod koniec mojej prezentacji (choć może wielu się wydawało, że to dopiero początek) rozpętała się dyskusja. Było to przy okazji slajdów dot. specjalistów IT i wpływu chmury na ich pracę (czy jest się czego bać?).

Paweł Pławiak zaczął drążyć temat i dopytywać o wiele aspektów. I zacząłem na część rzeczy odpowiadać, ale słuchacze byli rewelacyjni – bardzo włączyli się w dyskusję i przy jej okazji ja sam wielu rzeczy się dowiedziałem. Czasami nawet ciężko było mi dojść do głosu 🙂

I tak jak już mówiłem na spotkaniu – gdybym miał okazję poprowadzić taką prezentację raz jeszcze to pewnie sporą część z tej dyskusji bym w niej zawarł (a pewnie pominął część rzeczy z mojej).

Mam nadzieję, że zarówno prezentacja jak i dyskusja się podobały uczestnikom, bo ja sam mówiłem na początku, że to temat dla mnie świeży. Ale starałem się wyciągnąć to co ważne i zaprezentować to w zjadliwej formie 🙂

BARDZO mnie natomiast ciekawi jak odebraliście tą prezentację (osoby, które na niej były) – czy rozjaśniłem kilka rzeczy z chmurą, czy może po “przespaniu się z tematem” nadal macie pytania? Może część rzeczy wyjaśniłem kiepsko? Może chmura dla Was nadal jest odległym tematem? Z chęcią przeczytam Wasze komentarze.

WGUiSW

Tak dobrej roboty jaką robią Paweł z Łukaszem w grupie WGUiSW dawno nie widziałem. Naprawdę będąc na kolejnych spotkaniach (3., 12., 17.) widzę postęp w tym jak grupa wygląda.

Świetną inicjatywą (BARDZO proponuję skorzystanie z niej w innych grupach) jest to, że na każdym spotkaniu jeden z członków grupy jest osobą rozpoczynającą spotkanie i mówiącą kilka zdań wstępu. Pozwala to oswajać się wszystkim z mikrofonem, sceną, publicznością – bez stresu i w lekkiej formie. Super!

Dodatkowo widać jak członkowie grupy potrafią się zaangażować w dyskusję i nie są to pojedyncze osoby (jak to zazwyczaj bywa na takich spotkaniach, gdzie jest 2-3 odważne osoby i to wszystko). I dyskusja naprawdę jest rewelacyjna.

Dlatego już teraz się cieszę, że Paweł znowu zaproponował mi wystąpienie na grupie. Przy czym przy takiej popularności grupy, ja dostałem się do kolejki na wrzesień 2010 😉

No ale tym bardziej czuję brzemię tego, że trzeba będzie znaleźć znowu jakiś ciekawy, może nietypowy temat, w który z wielką chęcią zaangażuję uczestników.

Paweł, Łukasz – raz jeszcze dziękI! I wielkie podziękowania dla publiczności! Dużo się nauczyłem.

Comments (8)
 1. Przeglądałem właśnie na szybko nagranie i niestety są dwa minusy – jakość dźwięku (bardzo żałuję, że nie zabrałem z góry kamery po prostu) oraz to, że duża część prezentacji (z żywiołową dyskusją) się nie nagrała.

 2. @trip: Dokładnie o takie uwagi mi chodzi. Bo mam pewną ambicję, żeby poprawić tą prezentację, bo wiem, że można pewne rzeczy było powiedzieć jeszcze prościej i jeszcze lepiej.

  A Twoje podpowiedzi na pewno pomogą! I coraz bardziej się przekonuję do tego, żeby zebrać jeszcze trochę uwag i przygotować krótki webcast na ten temat. ALe to dopiero jak zbierze się więcej uwag 🙂

 3. trip says:

  "Może część rzeczy wyjaśniłem kiepsko? Może chmura dla Was nadal jest odległym tematem? Z chęcią przeczytam Wasze komentarze."

  Uczestniczyłem w spotkaniu przez Live Meeting. O chmurach wiedziałem tyle, ile przedstawiłeś w slajdzie "Co wiedziałem o chmurze?". I w sumie nic się nie zmieniło. Dowiedziałem się, że bez konieczności stawiania kilkuset serwerów można uzyskać ich moc dzięki chmurze powiedzmy hostera (Twoje porównanie, "co jeśli zajdziemy do home.pl…"). Ale żadnych konkretów jak to działa – jak postawić taką chmurę, jak to się dzieje, że mogę mieć moc 200 serwerów bez 200 serwerów. Generalnie z tej prezentacji chyba najmniej załapałem o co chodzi porównując z Twoimi poprzednimi sesjami, które oglądałem (o SCVMM czy o R2 w Windows Server 2008).

  Oczywiście nie znaczy, że wiele osób podziela moją opinię. Fajnie, że znalazłeś czas, aby coś takiego przygotować, wykonać i odpowiadać na pytania publiczności, pomimo – jak powiedziałeś na spotkaniu –  właściwie raczkowania w tym temacie. Pewnie jest mnóstwo uczestników, którzy załapali o co chodzi.  Gratulacje za wytrwałość. Mam nadzieję, że będę miał okazję obejrzeć Twoją prezentację na temat Azure w bardziej przyjaznej formie. 🙂

  Pozdrowienia.

 4. Maciej Pawlak says:

  A ja się cieszę szczególnie z jednej rzeczy – że sesja była nagrana. Co prawda udało mi się wejść na chwile na LM, ale niestety problemy z dźwiękiem w komputerze zmusiły mnie do opuszczenia sesji (co będę patrzył na same slajdy ;))  Z niecierpliwością więc czekam na opublikowanie nagrania 😉

 5. Prezentacja była bardzo fajna i przybliżyła mi znacznie temat. Oczywiście (co było widać w dyskusji :)) zasiała też wiele wątpliwości, których chyba nikt z nas nie potrafił do końca rozwiać.

  @trip. Właściwie, biorąc pod uwagę, że "prawdziwą" chmurę jest w stanie postawić raptem kilka firm na świecie (wydatek na Data Center 500 mln. $ w przyp. MS), to myślę, że o stawianiu (technika) możemy na razie nie myśleć. Inna sprawa jak z tego skorzystać?

  Osobiście widzę (tak jak mówił zresztą Mariusz) głównie zastosowanie dla Developerów. Np. robią aplikację, którą chcą sprzedawać, ale wiadomo, że ma ona działać w środowisku przynajmniej 200-500 serwerów. Nie mają takiego śr. testowego i z pewnością mieć nie będą.

  Co robią?? Wynajmują w Azure :))

 6. KoprowskiT says:

  Kilka słów o azure, które może pomoga trochę w zrozumieniu jak to ma działać będzie jak tylko news się opublikuje na WSS. Zaintrygowął nie ten temat…

 7. KoprowskiT says:

  Zaintrygował mnie ten temat… miało być 🙂

 8. Majkelek says:

  Mariuszu,

  z Twojej prezentacji na żywo można było się spokojnie dowiedzieć jakie są przesłanki do stworzenia chmury, kto może z niej korzystać i w jaki sposób, dyskusja na temat zagrożeń dla IT Pro-sów była konstruktywna i potrzebna. Jako, że jak sam wspomniałeś, jest mało informacji na temat Azure, to mimo wszystko w przyszłości bardzo chciałbym posłuchać o szczegółach technicznych, na poziomie 300+, dotyczących budowy Windows Azure, sposobów zabezpieczania danych, jak Microsoft poradził sobie z prostymi problemami typu:uszkodzenie jednego węzła…jakaś automatyzacja w dodaniu zastępczego, czy wszystko ręcznie? Jak zostało rozwiązana kwestia NLB pozwalająca dobrze rozdzielać zapytania na wszystkie węzly i wykrywać uszkodzenia lub brak świadczenia usługi na węźle. Czy to wszystko zawarte jest w funkcjonalnościach Windows Azure, czy też opiera się bardziej na zmodyfikowanych hypervisorach i systemach do zarządzania nimi (jakieś modyfikacje SCVMM?)?

  Miło byłoby również wysłuchać ciekawostek dotyczących projektu…na jakie serwery zdecydował się MS podczas budowania centrum, jakie były największe problemy…

  Wiem, że pewnie jeszcze sporo czasu minie zanim takie dane będą dostępne, jednak z przyjemnością wysłuchałbym Twojej prezentacji wzbogaconej o takie informacje 🙂

Comments are closed.

Skip to main content