Wskazówki do klastrowania Hyper-V


Podczas mojej prezentacji na ITAD w Gdańsku mówiłem o wirtualizacji – jej podstawach.

I jak zawsze przy okazji moich prezentacji z tego tematu – niezmiennie mówię, że tam gdzie korzystamy z wielkich plusów wirtualizacji MUSIMY pamiętać o klastrowaniu hostów.

Chłopaki z US opublikowali kilka ciekawych dokumentów w tym temacie – zachęcam do przeczytania jeśli planujecie (lub już macie) środowisko wirtualne u siebie w firmie.

Wszystkie te dokumenty dotyczą sytuacji kiedy wszystkie node’y (poszczególne węzły klastra) działają w oparciu o Hyper-V.

Comments (7)

 1. @ciekawski: Na 100% Ci nie odpowiem (możesz od ręki zajrzeć do EULA) ale wydaje mi się, że owszem można zainstalować oprogramowanie kilku firm.

 2. Po części masz rację – trzeba niestety podjąć decyzję kiedy nam się to opłaca a kiedy nie. Może za bardzo generalizowałem do klientów większych i takich którym zależy na niezawodności.

  Jeśli w infrastrukturze zależy nam na wysokiej dostępności (bo każde 10 minut jest drogie) to klastrowanie to podstawa.

  Jeśli natomiast mamy jeden fizyczny host i na nim 2-3 maszyny wirtualne, a do tego regularnie je backupujemy, a do tego przestój 20-30 min nie jest dla nas niczym strasznym, a do tego mamy pod ręką zapasowy drugi fizyczny serwer – to faktycznie o klastrach nie musimy myśleć (wtedy jak padnie host, to odpalamy zapasowy serwer, zgrywamy na niego backup z plikami VHD i jedziemy).

  A co do Hyper-V Server – to w nim wprost mówimy, że nie ma opcji klastrów. Ale on był planowany do czego innego – to po prostu tani/bezpłatny zamiennik pełnej platformy wirtualizacyjnej z jej wszystkimi możliwościami ale bez dodatkowych możliwości pełnego serwera (czy to w wersji full czy core).

  Spróbuję następnym razem nie generalizować 🙂

 3. Robert Stuczynski says:

  > MUSIMY pamiętać o klastrowaniu hostów.

  Wiesz Mariusz z tym musimy to troche przegiecie. Wszystko zalez od wielkosci infrastruktury i innych rzeczy. Pamietac nalezy o tym ze potrzebne sa licencje Enterprise.

  Zreszta jesli zachwalanie Hyper-V Server kłóci sie z ideą klastrów – przynajmiej tych na hostach

 4. ciekawski says:

  Czy na Hyper-V Server można instalować oprogramowanie dwóch różnych firm? Nie mam na myśli np. Microsoft i innych (tzn. różnych systemów) – chodzi o firmy użytkujące oprogramowanie – np. jeden budynek, tam 3 małe firmy, a do tego jeden Hyper-V Server a na nim 3 SBS-y należące do różnych firm. Być może ze względów licencyjnych odpowiedź jest prosta – niestety jaj jej nie znam…

 5. ciekawski says:

  Dzięki za odpowiedź. No chyba muszę poczytać EULA. Jednak jakby była taka możliwość to dla mnie oznacza to niesamowite oszczędności w sprzęcie, energii. Obsługuje kilka małych firm w jednym budynku – do tej pory każda miała swoje serwery. Koszty utrzymania całości wiadomo jakie są. Byłby to dla mnie (i myślę, że również dla innych mniejszych firm) w końcu scenariusz gdzie technologia hyper-v przełożyłaby się na bardzo konkretne pieniądze, które zostaną w kieszeni. Podsumowanie: Hyper-V pod strzechy tych najmniejszych chatek – nie tylko dla dużych graczy!

 6. Robert Stuczynski says:

  nie czytalem tez EULA ale jesli nie bedziesz mogl tego zrobic – choc mysle tak samo jak Mariusz ze mozna – uzyj (sorki ze niepolitycznie) w ostatecznosci bezplatnego ESXi.

 7. ziembor says:

  Panowie: obie darmowe platformy wirtualizacyjne w swojej podstawowej wersji zabraniają wykorzystania do odpłatnego świadczenia usług, wynajmowania itp.

  w wypadku MSFT te ograniczenia zdejmowane są przez umowę związaną z licencjonowaniem SPLA. W VMWare — w sumie nie wiem bo pełna platforma której używamy do tych celów nie ma tych problemów.

Skip to main content