Polskie blogi pracowników Microsoft (2008)


Już ponad rok temu pisałem posta o blogach pracowników Microsoft, ale takich którzy piszą po polsku.

Rok minął, trochę się zmieniło, więc przydałoby się napisać dwa słowa podsumowania tego jak wyglądał świat blogerów ze stajni Microsoft w Polsce w roku 2008.

A muszę powiedzieć, że coraz bardziej rozrasta się grono microsoftowych blogerów w Polsce i co ważne - dotyczy coraz większego zakresu tematycznego.

Kto blogował i bloguje

Najpierw pokażę Wam listę osób, które blogowały i blogują nadal:

 • Artur Żarski
  Jest Developer Evangelistą i w swoim blogu pisze głównie o rzeczach dla developerów oraz wszystkim co związane ze stronami www (budowaniem ich, tworzeniem)
 • Daniel Biesiada
  Jest ISV Developer Evangelistą i pisze głównie o narzędziach i technologiach dla developerów, w szczególności pozwiązanych z firmami ISV (Independent Software Vendor). Pisze też czasami o rzeczach zupełnie luźnych.
 • Michał Osmenda
  Pracuje w naszym oddziale w Irlandii (w grupie Operation Services) jako Release Support Analyst gdzie zajmuje się zagadnieniami CodeSign i AntiVirus. Pisze o technologiach spod znaku Microsoft.
 • Michał Żyliński
  Jest ISV Developer Evangelistą i podobnie jak Daniel pisze o narzędziach i technologiach dla developerów, plus oczywiście ogólnie o tematach około Microsoftowych. Podobnie jak ja zaczął pisanie w okolicy czerwca tego roku.
 • Tomek Kopacz
  Nasz Senior Architect Evangelist, którego podejrzewam mieliście okazję nie raz poznać na wszelkiego rodzaju konferencjach czy szkoleniach. Pisze głównie o rzeczach dla developerów i architektów. I zaręczam, że Tomek jest chodzącą encyklopedią wiedzy z zakresu właśnie architektury IT.
 • Tomek Onyszko
  Tomek był kiedyś MVP, a aktualnie pracuje jako Senior Consultant w naszym dziale Services. To chyba, spośród znanych mi osób, osoba która najlepiej zna nasze Active Directory - na wylot. A w blogu pisze oczywiście o AD, ale ostatnio też coraz więcej o zarządzaniu tożsamością. Plus oczywiście czasami o innych ciekawych aspektach życia.

Nie dopisuję do powyższej listy swojego bloga 🙂

Zostały nam jeszcze blogi nie konkretnych osób, ale bardziej zespołów pod patronatem Microsoft, które korzystają z Microsoftowej platformy blogowej:

 • Polski TechNet Blog
  Blog początkowo publikował wszystkie informacje z polskiego Technetu. Miał kilku autorów, ale aktualnie zajmuje się nim głównie Grzesiek Tworek, który pisze w nim o bardzo wielu technicznych tematach z działki Microsoft.
 • Blog społeczności Windows Server 2008
  Blog stworzony przez Darka Korzuna (Product Manager), który to Darek jest odpowiedzialny za Windows Server 2008. Piszą w nim przede wszystkim dwie osoby (Robert Stuczyński - noise i Nataniel Zieliński - nexor), które publikują ciekawe i aktualne informacje o naszym najnowszym serwerze.


Kto się pojawił

Ale poza emerytami pojawiły się też nowe blogi pracowników Microsoft. Jedne z nich dopiero zaczynają raczkowanie, inne już radzą sobie całkiem nieźle.

 • Piotr Gaszewski (Dynamics CRM)
  Jak sam o sobie pisze: programista .NET, konsultant CRM, pasjonat nowych technologii. Pracuje od roku w Microsoft w dziale Services. Na blogu pisze technicznie o Dynamics CRM
 • Marcin Górny (Live)
  Nie wiem dlaczego, ale zapomniałem w poprzednim zestawieniu o Marcinie, mimo, że bloga pisze od 2006 roku (jeszcze zanim zaczął pracować w Microsoft). Na blogu porusza tematy całej naszej platformy Live.
 • Piotr Gardy (App-V)
  Piotrek pracuje jako Konsultant w dziale Microsoft Consulting Services (MCS). Na blogu pisze o wirtualizacji aplikacji – o App-V (dawniej SoftGrid) oraz o Med-V (dawniej Kidaro).
 • Krzysztof Szafer (MDOP)
  Tu specjalista od deploymentu a w szczególności od naszego pakietu MDOP (Microsoft Desktop Optimization Pack)
 • Sławomir Bronisz (CRM)
  Jak pisze sam Sławek celem jego blogu jest przesyłanie na bieżąco informacji związanych z Microsoft Dynamics AX dotyczących w szczególności polskiej funkcjonalności.

Proponuję dodać sobie RSSy z tych blogów do Waszych czytników (o ile oczywiście pokrywają się z Waszymi zainteresowaniami).

Kto się pojawi?

No właśnie – tu już wiem, że pojawią się niedługo dwa blogi podobne do tych prowadzonych przez zewnętrzne osoby, ale pod patronatem Microsoft.

Oba blogi pojawią się na platformie TechNet (a w zasadzie nawet już są, ale na razie bez postów).

W jednym będą się pojawiać informacje o rodzinie System Center, natomiast w drugim specjalistki IT (tak – kobiety) będą opowiadały o swoich wrażeniach z wdrożeń i będą się koncentrowały na tematyce bezpieczeństwa.

Zapowiada się ciekawie nieprawdaż? 🙂 Jak tylko blogi się rozkręcą to na pewno będę o nich wspominał nie raz.

Kto zniknął?

Skoro pojawiły się nowe osoby, a natura nie lubie braku równowagi to niestety kilka osób zniknęło z naszej listy blogerów z Microsoft.

Andrzej Lipka zakończył pracę w Microsoft, ale jego stary blog nadal istnieje (gdyby ktoś się chciał dokopać do archiwum). Autor nie zniknął sieci i od tej pory prowadzi bloga pod nowym adresem.

Cezary Aniśko zakończył przygodę z blogowaniem (więcej o powodach napisał na blogu). Ale oczywiście i jego blog jest nadal dostępny.

Podsumowując

Rok 2008 był rokiem gdzie aktualnie piszący blogerzy nie osiadali na laurach tylko tworzyli ciągle coś nowego na swoich blogach.

Ale samo blogowanie wydało się na tyle atrakcyjne, że w naszej grupie Microsoftowych grafomanów pojawiło się kilka dodatkowych osób.

Ja bardzo mocno zachęcam do obejrzenia tych blogów i stałego ich czytania/odwiedzania.

Zdecydowana większość blogów z tej listy posiada RSSy, co za tym idzie śledzenie informacji w nich publikowanych jest bardzo łatwe i przyjemne.

Mam nadzieję, że tym wpisem zachęciłem Was do odwiedzin innych blogów ze stajni Microsoft Polska, a co ważniejsze być może wogóle uświadomiłem Wam ich istnienie.

Comments (8)

 1. @Mike: Tu na liście z 2008 jesteś 🙂 W bocznym pasku już Cię nie ma, bo tam jest aktualna lista osób z Microsoft 🙂

 2. Anonymous says:

  Pamiętacie jak niedawno wymieniałem blogi prowadzone przez pracowników Microsoft (lub też zespołów pod

 3. @Maciej: To właśnie o tym blogu pisałem, że niedługo ruszy 🙂 Ale oficjalnie powiemy o nim za jakiś czas jak Paula (i nie tylko ona) się rozkręci 🙂

 4. @użytkownik Windows 7: Nie bardzo wiem od czego zacząć odpowiadając na Twoje pytania. Ale z grubsza zacznę od tego, że przecież jeśli są inne, lepsze firmy tworzące oprogramowanie to przecież powinny je tworzyć bez względu na to czy Microsoft jest na rynku systemów operacyjnych czy by się z niego wycofał. Może po prostu produkty tych firm nie są na tyle dobre, żeby duża liczba ludzi chciała z nich skorzystać? MOże są one dedykowane dla wąskiego grona specjalistów, a nie dla szerokiego ogółu zwykłych ludzi?

  Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc, że Windows 7 czy Windows Vista jest niedopracowanym systemem? Masz jakieś konkretne uwagi?

 5. Maciej Pawlak says:

  Dziś pojawił się kolejny blog, "kobiecy" – Women in Technology

  http://blogs.technet.com/plwit/default.aspx

  Prowadzi go Paula Januszkiewicz

 6. mike says:

  To ja też chyba "zniknąłem" z listy pracowników. Proszę o poprawkę.

 7. użytkownik Windows 7 says:

  Może ktoś napisać dlaczego muszę używać Windows 7, który nie jest dobrym systemem operacyjnym, na moim komputerze tylko ten system działa i prawdopodobnie Windows Vista która jest jeszcze gorsza, a tylko na te systemy operacyjne działają wszystkie aplikacje? Dlaczego Microsoft zdominował prawie cały rynek, skoro ich ostatnie dwa systemy operacyjne są kiepskie?

  Czy Microsoft nie jest w stanie zrobić dobrego systemu operacyjnego dla użytkowników, tylko stara się ich zmuszać do tych niedopracowanych?

  Chodzi mi o to, dlaczego korporacja Microsoft robi właściwie niedopracowany system operacyjny i wypuszcza go na rynek, walcząc w różny sposób by był używany przez jak największą ilość użytkowników. Czy tej korporacji nie zależy na dobru użytkowników? A jeśli nie zależy im na dobru użytkowników, to na czym im tak naprawdę zależy? Czy Microsoft pomaga klientom, czy im szkodzi? Dlaczego Microsoft stara się mieć największą ilość użytkowników skoro ich nowo zrobione systemy operacyjne są niedopracowane? Czy nie lepiej byłoby dla cywilizacji, gdyby Microsoft wycofał się z rynku systemów operacyjnych i pozwolił zrobić innym firmom może lepsze systemy? Dlaczego Microsoft tak dobrze sobie radzi by nie pozwolić innym systemom operacyjnym zwiększać swój rynek, a nie radzi sobie dobrze przy robieniu tych systemów? Przecież zwiększanie się rynku przez Vistę i 7 to wynik zmuszania użytkowników, jeśli użytkownik ma wybór woli Windows XP. Po prostu Microsoft po zrobieniu XP, nie jest w stanie zrobić dobrego systemu operacyjnego. Gdyby nowe systemy operacyjne były dobre, wtedy użytkownicy często nie instalowali by XP w miejsce Visty, czy trochę rzadziej 7. Gdyby większej ilości użytkowników podobał się system 7 niż XP, wtedy 7 miałby już większy rynek. Po prostu Microsoft dba najpierw o siebie, to moje zdanie. Wy macie pewnie inne. Po prostu ludzie z Microsoftu powinni zamknąć tą korporację ze względu na jej szkodliwość dla świata, i pozwolić by jakieś inne firmy mogły robić własne, lepsze systemy operacyjne. To zła strona kapitalizmu, gdzie firma jak Microsoft bez względu czy ich produkty są dobre czy nie walczy tylko o rynek. Użytkownicy komputerów to dla nich potencjalne świnie hodowlane, które po zrobieniu Visty zaczęli zarzynać, znęcając się nad nimi, to znaczy nad użytkownikami. To tylko moje zdanie. Wy macie pewnie inne. Microsoft swoją agresją robi wiele zła, można powiedzieć że więcej zła niż dobra. To tyle. Dziękuje za stracony czas.

  trzymajcie się

  użytkownik Windows 7

 8. Mr. W says:

  Microsoft to zło.

Skip to main content