Kolejna wersja Windows Server


Pewnie już mieliście okazję poczytać w wielu miejscach o tym jak będzie wyglądała nowa wersja Windows Server.

Przez pewien okres czasu była ona nazywana jako Windows Server Seven. Teraz już wiadomo, że finalna nazwa to Windows Server 2008 R2.

Moje szkolenie

Miałem okazję przejść intensywne, dwudniowe, techniczne szkolenie z nowego systemu serwerowego (pisałem o tym w relacji z TechEd 2008) i powiem Wam, że niektóre rzeczy faktycznie robią dobre wrażenie.

Choć z drugiej strony podczas szkolenia dostawaliśmy informację – tu nie klikajcie bo to nie działa tak jak powinno 🙂 Ale należy pamiętać, że szkolenie mieliśmy jeszcze na wersji nawet nie beta (tylko Milestone 3).

Po szkoleniu zostały mi maszyny wirtualne (z Windows Server 2008 R2 i Windows 7), więc jak będzie okazja to spróbuję w najbliższym czasie z nich skorzystać i zrobić jakieś prezentacje na ten temat.

Muszę też dodać, że pojawiło się wiele nowości (o tym za chwilę), ale pamiętać też należy, że spora część z nich, aby działać, będzie wymagała poziomu funkcjonalnego lasu “Windows7”, czyli tak naprawdę nowego, najwyższego dostępnego.

Podejrzewam więc, że pewnie część firm jeszcze dłuższy czas nie skorzysta z tych nowości.

Kiedy system pojawi się na rynku?

Prostej odpowiedzi niestety nie mam dla Was. Powiem tyle, że zgodnie ze strategią Microsoft dotyczącą wypuszczania kolejnych wersji systemu operacyjnego – ta powinna się pojawić 2 lata po wydaniu poprzedniej wersji.

Jak pewnie pamiętacie Windows Server 2008 miał swoją premierę w lutym 2008 roku, więc teoretycznie na Windows Server 2008 R2 przyjdzie nam czekać do lutego 2010.

W międzyczasie pojawią się oczywiście wersje pośrednie (Beta czy RC), które będzie można już testować w swoich środowiskach.

A co nowego w R2?

Ja mam kilku swoich faworytów i wśród nich jest:

 • Hyper-V 2.0 (m.in. z opcją Live Migration)
 • PowerShell 2.0 (z dodatkowymi cmdlet i graficznym edytorem)
 • Wsparcie .NET na Server Core

A co więcej – myślę, że bez sensu jest opisywać coś, co już pewnie czytaliście w wielu miejsach sieci (dla wytrwałych jednak na koniec zrobię podsumowanie).

Zostawię Wam moim zdaniem dwa ważne linki:

Windows Server 8?

Na szkoleniu dostałem informację, że mogę też wspomnieć publicznie, że część zespołów projektowych z grup Windows Server pracuje już nad kolejną wersją systemu serwerowego!!!

Grupy te oczywiście nawet nie dotykają się jeszcze do kodu, ale weszły w fazę zbierania zwrotnych informacji z rynku.

Powiem Wam, że nawet nie byłem świadomy jak to wygląda. Okazuje się, że grupy produktowe wybrały zamknietą, małą grupę firm (głównie dużych korporacji, ale nie tylko) z którymi organizowane były całodzienne spotkania dotyczące ich pomysłów i fantazji na temat kolejnej wersji systemu serwerowego.

Pamiętać należy, że zgodnie z planami Microsoft - kolejny system operacyjny będzie istniał na rynku od około 2012 roku przez 5 lat! Mi ciężko sobie wyobrazić co zrobić w serwerze, żeby nie zestarzał się w tym czasie. Tym bardziej, że o tym trzeba myśleć już teraz.

Ale musze też dodać, że grupy produktowe bardzo poważnie podchodzą do tego, co mówi rynek na temat ich wymagań i robią wrażenie zebrane już dane o wymaganiach klientów, ich priorytetach, możliwościach Microsoft w tym zakresie, itp. – kilka takich badań, schematów i zebranych danych pokazali nam w Barcelonie.

Podejrzewam, że pewnie bardzo duża cześć zgłoszonych wymagań i fantazji zostanie zrealizowana 🙂

Jeśli sami macie jakieś pomysły co mogłoby się pojawić w Windows Server 8 to napiszcie mi maila – mam namiary już teraz do osób odpowiedzialnych za budowanie wizji serwera (jego możliwości technicznych).

Dla wytrwałych – podsumowanie co nowego

Jeśli nie mieliście okazji przeczytać tego jeszcze w sieci, to poniżej znajdziecie kwintesencję tego co się zmieni.

Jedna z ważnych zmian to kwestia tego, że nowy serwer będzie dostępny TYLKO w 64-bitowej wersji. Mam nadzieję, że i tak od 2 lat nic innego nie kupujecie do Waszych serwerowni jak tylko taki sprzęt.

No a co dalej?

Wirtualizacja

 • R2 Hyper-V – wirtualizacja klientów przy wykorzystaniu Virtual Desktop Infrastructure (VDI), usprawnione zarządzanie przy pomocy PowerShell 2.0, rozszerzone możliwości konsoli administracyjnej oraz pełna integracja z SCVMM
 • Live Migration – przenoszenie maszyn wirtualnych między hostami bez przerwy w ich działaniu
 • Presentation virtualization – aplikacje zdalne wyglądają dokładnie tak samo jakby działały lokalnie, strona logowania do RAD (RemoteApp and Desktop), panel kontrolny RAD do podłączania się do maszyn zdalnych

Klient i serwer – razem lepiej

 • Direct Access – nigdy więcej używania VPN aby dostać się do zasobów sieci wewnętrznej
 • Ulepszony RAD (RemoteApp and Desktop) – przekierowanie dźwięku, wiele monitorów, synchronizacja video, nagrywanie audio
 • BranchCache – redukcja transferów plików między centralą a oddziałami zdalnymi (cache na serwerach lub klientach)
 • BitLocker - dostępny również na dyskach przenośnych

Zarządzanie

 • PowerShell 2.0 – wykonywanie skryptów zdalnie na wielu maszynach, interfejs graficzny, nowe komendy
 • Zarządzanie energią – automatyczne i dynamiczne redukowanie używanych core’ów procesorów (Core Parking)
 • Zmiany w AD – łatwe odzyskiwanie usuniętych obiektów z AD, łatwiejsze wykonywanie zadań (nowe narzędzia)
 • Best Practices Analyzer (BPA) – wbudowane dla ról serwerowych, aby pomagać je dokonfigurowywać

Web

 • Wsparcie .NET dla Server Core
 • Łatwiejsze zarządzanie – zarządzanie bazami SQL, integracja z PowerShell, wbudowany edytor konfiguracji
 • Zmiany w FTP – FTP over SSL, IPv6, virtual FTP sites

Scalability & Reliability

 • Wsparcie dla 64 fizycznych i 256 logicznych core’ów
 • DNSSEC – weryfikacja autentyczności odpowiedzi od DNS
 • DHCP – klastrowanie usługi DHCP
Comments (6)

 1. Anonymous says:

  Trochę później niż obiecałem postanowiłem rozwiązać mały konkurs z voucherami 40%. W moim poprzednim

 2. @kaarol: Tak jest – FTP over SSL możesz uruchomić również na obecnym Windows Server 2008. W R2 po prostu będzie to dostępne z pudełka.

 3. Moje osobiste TOP3 na chwilę obecną to:

  1. Hyper-V R2 – zwłaszcza, że ponoć dla uzyskania nowych funkcjonalności ma wystarczyć podmiana hypervisora a maszyny wirtualne pozostanę te same

  2. FTP. Lepiej późno niż wcale 😉

  3. PowerShell 2.0. Mam nadzieję, że również na CORE

  A tak przy okazji – o co chodzi z DHCP? Rozumiem, że klastrowanie jako redundancja na poziomie samej usługi a nie przez klastry? Bo z tym DHCP radzi sobie od dawna.

 4. @plitpro: Faktycznie z Hyper-V v.2 będzie tak, że nie będzie potrzeby robienia NICZEGO z maszynami 🙂

  PowerShell będzie oczywiście działał na Server Core (a nawet mogę powiedzieć, ze już działa – bo na mojej maszynie śmiga aż miło).

  A z DHCP to będzie to teraz wyglądało trochę jak np. AD – czyli mamy primary DHCP i to on serwuje nam adres IP w naszej sieci. Ale jeśli klient nie moze sie do niego dobic, to w ruch idzie secondary DHCP, ktory serwuje adresy do czasu powrotu primary do sieci. Serwery miedzy soba beda synchronizowaly dane o rezerwacji IP, itp. Czyli dokladnie tak jak pisales – klastrowanie na poziomie uslugi.

 5. Kaarol says:

  FTP over SSl z tego co ja sobie przypominam, to już jest po dociągnięciu do IIS nowego FTP 7.0

  Wreszcie klastrowany serwer DHCP i supportowany powershell na core:)

 6. Patryk says:

  Wszystko fajnie, ale… wersję 64-bit dużo trudniej jest sobie potestować, "pobawić się" na domowym komputerze pod Virtual PC 2007 SP1. Nie wiem jak inni, ale ja własnie w ten sposób sprawdzałem WS 2008.

Skip to main content