Federated Search w Windows 7


Jedną z ciekawych funkcji nowego Windows 7 jest coś co nazywa się Federated Search, a póki co nie bardzo wiem czy mamy już polskie tłumaczenie tego wyrażenia.

Czym jest Federated Search?

Windows 7 wspiera wyszukiwanie dokumentów, obrazków, treści nie tylko na komputerze użytkownika i jego dysku.

Zarówno programiści jak i specjaliści IT mogą przygotować odpowiednie szablony, które pozwolą użytkownikom wyszukiwać dane poza lokalnym komputerem np. w repozytoriach dokumentów, stronach www, aplikacjach, itp.

Wyszukiwanie takie możliwe jest bezpośrednio na komputerze z Windows 7 bez potrzeby pisania specjalistycznego kodu czy aplikacji. Dla użytkownika plusem będzie też to, że całe wyszukiwanie będzie się odbywało w sposób przezroczysty dla niego – on będzie korzystał z wyszukiwarki w Windows 7.

Więcej o Federated Search możecie doczytać na stronie MSDN.

Gdzie mogę to wykorzystać?

Zastosowań jest na pewno wiele – zarówno dla użytkowników domowych jak i firmowych.

Ci korporacyjni mogą przeszukiwać na przykład firmowe składnice dokumentów czy SharePointy.

Tak na przykład działa to w Microsoft – mogę sobie przeszukiwać kilka głównych witryn MOSS korzystając z wyszukiwarki w moim systemie.

Użytkownicy domowi na pewno docenią możliwość szukania np. w aukcjach, serwisach ze zdjęciami czy filmami, itp.

Konkretne przykłady!

Poniżej dwa przykłady na żywo z mojego laptopa.

Pierwszy to wyszukiwanie zdjęć z serwisu Flickr. Wybrałem wyszukiwanie w lewej kolumnie, wpisałem w pole wyszukiwania “warszawa” i po chwili miałem zdjęcia tak opisane na Flickr.

image

Drugi to wyszukiwanie treści na naszych stronach Microsoft Support.

image

Wtyczek tego typu jest już naprawdę sporo i dzięki nim możemy szukać w takich serwisach jak: Digg, Amazon, eBay, YouTube.

Jeśli macie ochotę spróbować, to proponuję zajrzeć na stronę Seven Forums, gdzie znajdziecie mnóstwo tych providerów (do większości wymienionych powyżej).

Jeśli chodzi o inne to:

Podoba się? A może powstanie jakiś pierwszy polski provider do polskich serwisów? Z chęcią o nim napiszę 🙂

Comments (2)

 1. Anonymous says:

  Kolejną z nowości wprowadzonych razem ze systemem Windows 7 jest usługa Federated Search . Dzięki niej

 2. marcin says:

  Podobne wyszukiwanie, nazywane wyszukiwaniem w federacji jest od lat w popularnym oprogramowaniu Docushare firmy Xerox. Wyszukiwanie sfederowane w Windows 7 nie jest w ogóle wyszukiwaniem rozproszonym w rozumieniu Docushare, gdyż nie wspiera wprost innych narzędzi korporacyjnych niż badziewne Sharepointy albo niektóre serwisy online dla enduserów. Ponadto nie wspiera wyszukiwania kontekstowego w języku polskim. Z tego co widzę, nie będzie wspierało, gdyż MS na razie nie ma żadnego motoru, który by potrafił poprawnie rozróżnić polską fleksję.

  MS musi jeszcze dużo popracować, by to narzędzie potrafiło chociaż ułamek tego, co umie najpoważniejszy konkurent czyli Google Desktop w połączeniu z corporate search oraz kombinowanie wyników z zapytaniami z globalnej wyszukiwarki. To działa od czterech lat.

  Odpowiednikiem w systemach typu UNIX (Linux, MacOS X) jest program beagle (open source, licencja GNU GPL) i jego opcja wyszukiwania stadnego (wspiera w tej chwili nie tylko Flickra, ale także wyszukiwarkę onet.pl.

  Z ciekawością przetestowałem to wyszukiwanie i jestem totalnie zawiedziony. Konkurencja (zarówno Google, jak i open source) jest lata świetlne przed Microsoftem.

Skip to main content