Windows 7 Checked Build – co to?


Pewnie już wiecie, że od dziś subskrybenci TechNet (kiedyś pisałem posta o tym czym jest subskrypcja TechNet) mogą pobierać oficjalną wersję beta Windows 7.

Pomyślałem, że czas wreszcie spróbować tego systemu. Zacząć trzeba od pobrania oczywiście.

Pobieramy Windows 7

Zalogowałem się więc do portalu TechNet i mojej subskrypcji, dotarłem do sekcji Windows 7 i na liście rzeczy do pobrania zauważyłem dwie wersje Windows 7 (w zasadzie cztery).

image

Poza tym, że oczywiście dostępne są wersje x86 i x64, to są też wersje opisane jako:

 • Windows 7 Beta
 • Windows 7 Beta Checked Build

I w zasadzie jakoś mi tylko przez myśl przeszło “co to jest to checked build?”, ale zacząłem pobierać tą pierwszą wersję i zapomniałem o sprawie.

Ale chwilę później okazało się, że na komunikatorze odezwał się do mnie Tomek Wiśniewski i poza kilkoma innymi rzeczami również zapytał o “Checked Build”.

Śledztwo

Przeprowadziłem więc małe śledztwo i już wiem czym się różnią te produkty i co oznacza “checked build” – i dotyczy to wszystkich naszych produktów (nie tylko Windows 7).

Otóż dla systemów operacyjnych rozróżniamy dwa rodzaje buildów:

Free Build lub Retail Build

To buildy używane w środowiskach produkcyjnych. Jeśli taki build przy pracy napotka rozwiązywalny błąd to nadal będzie działał.

Nośniki zawierające taki build nie mają żadnych specjalnych napisów, dopisków, numerów buildów – po prostu jest to najzwyklejsza wersja dla każdego.

Checked Build lub Debug Build

A ten rodzaj buildów jest przeznaczony głównie dla programistów, firm piszących sterowniki i osób, które potrzebują dokłądnie diagnozować działanie systemu operacyjnego.

Nośniki z tymi buildami są zazwyczaj wyraźnie oznaczone właśnie przez "Debug/Checked Build"

I ze względu na to, że takie buildy są skompilowane z mniejszą ilością parametrów optymalizacji to są zarówno większe jak i wolniejsze niż klasyczne wersje.

A ja pobieram dalej…

Mam nadzieję, że wyjaśniłem sam sobie i innym zainteresowanym różnice 🙂 Jeśli nadal chcecie drążyć temat to zapraszam do MSDNu po więcej szczegółów.

Mi plik pobiera się cały czas od rana i niestety trasnfer bardzo często się rwie. Pewnie spora grupa ludzi próbuje pobrać najnowsze cacko.

Więc pewnie jutro skończę pobieranie.

Comments (9)
 1. @Amandi: Jeśli pobrałeś wersję x32 to tak – odpalisz ją na Virtual PC.

 2. Łączę się w bólu pobierania, bo mi nadal leci jak krew z nosa – chyba Stany się obudziły 🙂

  A powiem Wam, że na wewnętrznej grupie ewangelistów rozgorzała nawet dyskusja o tym dlaczego nie puściliśmy tego ISO przez sieć BitTorrent 🙂

  Bardzo jestem ciekaw statystyk pobrania tych bet przez najbliższe 2-3 dni.

  PS. Ja pewnie o to Checked Build bym się nie dopytywał gdyby nie pytanie od Tomka.

 3. ToMeK says:

  no ja te zmialem problemy z polaczeniem i co chwila mi je zrywalo i musialem dawac resume, ale jakos poszlo 🙂 teraz kwestia instalacji

  "Checked Build lub Debud Build" – powinno chyba byc "Debug" 🙂

 4. u mine pobieranie szło chyba trochę lepiej, prędkość nie spadała ponizej 350KB/s ale to było rano:)

 5. basiaw7 says:

  dzięki Mariusz za wyjaśnienie bo też zastanawiałam się czy ten "checked" to jakiś gorszy czy lepszy 😉 profilaktycznie wcześniej zaczęłam już ściągać obie wersje 🙂

 6. Robert Stuczynski says:

  Pobieram z connecta i normalnie sorki Mariusz masakra 🙁 Idzie jak krew z nosa. Dzieki za wytluamcznie bo tez sie kiedys zastanwialem.

 7. Amadeusz says:

  Ależ z Was niecierpliwi ludzie. 😛 A wystarczyło poczekać dwa dni i pobierać z prędkością 3 Mbit/s, tak jak ja… 😉

  P.s. A tak z innej beczki. Da się ‘toto’ odpalić na Virtual PC?

 8. Amadeusz says:

  Dzięki za info. Trza będzie obadać co tam w trawie piszczy…

 9. nomad says:

  #Amandi  –  VirtualPC trzeba zserviecepackowac do SP1, bo gola wersja powoduje bluescreena po instalacji VPCAdditions. To tak ku przestrodze. Poza tym u mnie smiga Siodemeczka niezle pod VPC.

Comments are closed.

Skip to main content