Dopiero zaczynasz przygody z Microsoft?


Muszę to jeszcze dziś napisać, bo później znowu zapomnę. Wrócę jeszcze do tego, ale powiem Wam, że ja od kiedy jestem w Microsoft (i nawet chwilę przed) mam w głowie to, że staramy się zawsze przekazywać ludziom dużo informacji technicznych o dosyć wysokim stopniu trudności o naszych technologiach – bo takie jest też zapotrzebowanie.

Ale moim skromnym zdaniem totalnie zapominamy o osobach, które dopiero miałyby ochotę zacząć przygodę z Microsoft i czasem szukają odpowiedzi na pytania typu:

 • co to jest Active Directory
 • jak skonfigurować serwer plików
 • co to jest Group Policy

Odsyłanie ich do TechNet’u to porażka (bo tam są głównie zaawansowane materiały). Odsyłanie ich na WSS.pl to też problem, bo albo będą się bali zapytać o takie “banały” albo ktoś im powie “zacznij od Google Bing”.

I dlatego cały czas uważam, że sporo musimy jeszcze zrobić (jako Microsoft) dla takich osób, a jest ich moim zdaniem naprawdę duża grupa. Staram się od jakiegoś czasu przeforsować pewien pomysł, ale zobaczymy na ile się uda go zrealizować.

Ale co mamy dziś?

Jakiś czas temu kolega z pracy podesłał mi linka do pewnego bloga i powiedział “rzuć okiem”.

I rzuciłem wtedy okiem, ale ilość informacji jaka mnie zasypała sprawiła, że na chwilę odłożyłem przyjrzenie się mu.

Ale wróciłem do tego bloga po jakimś czasie i powiem – WOW.

Mowa tu o blogu Faculty Flash, który prowadzą Piotr Bubacz i Bartek Pawłowicz a czasem pomaga im Jan Kleczkowski (z Microsoft).

Materiały, które udało mi się na szybko obejrzeć tłumaczą np.

A co jeszcze ciekawsze – lista tematów jakie autorzy planują opracować i opublikować też powoduje co najmniej otwarcie ust.

Póki więc mój plan nie wejdzie w życie to BARDZO zachęcam wszystkich (zwłaszcza początkujących) do zajrzenia na blog Faculty Flash.

Oczywiście pewnie spora część osób czytających mojego bloga może powiedzieć “przecież ja to wszystko wiem” albo “przecież to są banały” – ale sami pomyślcie o sobie na początku Waszej kariery i drogi wspólnej z technologiami Microsoft. Nie przydałyby się Wam wtedy tak dobrze przygotowane informacje podstawowe (ale jednak techniczne)?

Piotrek, Bartek – kawał dobrej roboty robicie! Dzięki!

Comments (4)

 1. http://infojama.pl/Artykuly.aspx stara dobra jama mastaha też ma fajne archiwum 🙂

 2. Amadeusz says:

  No to mnie zaskoczyłeś. Pozytywnie rzecz jasna. Ktoś z "wyżyn" sięgnął wzrokiem na "doliny"… Niezwykle rzadko spotykane w tej branży.  Sam szukałem takiego miejsca i powiem szczerze, że trudno takowe "wygrzebać" w Sieci. Blog już dodany do ulubionych. A co do TechNet’u, to nie do końca się z Tobą zgodzę, gdyż można tam znaleźć wiele wyjaśnień dotyczących rzeczy podstawowych a wręcz jak to nazwałeś banalnych. Inną jest kwestią natomiast fakt, iż niejednokrotnie znalezienie tej informacji w gąszszu innych bardzo często zniechęca do dalszych poszukiwań.

  P.s. A cóż to za projekt, bo już jestem ciekaw?

 3. Sn00py1 says:

  Stronka naprawdę godna polecenia dla początkujących użytkowników. Dzięki za link, oby takich stron powstawało więcej a więcej użytkowników wskoczy na odpowiedni poziom który pozwoli im zagłębiać się w artukuły na technecie.

 4. jokoz says:

  Dzięki Mariusz za dobre słowo. Mam jeszcze do zgłębienia kilka "banałów" związanych z Hyper-V i już wiem u kogo szukać nadal wsparcia. Z ukłonem także w stronę Karola Stilgera.

Skip to main content