TechEd 2009: Dzień 0 i Dzień 1


Dobiega końca pierwszy dzień konferencji TechEd 2009 w Berlinie. Dziś akurat mam jeden ze spokojniejszych wieczorów, więc korzystając z okazji napiszę parę słów o moich wrażeniach.

Będzie to zapewne długi post – bo przy okazji opisania sesji będę chciał kilka rzeczy dopowiedzieć.

Ale dla cierpliwych na końcu będzie obiecywany już jakiś czas temu konkurs (ale warto przeczytać cały post, a nie tylko część z konkursem – uwierzcie mi).

Dzień 0

Jak wspominałem wcześniej - dzień 0 (niedziela) to czas na spotkanie IT Pro Evangelistów z całej Europy. Mieliśmy nasz ITE Summit.

Była okazja spotkać się, przedyskutować to z czym mamy problemy, gdzie nam dobrze idzie i co ciekawego jeszcze możemy zrobić żeby IT Prosom żyło się lepiej w naszych krajach.

Lubię te spotkania, bo mimo całej otoczki korporacyjnej (czyli czasem gadania dla gadania) to akurat grono ITE na tyle dobrze się zna i jest na tyle otwarte, że czasem spotkania przeradzają się w tak długie i szczere dyskusje, że tak jak tym razem – musieli nas wyprosić z sali bo nam się czas skończył.

Swoją drogą to w niedzielę miałem okazję zobaczyć na szybko centrum konferencyjne. I gdybym nie szedł do sali z osobą, która już tam była to pewnie szukałbym tej sali dłuższy czas. Wiedziałem za to przynajmniej co mnie czeka w poniedziałek.

Po zakończeniu spotkania miałem okazję spotkać Roberta, Łukasza i Karola, z którymi wróciłem w okolice mojego hotelu.

Natomiast wieczór to ponownie spotkanie z ITE (i innymi osobami z DPE). Zakończyłem wieczór dosyć wcześniej, żeby wcześniej wstać, ale niestety nie udało mi się to.

Dzień 1

Rano czekając na metro spotkałem Volker Willa, który w Redmond jest odpowiedzialny za sporo działań dla IT Pro na całym świecie. Jest szefem osób odpowiedzialnych m.in. za TechNet Edge czy IT Pro Momentum. Trochę pogadaliśmy w drodze do centrum na tematy różne.

Cieszę się, że rejestrowałem się w sobotę a nie pierwszego dnia konferencji. Bo gdy wszedłem do centrum zobaczyłem mega-kolejkę. I trochę zdziwiony tym byłem, bo po pierwsze w Barcelonie nie widziałem takich kolejek, po drugie nam na MTS 2009 udało się to opanować 🙂

Teraz pluję sobię w brodę, że nie zrobiłem żadnych zdjęć (nawet telefonem komórkowym), bo teraz ciężko może czasem będzie coś opisać. Jutro muszę się poprawić.

Sesja 1: Serwer dla 15 osób

Pierwsza sesja na początek dnia (ciężki początek dnia jeśli wiecie co mam na myśli) to w moim wypadku “Windows Server 2008 R2 Foundation: A New Server Operating System Exclusively for Small Businesses”.

Nie wiem czy już mieliście okazję dowiedzieć się kilku rzeczy o tej nowej odmianie Windows Server? Jeśli nie to zachęcam do przeczytania krótkich informacji po polsku.

Generalnie jest to wersja Windows Server 2008 R2, która jest przeznaczona dla najmniejszych firm, bo jej głównym ograniczeniem jest 15 użytkowników. I tyle o niej ja wiedziałem – dlatego postanowiłem się wybrać na tą sesję.

image

Na sesji dowiedziałem się dodatkowo, że:

 • ograniczeniem jest jedno gniazdo procesora + 8 GB RAM
 • ta wersja serwera nie ma możliwości uruchomienia Hyper-V
 • nie można uruchomić również Direct Access
 • nie posiada ta wersja również instalacji w trybie Core
 • może działać w domenie (jako DC oraz serwer członkowski)
 • ale również w grupie roboczej
 • ma wszystkie inne funkcje wersji Standard

Brak pewnych funkcjonalności ma być nadrabiany bardzo korzystną ceną, zależną od sprzętu jaki kupimy (bo ta wersja będzie sprzedawana tylko ze sprzętem).

Mam wrażenie, że Polsce (gdzie mamy jednak dużo małych firm) ta wersja może się przyjąć.

Sesja 2: Hakerzy

Już dzień wcześniej jak spotkałem Tony’ego i Daniela to usłyszałem, że zainteresowanie sesją Pauli jest tak duże, że sesja będzie powtórzona w piątek.

I faktycznie jak dotarłem przed salę to kłębił się tam dziki tłum. Na szczęście udało mi się wejść (a sporo osób widziałem nie zostało wpuszczonych). Paula od początku w dobrym nastroju i chyba bez większego stresu.

Tytułem jej sesji było “Useful Hacker Techniques: Which Part of Hackers' Knowledge Will Help You in Efficient IT Administration?”. Podejrzewam, że to właśnie ten tytuł przyciągnął tak duże tłumy ludzi (więc pewnie dobra rada dla wszystkich prelegentów – dobrze dobierajcie tytuł). Plus oczywiście pewnie to, że sesję na taki temat miała prowadzić kobieta.

Sesja była moim zdaniem ciekawie poprowadzona (na dodatek miałem wrażenie, że Pauli nie robi różnicy czy ma mówić po angielsku czy polsku) i udało mi się kilka rzeczy dowiedzieć o których nie miałem pojęcia. Ale nie będę zdradzał szczegółów, bo może Paula będzie chciała tą sesję pokazać kiedyś gdzieś w Polsce 🙂

Sesja 3: Tu problem

Tu miałem zaplanowane dwie sesje – jedną Marka Minasi o Windows 7 a drugą o Live Migration. Doszedłem jednak do wniosku, że Marka posłucham przy okazji innej sesji (miał mówić o podstawach Windows 7), a o Live Migration jednak trochę wiem.

Faktycznie nie przeliczyłem się, bo spotkałem później Roberta, który był na tej sesji i powiedział, że nic nowego się nie dowiedział.

Paula namówiła mnie na sesję Andy Malone’a więc byłem tam na chwilę, ale w sumie była to interaktywna sesja a nie klasyczna. A jednak do mnie one mniej przemawiają – nie ma wtedy klasycznej prezentacji, a prelegent raczej prowokuje pewne dyskusje i tylko moderuje je.

Dlatego postanowiłem się w tym czasie rozejrzeć trochę po centrum, stanowiskach produktowych, stanowiskach ekspertów - swoją drogą to od tego roku nie nazywają się one “Ask The Expert” (ATE) a “Technical Learning Center” (TLC). Miałem też okazję pogadać z kilkoma osobami.

Sesja 4: Generalna

W sumie nie wiem czemu tym razem sesja generalna nie rozpoczynała konferencji a była jako ostatnia pierwszego dnia. Głównym prowadzącym sesję miał być Stephen Elop.

Natomiast zanim sesja się rozpoczęła to małe show zrobili wspominani często przeze mnie Tony & Daniel. Swoją drogą prowadzili oni specjalne sesje “TechEd 101” na których opowiadali osobom, które pierwszy raz są na TechEd o ciekawostkach i jak dobrze wykorzystać ten czas. Z tej sesji można było się dowiedzieć m.in. że sprzęt przywiozło 15 ciężarówek z UK (1000 komputerów, 1300 monitorów, 35 drukarek, 300 switchy i 21 kilometrów kabli).

Natomiast sama sesja generalna? Muszę powiedzieć, że w wielu miejscach popełniono błąd z naszego MTS 2008, kiedy kilka osób rozmawiających na scenie nie potrafiło zainteresować tym co mieli do powiedzenia. Sporo ludzi wtedy wyszło 🙁

Ciekawą częścią było oficjalne ogłoszenie dostępności finalnej wersji Exchange 2010 i dema z tym związane. Wiele rzeczy już wiedziałem, ale też kilku drobiazgów udało mi się dowiedzieć. Jeśli sami chcecie poczytać o tym więcej to proponuję zacząć od polskiej strony. Mi podoba się wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App).

Wrażenia?

Muszę powiedzieć, że pierwszy dzień był dosyć ciekawy i co ważniejsze – jeszcze 4 dni przede mną. To faktycznie jest duży plus TechEdu, że po pierwszym dniu nie ma się wrażenia że konferencja się już kończy.

Przy MTS niestety jest ten problem, ale niestety zorganizowanie konferencji nawet na 3 dni wymagałoby podniesienia ceny biletów, a pewnie liczba chętnych mogłaby wtedy spaść (choć to też pewnie może mieć swoje plusy). Swoją drogą – napiszcie w komentarzach czy bylibyście skłonni zapłacić za dodatkowy dzień MTS (i jeśli tak to ile).

Ale skoro zapowiada się dobry tydzień, to niech i on dla Was się dobry zapowie – kończę więc gadać i przechodzę do obiecanego konkursu.

Konkurs

Konkurs będzie prosty – trzeba w komentarzach odpowiedzieć na 4 pytania. Myślę, że dobrym czasem na to będzie ten tydzień, więc Wasze odpowiedzi możecie zostawiać do piątku do godziny 10:00. Chciałbym wtedy do końca dnia w piątek zrobić podsumowanie.

Nagród będzie kilka, ale nie powiem jakich i ile, bo poza tymi które już mam to pula może się powiększyć w zależności od tego co uda mi się ewentualnie znaleźć na TechEd dla Was 🙂 Ale myślę, że będziecie zadowoleni.

Specjalnie z tej okazji włączę moderowanie komentarzy (żebyście nie podglądali).

Pytania:

 1. Czy Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny?
 2. Jak aktualnie nazywa się strefa Ask-The-Expert na TechEd?
 3. Ile kilometrów kabli położono na TechEd 2009?
 4. Wymień jedną nową funkcję Exchange 2010 i dopisz co mi się podoba z nim związanego.

Podpowiem, że praktycznie wszystkie odpowiedzi można znaleźć w tym poście 🙂 Miłego główkowania i do usłyszenia wkrótce.

Comments (36)
 1. No to obudziłem się. Biegnę szybko na śniadanie i na kolejne sesje, a tymczasem powiem, że przez noc pojawiły się 2 kolejne odpowiedzi – tym razem w 100% poprawne (są poprawne odpowiedzi na wszystkie 4 pytania).

 2. @merdacz: Wybieranie określonych dni ma jeden minus. Pałac i tak musi być wynajęty na cały czas (np. 3 dni), więc koszty i tak musiałyby się rozłożyć odpowiednio.

  Z tymi 5-day-pass to chyba nie było takich na TechEd. Wiem, że dla pracowników MS były 3 dniowe wejściówki, ale o ogólnie dostępnych chyba nie słyszałem.

 3. Aha – jak macie ochotę napisać komentarz nie-konkursowy, czyli np. dotyczący TechEd albo mojego pytania o 3 dzień MTS – to jak najbardziej to też zróbcie – wtedy taki komentarz pozwolę sobię zaakceptować i pojawi się od razu bez czekania do piątku.

 4. Jestem pod wrażeniem 🙂

  Ledwo opublikowałem posta, zdążyłem wskoczyć pod prysznic + przejrzeć zaległe maile a tu już czekają 3 odpowiedzi.

  I sam teraz nie wiem jak będę uznawał odpowiedzi, gdzie np. 3 punkty są poprawne a 1 nie do końca. Ale przemyślę to i zrobię tak żebyście wszyscy byli zadowoleni.

  Bo o dziwo na te 3 odpowiedzi nie ma żadnej poprawnej we wszystkich 4 punktach, ale w 2 z nich wynika to z niedoczytania dobrze pytania (numer 4 zresztą). Ale z grubsza odpowiedzi są dobre 🙂

  PS. Przypomniała mi się jeszcze jedna ciekawostka z Windows Server Foundation – że nie potrzebuje on CALi dla użytkowników!

 5. norbert says:

  1. Może być używany jako DC

  2. Technical Learning Center

  3. 21 kilometrów.

  4. A tutaj będą dwie nowe funkcję, ktore mi osobiście przypadły do gustu:

  – MailTips – powiadamia o możliwych pomyłkach przed wysłaniem e-maila (każdemu napewno się to kiedyś przytrafiło)

  – Outlook Voice Access – szybki dostęp do poczty poprzez  telefon – pełna wygoda:)

 6. Piotr Bubacz says:

  1. Tak

  2. Technical Learning Center(dziwna nazwa na maxa)

  3. 21km

  4. Wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App)

 7. Tomasz Rzepkowski says:

  Odpowiedzi na pytania:

  ad 1. Windows Server Foundation nie może być kontrolerem domeny

  ad 2. Strefa Ask-The-Expert nazywa się teraz “Technical Learning Center”

  ad 3. Na TechEd 2009 położono 21 kilometrów kabli

  ad 4. Myślę, że jedną z fajniejszych funkcji w Exchange 2010 jest "MailTips", dzięki któremu użytkownik jest powiadamiany o szczegółach wiadomości, które mogą spowodować jej niedostarczenie. Wydaję mi się, że to rozwiązanie znacznie zmniejszy liczbę maili które z niewiadomych przyczyn nie dotarły, a co za tym idzie niepotrzebnych telefonów do działu helpdesk:)

  Pozdrawiam

  Tomek

 8. Witaj Mariusz 🙂

  Super post! Czuje się w opisie dużo atmosfery jaką zaznałem na MTSie…

  Zostawiam swoje odpowiedzi na pytania:

  1. Windows Server 2008 R2 Foundation może być kontrolerem domeny.

  2. Obecnie strefa Ask The Expert (ATE) nazywa się Technical Learning Center (TLC).

  3. Położono 21 kilometrów kabli.

  4. Jedną z nowych funkcjonalności Exchange 2010 jest współpraca z AD RMS. Tobie podobają się usprawnienia wersji Web czyli Outlook Web App.

 9. ciastek says:

  1. Tak,

  2. Technical Learning Center,

  3. 21,

  4. Poczta głosowa w skrzynce odbiorczej; Outlook Web App.

 10. merdacz says:

  Odnośnie MTS 3 dniowego – to bardzo fajny pomysł, jest dokładnie tak jak piszesz, że konferencja jeszcze na dobre nie zdąży się rozkręcić a już się kończy (szczególnie 2giego dnia, kiedy osoby przyjezdne sa praktycznie “na walizkach”).

  Myślę, że niezłym pomysłem byłaby możliwość uczestnictwa w określone, wybrane podczas rejestracji dni (dokładnie tak było w tym roku na NDC, na TechEd chyba też istnieją krótsze niż 5-days pass?).

  Pozdrawiam,

  Marcin

 11. poek (grzegorz@virtualstudy.pl) says:

  Ad.1) Tak, może pracowac jako DC

  Ad. 2)  “Technical Learning Center” (TLC).

  Ad. 3) 21 kilometrów kabli

  Ad, 4) Podoba Ci się Mariuszu "wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App)."

  W Exchange 2010 wprowadzono nowe funkcje zwiększające wydajność, dzięki którym użytkownicy mogą sprawniej organizować i priorytetyzować zawartość swoich skrzynek odbiorczych. Np. Funkcja MailTips, informująca użytkowników przed kliknięciem przycisku wysyłania o szczegółach wiadomości, które mogą spowodować jej niedostarczenie lub wysłanie pod niewłaściwy adres

 12. Amadeusz says:

  To pewnie będzie spóźnione, ale co tam. A więc:

  1. Tak.

  2. Technical Learning Center

  3. 21 km

  4. Np. funkcja MailTips a Tobie podobają się jak sądzę nowe możliwości  OWA, czyli  Outlook Web App.

 13. Chce Wygrac :) says:

  ad 1. – Owszem, może być DC.

  ad 2. – Technical Learning Center.

  ad 3. – 21km.

  ad 4. – Obsługa OWA nie tylko w "jedynej słusznej przeglądarce", ale również w  Firefox 3 i Safari 3.

 14. pietrek32 says:

  witam,

  przesyłam odpowiedzi na pytania:

  1. tak

  2. “Technical Learning Center” (TLC)

  3. 21 kilometrów kabli

  4. Najbardziej interesujące są zmiany w webowej wersji Outlooka (OWA) takie jak wysyłanie SMS-ów, integracja z Office Communicator oraz poprawienie działania z przeglądarkami innymi niż IE 🙂

  Pozdrowienia 🙂

 15. adam says:

  1. Tak. Windows Server Foundation może działać jako kontoler domeny, zarówno jako DC oraz serwer członkowski

  2. Strefy Ask The Expert od tego roku nazywają się Technical Learning Center” (TLC)

  3. Położono 21 kilometrów kabli, obok 1000 komputerów, 1300 monitorów, 35 drukarek, 300 switchy

  4. Database Availability Group oraz OWA, a w niej nowe  Message tracking i zarządzanie grupami

 16. Tomasz Rzepkowski says:

  Jeśli chodzi o ad4. to czy chodziło ci o Outlook (czyli Outlook Web App). Tak czułem że tu będzie problem:)

  Pozdrawiam

 17. Arthuroz says:

  Odpowiedzi:

  1. tak może

  2. Technical Learning Center

  3. 21 kilometrów

  4. Nowa cecha – archiwizacja skrzynek

  Podobają Ci się usprawnienia w Outlook Web App

  Pozdrawiam

  Artur (arthuro_z@poczta.onet.pl)

 18. adam says:

  Chyba już wiem o chodziło z tą nie do końca poprawną odpowiedzią na punkt 4. Należało podać jedną ,a nie kilka funkcjonalności nowego Exchange. Jeśli więc można, to mała poprawka mojej wcześniejszej odpowiedzi. Nie wiem czy można. Ale spróbować nie zaszkodzi. 😉

  ad. 4 Database Availability Group, czyli połączenie rozwiązań CCR i SCR znanych z Exchange 2007. A w niej możliwość replikacji danych w lokacji, możliwość zarządzania wysoką dostępnością za pomocą Exchange Management Console, Exchange Management Shell.  i Active Manager.

  Pozdrawiam.

 19. Wojtek T. says:

  1) Tak, Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny 🙂

  2) Strefy ATE na TechEd to Technical Learning Center.

  3) 21 km. kabli

  4) Nowością w Exchange 2010 jest funkcja MailTips pozwalająca na ostrzeżenie użytkowników o wysłaniu maila przez przypadek (była prezentowana na MTS’09 🙂

  Natomiast Tobie, podobają się usprawnienia w Outlook Web App.

  Pozdrowienia

  Wojtek

 20. Dawid Morzyński (dmk@itdt.pl) says:

  1) Tak.

  2) Technical Learning Centre

  3) 21km

  4) Nowa funkcja: synchronizacja SMS z WP 6.5 (osobiście jedna z fajniejszych funkcji pozwalająca synchronizować cały telefon).

  Cytat, co Tobie się podoba: "Mi podoba się wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App)."

 21. Okiem prelegenta MTS… wydaje mi się, że uczestnicy oczekują ogromnej dawki praktyki stąd trzeci dzień MTS oczywiście bym zorganizował ale wyłącznie w formie warsztatów – laboratoriów.

  Wydaje mi się, że wtedy cena (która byłaby wyższa) mogłaby być łatwiej zaakceptowana.

  Nie wiem czy organizacyjnie to możliwe ale takie rozwiązanie daje furtkę do biletów dwu- i trzy- dniowych.

  Pozdrawiam!

 22. Mateusz says:

  Jeśli jeszcze można to odpowiadam na konkursowe pytania.

  1.Czy Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny?

  Odp. Tak, może być kontrolerem domeny.

  2.Jak aktualnie nazywa się strefa Ask-The-Expert na TechEd?

  Odp. Technical Learning Center” (TLC)

  3.Ile kilometrów kabli położono na TechEd 2009?

  Odp. 21 kilometrów kabli

  4.Wymień jedną nową funkcję Exchange 2010 i dopisz co mi się podoba z nim związanego.

  Odp. Panie Mariuszu, napisał Pan, że podoba się Panu wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App).

  W 4, ostatnim pytaniu zrozumiałem, że mam wymienić to co Tobie się podoba ? W ten sposób też odpowiedziałem.

 23. adam says:

  Kurcze. 🙁 Dopiero teraz zauważyłem, że chodziło o funkcję, która Ci się podoba w nowym Exchange. Są to usprawnienia w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App).

 24. Slashdub says:

  Witam,

  moje odpowiedzi na pytania 🙂

  ad 1) WSF może działać jako DC.

  ad 2) Strefa Ask The Expert na Tech-Ed nazywa się Technical Learning Center

  ad 3) Na Tech-Ed położono 21 kilometrów kabli.

  ad 4) Exchange 2010 oferuje nowe funkcje z zakresu archiwizacji mail’i, przeszukiwanie wielu skrzynek, centralne zarządzanie archiwami. Opcja przeniesienia plików PST do serwera Exchange’a. Natomiast Panu podoba się  wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App)  😉

 25. Luke999 says:

  1. Tak, Windows Server Foundation może pełnić rolę kontrolera domeny.

  2. Dawna strefa Ask The Experts (ATE) na obecnym TechEd nosi nazwę Technical Learning Center (TLC)

  3. Podczas przygotowań do TechEd 2009 położono 21 kilometrów kabli.

  4. Exchange 2010 oferuje m.in. usprawnienia w Outlook Web App (OWA), np. widok konwersacji, możliwość odbierania i wysyłania wiadomości tekstowych. I właśnie te usprawnienia w OWA bardzo Ci się podobają 🙂

 26. Luke99 says:

  Mariusz,

  Pomysł z dłuższym MTS’em jest dobry. Zwłaszcza dla osób, które i tak przyjeżdżają do Warszawy specjalnie na konferencję. Ja korzystając zawsze z promo dla społeczności, byłbym skłonny zapłacić za wejściówkę nie 350 PLN a 600 PLN – byleby tylko konferencja trwała 3 albo i 4 dni 🙂

 27. Adi says:

  Odpowiedzi do konkursu.

  1. Tak – może być.

  2. Technical Learning Center

  3. 21 km kabli.

  4. "Wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App)."

  Pozdrawiam Adrian

 28. Dominika says:

  Dzień dobry, poniżej moje odpowiedzi do konkursu.

  1 – Tak może pełnić funkcję DC.

  2 – Technical Learning Center (TLC)

  3 – 21 kilometrów kabli

  4 – Napisał Pan tak: `Mi podoba się wiele usprawnień w webowej wersji Outlooka (czyli Outlook Web App).`

 29. Odpowiedzi do konkursu:

  1.Czy Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny?

  Tak, może byc kontrolerem domeny. Ponadto można go również przyłączyć do domeny.

  2.Jak aktualnie nazywa się strefa Ask-The-Expert na TechEd?

  The Technical Learning Center (TLC)

  3.Ile kilometrów kabli położono na TechEd 2009?

  21

  4.Wymień jedną nową funkcję Exchange 2010 i dopisz co mi się podoba z nim związanego.

  Database Availability Groups (DAG) – Mamy teraz możliwość replikacji baz danych na wiele serwerów, w tym równiez tych zapasowych.

  W przypadku awarii nie tracimy całej poczty.

  gbartel@live.com

 30. Jakub says:

  to przeklejone z windowshosting 🙂 ->

  1. może działać w domenie (jako DC oraz serwer członkowski)

  2. od tego roku nie nazywają się “Ask The Expert” ale “Technical Learning Center”

  3. 21 kilometrów kabli

  4. Możliwość uruchomienia Exchange jako usługi udostępnianej w hostingu przez

  Microsoft – nie trzeba utrzymywać własnego serwera…

 31. Jakub says:

  🙂

  1. może działać w domenie (jako DC oraz serwer członkowski)

  2. od tego roku nie nazywają się “Ask The Expert” ale “Technical Learning Center”

  3. 21 kilometrów kabli

  4. Możliwość uruchomienia Exchange jako usługi udostępnianej w hostingu przez

  Microsoft – nie trzeba utrzymywać własnego serwera…

 32. Rafal says:

  1.Czy Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny?

  tak

  2.Jak aktualnie nazywa się strefa Ask-The-Expert na TechEd?

  Technical Learning Center

  3.Ile kilometrów kabli położono na TechEd 2009?

  21km

  4.Wymień jedną nową funkcję Exchange 2010 i dopisz co mi się podoba z nim związanego.

  Delegowanie uprawnień na pracowników niższego szczebla np. dla poszczególnych grup userów

 33. lzieba says:

  1) Czy Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny?

  Tak, może być.

  2) Jak aktualnie nazywa się strefa Ask-The-Expert na TechEd?

  Technical Learning Center, w skrócie TLC.

  3) Ile kilometrów kabli położono na TechEd 2009?

  21 kilometrów

  4) Wymień jedną nową funkcję Exchange 2010 i dopisz co mi się podoba z nim związanego.

  Znacznie przebudowany OWA, z którego mam przyjemność korzystać na codzień – nareszcie jest widok konwersacji i wsparcie dla różnych przeglądarek 🙂

 34. Odpowiadając na pytania:

  1. Windows Server Foundation może być kontrolerem domeny, chociaż nie musi 🙂

  2. Ask-The-Expert na TechEdzie nazywa się Technical Learning Center (TLC)

  3. Położono 21 km kabli (zakładając, że wszystkie przywiezione ciężarówkami zostały położone ;))

  4. Np. funkcja RPC Client Access Service służąca do łączenia się klientów z serwerem CAS. Inną jest rozszerzenie możliwości zastrzeżeń. Będzie można tworzyć zastrzeżenia oparte tekst w formacie HTML, obrazy oraz hiperłącza.

  Tobie najbardziej (przynajmniej na razie :)) przypadły do gustu usprawnienia w Outlook Web App.

  Pozdrawiam

 35. Co do MTS

  oczywiście wszystko zależy od tego, ile byłoby drożej. Pomysł z nieco dłuższym MTS – np. 3 dni jest bardzo fajny. Gdyby cena promocyjna w tym momencie wzrosła o 1/3 to jak najbardziej jestem za 🙂

 36. Wojtek Lesicki says:

  31 min po terminie, ale może jeszcze uznasz 😉

  1.Tak, może być DC.

  2.Technical Learning Center” (TLC), przy okazji czy na MTS 2010 też nie będzie już ATE ?

  3.21 kilometrów (tzn. tyle przywieziono, nie piszesz ile z tego położono ;))

  4.MailTips 🙂 A podoba Ci się w Exchange 2010 usprawnienie interfejsu webowego, teraz przemianowanego na Outlook Web App

  "Podpowiem, że praktycznie wszystkie odpowiedzi można znaleźć w tym poście 🙂 Miłego główkowania i do usłyszenia wkrótce."

  Wszystko było 🙂 Szczególnie jeśli byś uznawał w pytaniu 4 jako nową funkcjonalność Outlook Web App 🙂 Niby pod taką nazwą nigdy to nie funkcjonowało 😉

Comments are closed.

Skip to main content