IE8 – dwa ciekawe posty


Dziś poczytałem sobie dwa ciekawe posty dotyczące IE8. I chciałem Wam o tym powiedzieć na wypadek gdybyście ich nie widzieli.

Zablokuj instalację IE8

Jeden z nich to stricte informacyjna sprawa, ale jednak bardzo ważna.

Grzesiek Tworek w blogu Technetowym przypomniał, że niedługo przeglądarka IE8 pojawi się w aktualizacjach automatycznych.

I jeśli ktoś nie ma ochoty/potrzeby jej instalować w środowisku firmowym to powinien skorzystać z pakietu do blokowania automatycznej instalacji tej poprawki.

Dlaczego firmy wybierają IE?

Drugi post napisany został przez Karola Chrapka z it-flow.pl gdzie napisał w prostych słowach dlaczego tak naprawdę firmy lubią IE i dlaczego z niego tak chętnie korzystają (mimo, że na rynku konsumenckim ostatnio udział Internet Explorera spadał).

Kluczowe sprawy (resztę doczytajcie u Karola) to:

 • zarządzanie przez GPO
 • automatyczne aktualizowanie
 • utrzymywanie i rozwój kilku wersji przeglądarki na raz
 • na IE strony po prostu działają

A co ja używam?

I jako komentarz na koniec dodam, że na codzień chyba w równym stopniu korzystam z IE (w wersji 7 na razie) oraz Firefoxa, a czasem uruchamiam również Maxthona 🙂

W telefonie do prostych stron używam IE w wersji mobile, a do tych bardziej skomplikowanych Opery również w wersji mobile.

Comments (6)

 1. @Amandi: Dlaczego wypuszaczana jest na siłę? Bo jest to aktualizacja oprogramowania do bardziej bezpiecznego. Każdry producent wolałby, żeby użytkownicy korzystali z najnowszych wersji jego produktów 🙂

  A jeśli chodzi o "na IE strony po prostu działają" to nie jest zdanie moje tylko autora posta do którego linkowałem 🙂

  Moim zdaniem ten akurat aspekt jest bardziej skomplikowany niż się wydaje i jednoznacznej odpowiedzi tu nie ma.

 2. @Amandi: Widać, że jesteś świadomym i doświadczonym użytkownikiem komputerów, bo sam chcesz decydować o pewnych rzeczach i wiesz jak to zrobić.

  Ale naprawdę 90% (strzelam, nie poparte badaniami, ale podobne wyniki były przy analizach funkcjonalności Office) ludzi to użytkownicy końcowi, którzy wiedzą, że Internet się uruchamia po kliknięciu na ikonkę niebieskiego e.

  I tu chodzi bardziej o takich użytkowników, dla których bezpieczniejsza przeglądarka to mniej problemów po prostu.

  Dla doświadczonych osób jest prosta aplikacyjka do pobrania ze stron MS (o tym pisał właśnie Grzesiek w blogu Technetowym), która blokuje Ci pobieranie IE8 z WU.

  A porównanie do systemów operacyjnych to inna sprawa – to już produkty komercyjne i trochę inaczej do nich podchodzi KAŻDA firma. Ale tu też Microsoft zawsze praktycznie mówi, że każdy kolejny produkt jest lepiej dopracowany i rozwinięty w zakresie bezpieczeństwa i też doradza upgrade 🙂

 3. Rochefort says:

  -ad.1 zgoda

  -ad.2+3 bez komentarza…

  ad.3 rotlf.

  Rozumiem, że evangelia, ale bez fanatyzmu. Co ma zrobić admin na zagrodzie bez AD? Dobór argumentów, a zwłaszcza końcówka, powodują ze opadają i ręce i nogi. Z jednej strony dobry viral z win7, z drugiej pochwała IE o poranku. Rozumiem, że to reakcja na plotki o wykupieniu Opery przez MS;)

  Dzięki wielkie, będzie ładny flamewar na wykopie;)

 4. Amadeusz says:

  Witam,

  Nigdy nie zrozumiem dlaczego MS tak nachalnie próbuje na siłę uszczęśliwiać swoich użytkowników. Ja osobiście staram się nie używać IE, mimo, iż czasami po prostu muszę (brak 64 bit Flash Player na 64-bitowego Firefox’a), i uważam, że pakowanie tego do WU w dodatku z wysokim priorytetem, to spora przesada… Nieświadomi zainstalują a potem zacznie się narzekanie. Jak zawsze.

  "na IE strony po prostu działają" – no tu żeś przesadził i to sporo. Nie wiem po jakich stronach Ty krążysz, ale ja jeszcze nie spotkałem takiej, która źle działała na FF. 😉

 5. Amadeusz says:

  Aktualizacja powiadasz. A czy upgrade z XP do Visty takową nie jest? Czemu więc nie znajduje się w WU? Przecież jest bardziej bezpieczna (teoretycznie). Bo jest to osobny produkt, mimo, iż komercyjny. IE to także osobny produkt,  zarówno w wersji 6,7 i 8. Wsparcie toczy się dla wszystkich wersji. Jeśli ktoś nie chce korzystać z FF z linii 3.x, to nie korzysta, nie jest zmuszany do zmiany dopóki, dopóty nie ustanie owo wsparcie.  MS powinien poinformować swoich użytkowników o możliwości przejścia na nowszą wersję a nie próbować być bardziej świadomym od nich samych… 🙂

 6. Mariusz says:

  "na IE strony po prostu działają" – działają, bo programiści dokonują cudów, aby działały. Często dla każdej wersji IE trzeba pisać oddzielny kod JS, nie wspomnę już o arkuszach stylów. Dla innych przeglądarek nie muszą tak kombinować, wystarczy, aby kod był zgodny z wytycznymi W3C.

  IE8 ma być zgodna ze standardami. Kolega testował kilka stron, i one po prostu się rozpadają, bo strony są napisane tak, aby "poprawić" to, co w IE działało wadliwie.

Skip to main content