[M] Server Core: wprowadzenie techniczne


Niniejszą prezentacją chciałbym rozpocząć całą serię dotyczącą czegoś, co nazywa się Server Core i jest nową opcją instalacji naszego Windows Server 2008.

Cała seria będzie się składała z kilku dziesięciominutowych prezentacji pokazujących poszczególne etapy: uruchamiania, konfigurowania oraz korzystania z tego serwera.

Dlaczego akurat Server Core? Bo w moim przekonaniu jest to coś na co czekali administratorzy systemów Microsoft. I wraz z nadejściem Windows Server 2008 wreszcie to otrzymali. I jest to na tyle nowa sprawa, że moim zdaniem warto o niej opowiedzieć tym wszystkim, którzy chcieliby zdobyć więcej informacji na ten temat.

W trakcie moich prezentacji opowiem o tym wszystkim co będzie Wam niezbędne do uruchomienia i wdrożenia tej wersji systemu Windows Server.

Zacznę od tej prezentacji, w której zrobię techniczne wprowadzenie, aby w kolejnych przejść do instalacji i konfiguracji tego serwera, którą zrobię z Wami od początku do końca.

I na koniec pokażę Wam jak konfigurować role takiego serwera oraz jak nim zarządzać. Więc nie przedłużając zapraszam do technicznego wprowadzenia.

 


Server Core: Wprowadzenie techniczne
Pobierz plik WMV (11.4 MB) 

Mała podpowiedź:

 • żeby wystartować film trzeba kliknąć na obrazek ze slajdem lub na przycisk “Play”
 • żeby powiększyć na cały ekran trzeba kliknąć na czwarty przycisk od lewej w pasku narzędzi
 • żeby pobrać plik na dysk trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na linku “Pobierz plik” i wybrać odpowiednią opcję “Zapisz plik jako…”

A kolejny odcinek – dokładnie za tydzień! Czekam póki co na Wasze uwagi – wprowadzaniem ich w życie zajmę się od czwartego odcinka bo pierwsze trzy mam już gotowe 🙂

Comments (10)

 1. @Kriss: Cieszę się, że treść jest "konsumowalna" 🙂

  A jeśli chodzi o format plików to nie do końca rozumiem. Po pierwsze możesz film obejrzeć w streamingu zrobionym w Silverlight. Tu przewijanie jest mozliwe – tyle tylko, ze po wybraniu ogladania dalszego fragmentu film sie moze chwile ladowac, bo sie musi dociagnac.

  Po drugie przy pobraniu pliku WMV (prawym na linku i "Zapisz jako") na dysk (!) swobonie mozna sobie go przewijac w Windows Media Player – przynajmniej ja moge, wiec nie do konca wiem o co chodzi…

  Ale z checia sie dowiem 🙂

 2. @Feel: dzięki wielkie za uwagi. Prośba tylko o doprecyzowanie kiedy ten dzwiek jest kiepski – na poczatku (jak mowie przed kamera), czy moze w trakcie prezentacji, czy moze na koniec (jak znowu jest z kamera). Sprawdzalem to i na sluchawkach i na glosnikach w laptopie i wydaje mi sie ze jest OK. Ale moze jest problem na wiekszych glosnikach?

 3. Anonymous says:

  Co prawda jest wcześniej niż obiecany tydzień po poprzednim filmie, ale już teraz wiem jak ciężki będzie

 4. @Kriss: Kolejna juz lezy na serwerze, ale opublikowana bedzie w poniedzialek 🙂

  Tym razem instalacja Server Core. A czesc trzecia to wstepna konfiguracja Server Core – ta pojawi sie za 2 tygodnie.

 5. @Feel: To faktycznie moze byc dzwiek gorszej jakosci. Nagrywalem go dokladnie tym samym mikrofonem co pozostala czesc, ale poczatek i koniec mam zgrany jako film (zeby wklejac do kazdej prezentacji) i pewnie dlatego moze byc ciut gorszej jakosci bo jest dwa razy kompresowany. Ale postaram sie cos z tym zrobic za kilka odcinkow (bo teraz juz kilka mam gotowych).

  Bardzo dziekuje za uwagi. A jak mozesz to odezwij sie do mnie jeszcze na maila (mariusz.kedziora@microsoft.com) to cos Ci podesle w nagrode za Twoje uwagi 🙂

 6. Feel says:

  Witam, prezentacja całkiem interesująca….Miło jest usłyszeć jakąś techniczną prezentację w rodzimym języku ponieważ nie oszukujmy się większość ich jest w ENG.

  IMHO jak  istnieje możliwość to niech Pan zmieni mikrofon bo troszeczkę w głośniakach trzeszczy glos ;). A po za tym to czekam na następne odcinki:)

  Pozdrawiam

 7. Feel says:

  @Masakra: Wydaje mi się że na początku i na końcu kiedy mówi Pan przed kamerą dźwięk jest słabszej jakości. W czasie samej prezentacji jest w miare ok. Ale tak jak pisałem nie jest to wielkim problemem który cokolwiek uniemożliwa, a pojawiać może się u mnie tylko z tego powodu że mam stacjonarke i kilka dużych głośników.

  Najbardziej  (przynajmniej dla mnie) liczy się zawartość merytoryczna a ona jak narazie wygląda całkiem dobrze 🙂

 8. Kriss says:

  Witam, prezentacja OK, ale nie format pliku! WMV to porażka – nie da się przewijać materiału wideo, aby po tej operacji oglądać od nowego miejsca. Wiem, że dla MSGooru jakiekolwiek formaty poza M$ nie istnieją, ale litości pls…

  Treść, taj jak napisałem wyżej, "konsumowalna" 😉

  Pozfrawiam

 9. Kriss says:

  🙂 !

  Mea culpa. Faktycznie da się przewijać. Odgrzebałem gdzieś z czeluści systemu zakurzony już WMP i… przewijanie działa. Używam innych playerów a te coś nie bardzo obsługują WMP – po przewinięciu obraz jest zamrożony. Ale to nie miejsce na ten temat.

  Z niecierpliwością czekam na kolejne prezentacje

  Pozdrawiam

 10. Valeor says:

  Ciekawy wstęp, zapowiada się ciekawie czekam na więcej 🙂

  Pozdrawiam

Skip to main content