Office Web Apps czyli pa pa Google Apps


Nawet nie wiecie jakie czasem bywa irytujące to jak widzi się, że firma w której pracujesz nie ma rozwiązań w działce, w której konkurencja ma je naprawdę rozsądne.

Tak do tej pory było ze mną i pakietem Google Apps.

Po co mi było Google Apps?

Potrzebowałem często przechować w sieci (czyli nie na laptopie czy na dysku USB) jakieś dokumenty.

Był to np. arkusz Excela z moimi rachunkami do zapłacenia. Zapisane w nim miałem informacje o tym kiedy i jaką kwotę powinienem zapłacić (za czynsz, internet, kredyt, itp.)

Przechowywanie takiego dokumentu online miało dwa duże plusy.

 1. Miałem do niego dostęp zawsze i wszędzie – nawet jak nie miałem swojego laptopa czy USB. Będąc nad morzem mogłem sprawdzić ile mam zapłacić za TV, płaciłem, odznaczałem odpowiedni fakt w Excelu i już.
 2. Drugim plusem było to, że czasem niektóre rachunki płaciła żona. Ona też mogła zajrzeć do tego samego Excela i odznaczyć, że coś już zapłaciła (np. swój rachunek za telefon).

To samo dotyczyło wielu innych aspektów i nie tylko w kontekście spraw prywatnych ale też służbowych.

Dlaczego korzystałem z Google Apps?

Powód praktycznie był jeden – bo Microsoft nie miał do tej pory czegoś takiego. Owszem był i jest SkyDrive (gdzie dostajecie 25GB miejsca) ale można tam było przechowywać np. plik Excela.

Ale już jego otworzenie wymagało posiadania pakietu Office i było mało wygodne.

Office Web Apps = Google Apps Killer

Jakiś czas temu (na konferencji TechReady) miałem przyjemność być na sesji o całym pakiecie Office Web Apps i po prostu wgniotło mnie w krzesło.

Już wiedziałem, że nadchodzi ciężki czas dla Google i ich Google Apps. Możliwości nowego Office Web Apps są po prostu rewelacyjne.

Nadal nie wszystko mogę powiedzieć i napisać, ale jakiś czas temu pojawiły się pierwsze pokazy tego co OWA będzie potrafiło. A od kilkunastu chyba dni niektórzy mogą sami się o tym przekonać 🙂

Jak to działa?

Zacząłem niby Wam opisywać jak to działa, ale doszedłem do wniosku, że jednak obraz pokaże to lepiej 🙂

Zapraszam więc na 8 minut małego pokazu Office Web Apps.

 

Get Microsoft Silverlight


PS. Jeśli macie ochotę obejrzeć trochę bardziej rozbudowany materiał to zapraszam na inny webcast (w języku angielskim) na TechNet Edge pt Office Web Applications Demo First Look and Announcement

Czy mogę już potestować?

Natomiast pewnie pojawia się u Was pytanie – czy i ja mogę spróbować tych aplikacji?

W tej chwili etap Technical Preview jest dostępny dla ograniczonej grupy osób, które korzystają ze SkyDrive.

Niestety nie wiem jak grupa została dobrana, ale możecie sami to sprawdzić, czy się w niej znaleźliście:

 1. Wejdźcie na swoje konto SkyDrive
 2. Załóżcie dowolny folder
 3. Wrzućcie do tego folderu dowolny plik .docx, .xlsx lub .pptx
 4. Powinna się Wam w tym folderze pojawić pewna informacja
 5. Jeśli ją widzicie kliknijcie na “Join our preview program
 6. Zaakceptujcie warunki
 7. Cieszcie się opcjami Office Web Apps 🙂

Oto komunikat z punktu 5:

image

Nie wszystkim to zadziała, ale być może na Waszym koncie będzie działać 🙂

PS. Jeszcze jedna mała podpowiedź – w wielu wypadkach pomaga też zmiana języka w profilu na angielski 🙂

Comments (16)

 1. @can_do: No niestety na żadne Twoje pytanie nie mogę w tej chwili odpowiedzieć 🙁 Choć na część znam odpowiedź. Pozostaje zaczekać aż więcej oficjalnych informacji wypuścimy.

  @misiek440v2: Z Twojego punktu widzenia masz rację z tym Google Apps Killer. Ja z mojego punktu widzenia natomiast widziałem więcej niż widać na filmie i wiem co mówię 🙂 Więc jestem pewien, że nie przesadzam.

  A co do ciężkich czasów. Przegrywamy? Może i tej chwili w online tak. Ale jesteśmy JEDYNĄ firmą na świecie, która na badania w zakresie R&D wydaje tak ogromne pieniędze (8,5 mld $). Druga pod względem wielkości wydatków firma wydaje o połowę mniej (i nie jest to Google). Napiszę jeszcze kiedyś obszerniej o inwestycjach (choć dużo ludzi zobaczy o co chodzi na MTS 2009 na sesji generalnej).

  Takie inwestycje nie zwracają się w rok. A co do strat – owszem są, ale akurat jako firma póki co możemy sobie na to pozwolić, bo przy odpowiedniej strategi takie straty zwrócą się 🙂 Tego jestem pewien.

 2. @mgrzeg i @Wojtek: Owszem na razie dla dokumentów Word edycja jest niemożliwa (wydawało mi się, że mówilem to w filmie). Pamiętajcie, że to wersja Technical Preview.

  A edycja na pewno będzie i do dużo bardziej rozbudowana niż teraz np. w Excel czy PowerPoint. Chłopaki po prostu wypuszczają to co mają gotowe dla szerszego grona ludzi. Bo gotowe ogólnie to mają duzo więcej niż tu widać 🙂

 3. @mgrzeg: Rozumiem Twoje uwagi i zgadzam się z nimi. Ale więcej nic powiedzieć nie mogę. Trzeba zaczekać do momentu aż te wszystkie informacje będą sie ukazywały oficjalnie.

 4. @mis@sn00py: I to jest kolejna aplikacja (Google Reader), który uważam, że wyszła Google super! I faktycznie nie ma alternatywy ze strony MS – dlatego używam od dawna właśnie GR i nie znalazłem nic lepszego.

 5. mgrzeg says:

  Bez edycji to lekka nedza 🙁

  "Still to come…

  Editing is not currently available. We are working on it though.

  Check for updates."

 6. Amadeusz says:

  Jeśli ktoś używa polskiej wersji, to należy zmienić język na angielski i od razu dostaje, to, co trzeba.

  http://itblogs.pl/blogs/amandi/archive/2009/09/23/web-office-apps-2010-dla-ka-dego.aspx

 7. wwwojtek says:

  Zmiana języka pomogła, chętnie pobawię się webowym Officem, tylko na razie przy wejściu w edycje dokumentu pisze, że ta funkcja nie jest dostępna, czy u Ciebie też tak jest? Pozdrowienia

 8. mgrzeg says:

  Oczywiscie edycja dla worda nie dziala, w excelu jest.

  W przypadku excela nie widze wielu funkcji dostepnych w pelnym excelu, a w stosunku do google spreadsheet (na bardzo szybko):

  – nie ma w ogole wersjonowania, nie mowiac o podgladzie roznic;

  – brak searcha po dokumentach;

  – katalogi zamiast tagow – to slaby sposob organizacji, tagi daja znacznie lepsze rozeznanie co gdzie jest;

  – nie ma czatu online z innymi uzytkownikami, jest tylko podglad kto jeszcze edytuje;

  – nie widze mozliwosci osadzenia dokumentu na stronie;

  Pytanie: co z office.live.com, bo tam nie widze mozliwosci edycji… czy to bedzie jakos zespolone?

  Niestety nie widze w tej chwili powaznych plusow w stosunku do google apps, ktore zachecilyby mnie do migracji. Nic, poczekamy na edycjie 2010, ale widac, ze jeszcze daleka droga, zeby mozna mowic o powaznej konkurencji dla google apps.

  m.g.

 9. ShadowChaser says:

  Musze przyznac, ze wyglada to niezle. Wg mnie dokument Worda wyglada o wiele lepiej niz w Google. Mam nadzieje, ze opcje edycji i szybkosc bede rowniez konkurencyjne, wtedy sie przesiadam:)

 10. mgrzeg says:

  Nie chce juz dobijac tej wersji, ale nie widze w ogole mozliwosci eksportu w innym formacjie niz .xlsx… 🙁

  Do tego w google spreadsheets bardzo wygodny jest pierwszy wiersz, ktory z automatu jest zablokowany przy przewijaniu i stanowi wiersz naglowkowy, co bardzo ulatwia sortowanie…

  Nie ukrywam, ze jestem zdziebko zawiedziony ta wersja, mam jednak nadzieje, ze na wiosne bedzie lepiej 🙂

 11. Oczywiście office 2007 🙂 (w filmie mówisz o wersji 2008)

  a może to specjalnie test na wychwycenie takich rzeczy? Będą nagrody? 😉

 12. Rzeczywiście potencjał w tym drzemie, chociaż jeszcze daleka droga. Ciekawe jak to się będzie miało do Office Space Live? Bo w tej chwili, to raczej tylko "do zabawy" 🙂

  Swoją drogą z tym językiem fajna sprawa 😉 Po zmianie na angielski pojawia się możliwość przystąpienia do programu, a potem już można wrócić do polskiego – nadal działa 🙂

  Poczekamy na rozwój wypadków.

 13. can_do says:

  Kawałek z SUPPLEMENT TO MICROSOFT SERVICE AGREEMENT (for Windows Live):

  ‘PRE-RELEASE SERVICE. The Web Apps are pre-release versions. They may not work the way a final version will. We may change the Web Apps for the final, commercial version. We also may not release a commercial version.’

  Czy to oznacza że będzie również komercyjna wersja (obok darmowej)? Jeśli tak, to pytanie co będzie oferowała płatna wersja ponad darmową? Zastoosowanie płatnej wersji widzę raczej dla firm szukających nowych rozwiązań pracy grupowej.

  Formuły w Excelu? Nie znalazłem, ale filmu też nie oglądałem. A co z Accessem? A SQL Server? 😉

  BTW mam nadzieję że RTM będzie. Trzymam kciuki, co Office Live to tak naprawdę sieciowy pendrive jak dla mnie.

 14. misiek440v2 says:

  "Office Web Apps = Google Apps Killer" dziwne  nazwa dla produktu który jeszcze nie wyszedł, i daleka droga przed nim. Na razie to Google się lepiej.trzyma (może uda wam się zrobić lepszą aplikacje, ale tytuł chyba trochę przesadny na obecną chwile).

  Czy ciężkie czasy dla Google? nie byłbym taki pewien, na razie przegrywacie w większości usług online a same produkty "Live" podobno przynoszą ogromne straty gdzie konkurencja w tym segmencie dobrze prosperuje

 15. misiek440 says:

  Zwrócą albo nie, bo rynek jest nieprzewidywalny w 100%  (przykład ostatni kryzys). widzę że Pan wiele produktów Microsoftu zachwala mimo, że konkurencja wypada znacznie lepiej. (przykład IE). Vista tez miała być czymś nadzwyczajnym a wyszła buba bo klienci nie tego oczekiwali od super systemu (ja zresztą też nie). Także czekam na wynik pracy i życzę aby było lepsze niż google Aps, bo to spowoduje wzmożoną konkurencje,a w konsekwencji postęp tych aplikacji

 16. Sn00py1 says:

  Może to trochę OT ale skoro mówimy tutaj o "pogromie" Google w dziedzinie edycji dokumentów online, niech mi ktoś powie jak zastąpić Google Reader innym serwisem. Bo jak na razie nie znalazłem żadnej alternatywy ze strony MS która umożliwia przeglądanie kanałów rss online.

Skip to main content