Windows 7 NFR – również komercyjnie


W ostatnim czasie dostałem od kilku osób pytanie o to, czy Windows 7 w wersji NFR (Not For Resale) może być używany również w komercyjnych działaniach. Postanowiłem to dokładniej sprawdzić.

Co to NFR?

Generalnie założeniem każdej wersji NFR (dowolnego systemu) jest to, aby użytkownik, który otrzymał skądś taką kopię mógł z niej skorzystać legalnie, ale nie powinien jej odsprzedawać dalej (bo jest tylko dla niego).

Czyli de facto też nikt nie powinien od Was żądać pieniędzy za wersję NFR (bo nie jest do sprzedaży). Jeśli więc trafi ona w Wasze ręce to tylko za darmo.

Windows 7 NFR komercyjnie?

I wracając do komercyjnego korzystania z Windows 7 w wersji NFR – przy okazji innych systemów operacyjnych (nie Windows 7) często było zastrzeżenie w licencji (EULA), że wersji NFR nie można wykorzystać komercyjnie – jest tylko do testów.

Poniżej jest natomiast informacja jaką otrzymałem naszymi wewnętrznymi kanałami:

Windows 7 NFR można instalować zarówno w domu jak i w biurze, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Produkt może być wykorzystywany w celach komercyjnych.

Więc jeśli dostaniecie skądś kopię systemu WIndows 7 w wersji NFR – spokojnie możecie jej użyć legalnie w domu ale też w firmie.

Comments (9)

 1. Jeśli chodzi o to skąd taką wersję można dostać to pewnie sposobów, miejsc i metod jest kilka. Bo czasami zdarza się, że taki system rozdawał Microsoft uczestnikom swoich konferencji. Czasem ośrodki szkoleniowe dokładają go do szkoleń swoich. Czasami biorą udział np. w testach systemu (np. przez Connect) można później dostać taką kopię dla siebie. To tyle co mi na szybko do głowy przychodzi.

 2. Swietna wiadomosc 🙂 Dzieki!

  PS> Szkoda ze z wersjami pochadzacymi z MSDN i Technet tak nie jest 🙁

 3. Po zmianie tresci EULA to chyba juz tak nie bedzie latwo dostac NFR.

  Mariusz a serwer NFR tez mozna uzywac komercyjnie?

 4. Wazeliniarz od urodzenia says:

  A w jaki sposób można zostać właścicielem takiej kopi Windows7 NFR. Jakich metod trzeba użyć, do kogo uderzyć i z jaką ilością wazeliny 😉

 5. Jarkman says:

  Mariusz a skąd taką fajną wersję Windowsa można uzyskać? 🙂

 6. mawoc says:

  Właśnie… rozglądałem się za taką na MTS2009 z marnym skutkiem 🙁 Viste łatwiej było dostać 🙂 Zatem gdzie taką wersję można zdobyć….?

 7. adam says:

  Skoro ostatnio zahaczasz trochę w temat licencjonowania, chętnie usłyszałbym coś na temat ostatnie afery z OEMami. Coś, czego w polskim supporcie Microsoft nie można usłyszeć, a co ciekawe – informacje podawane przez support nie są do końca aktualne.

 8. thomas says:

  mam jedno pytanko ponieważ posiadam takową licecję WinSvr2008R2Std jednakże oprócz ograniczenia NFR w licencji wyczytałem ze dodatkowo nie mogę oferować usług hostingowych dla firm trzecich -czy to prawda?

  Bo wszystkie instytucje edukacyjne oferujące szkolenia wraz z taką licencją mowią tylko o jedynym ograniczeniu czyli NFR

Skip to main content