MTS 2008 – o czym Wam opowiedzieć?


Przyznałem się w jednym z poprzednich postów, że będę miał wielką przyjemność wystąpić na konferencji Microsoft Technology Summit 2008 jako prelegent.

Dziś pojawiło się już oficjalne info na ten temat, a moje małe bio wylądowało na stronie Prelegenci MTS.

Dobry pomysł miał Tomek Onyszko (z Microsoft Services), który również wystąpi na MTS 2008 – bo w swoim blogu zapytał o czym uczestnicy konferencji chcieliby usłyszeć z jego ust.

Trzeba brać przykład i stąd mój post z pytaniem – co chcielibyście usłyszeć ode mnie na MTS 2008?

I wiem jak to często bywa z lenistwem – że pewnie samemu ciężko byłoby Wam zaproponować konkretny temat, więc może zaproponuje swoje tematy, a Wy będziecie mieli okazję wypowiedzieć się na ten temat (zagłosować).

Oczywiście jeśli macie jakąś swoją propozycję to jak najbardziej ją zostawcie w komentarzach.

Chciałbym na MTS 2008 poprowadzić sesje na poziomie 300, czyli poziom zaawansowany, w którym zakładam, że uczestnicy mają pewną wiedzę na dany temat, a mają chęć zagłębić się w szczegóły.

Moje propozycje tematów to:

 1. Klastry w Windows Server 2008
  Czyli jak zbudować sobie wysokodostępną infrastrukturę w oparciu o usługi Failover Clustering.
 2. Hyper-V
  Nasza najnowsza platforma wirtualizacji. Jak z niej korzystać, jak nią zarządzać, co ciekawego warto wiedzieć.
 3. PowerShell
  Chyba nadszedł wreszcie czas, żeby wyrzucić skrypty BAT i VBS i poważnie przyjrzeć się PowerShell. Co można w nim zrobić, do czego może się przydać, gdzie pomoże nam w codziennej pracy.

Chciałbym aby każda z tych sesji była wstępem w postaci slajdów (ale maksimum 15-20 min.) i omówieniem tematu, ale w zdecydowanej większości czasu chciałbym pokazać to wszystko na żywym organizmie (w postaci dem).

Najlepszym przykładem tego było chyba moje ostatnie wystąpienie na Heroes Community Launch we Wrocławiu, gdzie do sekcji demo doszedłem po 10 minutach prezentacji 🙂 Ale słyszałem, że podobno się podobało.

Jeśli macie jeszcze jakieś propozycje to z chęcią ich wysłucham i może coś wybiorę.

Comments (14)

 1. Osobiście jestem za PowerShellem, ale pewnie i tak skończy się tym, że pokażesz klastry… 😉

 2. Widzę, ze na razie przeważa jednak PowerShell. Ale czekam jeszcze caly czas na uwagi i sugestie.

  Tak tylko teraz patrze, ze w zasadzie PowerShella ciezko bedzie wcisnac w jakas sciezke MTS 2008 🙂 Bo klastry wejda w "Wysoka wydajność", a Hyper-V w "Wirtualizacja".

  @ziembor: W ramach sesji o PS pewnie chcialbym pokazac krotko czym jest PS i gdzie mozna go wykorzystac a pozniej moze przeskoczylbym po zadaniach ktore na codzien wykonuja admini i w demach pokazalbym jak to zrobic za pomoca PS. Ewentualnie gdzie mozna wygodnie zastapic skrypty VBS wlasnie przez PS.

  @Adaś: z laboratoriami to jeszcze na pewno napiszę troche rzeczy, bo stałem się już oficjlanie odpowiedzialny za laboratoria na MTS 2008 – więc pewnie też bedę chciał od Was usłyszeć jakie laboratoria by Was interesowały.

 3. Anonymous says:

  Tuż przed długim weekendem mam wiadomość, że znam już temat mojej sesji jaką poprowadzę na konferencji

 4. Twoje zamiłowania to jedna kwestia i nie wątpię, że niezależnie od tematu, do sesji przygodujesz się jak zawsze profesjonalnie. Mam raczej na myśli to, że klastry są bardziej spektakularne i znacznie więcej chętnych znajdą niż PowerShell.

  Moje preferencje biorą się stąd, że bez znajomości klastrów można być dobrym adminem, podczas gdy bez PowerShella coraz trudniej… 😉

  A MTS to konferencja właśnie dla adminów.

 5. @Grzesiek: Klastry mam akurat przećwiczone chyba 3 razy, więc to faktycznie dla mnie łatwiejsze. Do innych tematów na pewno musiałbym się duzo bardziej przygotować, ale powiem Ci że nawet z chęcią bym któryś inny temat wybrał, żeby dowiedzieć się czegoś nowego podczas przygotowań 🙂

 6. art says:

  Zgadzam sie z plitpro wiec moze warto by sie dowiedziec dlaczego powershell jest lepszy od vbs

  Bo na "dziendobry"skrypty vbs dzialaja od razu na systemie a do dzialania powershella  podobno  trzeba cos zaintalowac.

  No i co mozna zrobic powershellem co dla Adminow jest bardzo przydatne a czego nie mozna zrobic za pomoca vbs/wmi?

 7. LukaSz says:

  Ja będę tendencyjny i chyba skłonię się ku klastrom 🙂

 8. ziembor says:

  Mariusz,

  to zależy co pokażesz w ramach sesji o PS. 🙂

  PS2 z dostępnymi już "od Was" cmdletami do AD? hinty np. zarządzać użytkownikami czy łączyć się z bazą danych (trywialne, ale wymaga pomyślenia że PS to po prostu .NET).

  Czy standardowe czynności typu restartowanie serwisów i pobieranie RSS-ów?

  Z mojego punktu widzenie PS1 poza powolnym uruchamianiem ma 2 podstawowe wady w tej chwili:

  – z trudem daje się osadzać w MP OpsMgra

  – wymaga instalacji z niestandardowego źródła  jakim jest MSFT download (a nie płyta systemu).

  Drugi powód minie w ramach migrowania na WS2008. z pierwszym czekam: może na SP2 może na OpsMgr 2010.

 9. Adas says:

  Ja głosuję na Hyper-V. Powershell też mnie bardzo interesuje ale podejrzewam że z tego tematu będzie jakieś ciekawe labolatorium przy komputerach.

 10. wojtini says:

  Ja tam jestem za PowerShell’em bo w sumie można w formie dema też "spektakularną" prezentacje zrobić 😉 A że może trzeba się bardziej wysilić…

 11. ToMeK says:

  @ziembor

  (…) PS2 z dostępnymi już "od Was" cmdletami do AD(…) – na gotowe cmdlety do AD z MSFT to jeszcze chwile pewnie bedziemy musieli poczekac. Ale od czego jest S.DS.P. A tak swoja droga – to jakich bys gotowych polecen oczekiwal ??

  (…)wymaga instalacji z niestandardowego źródła  jakim jest MSFT download (a nie płyta systemu). (…) – hmm … w Windows 2008??

 12. ziembor says:

  "Drugi powód minie w ramach migrowania na WS2008.’ jak na razie mam tak z 10% maszyn WS 2008. I niewiele wskazuje na to bym szybko osiągnął istotny progres.

 13. ziembor says:

  "@ziembor: W ramach sesji o PS pewnie chcialbym pokazac krotko czym jest PS i gdzie mozna go wykorzystac a pozniej moze przeskoczylbym po zadaniach ktore na codzien wykonuja admini i w demach pokazalbym jak to zrobic za pomoca PS. Ewentualnie gdzie mozna wygodnie zastapic skrypty VBS wlasnie przez PS."

  no właśnie boję się powtórzenia zawartości dostępnych już prezentacji. Np. tej która była na HHH.iis7.pl (taka sobie).

 14. theos says:

  Powershell wydaje się fajny – ale tutaj jest kwestia żeby odpowiednio wysoko postawić poprzeczkę – bynajmniej nie odpowiednią liczbą "|" w poleceniu ale ciekawym zastosowaniem/narzędziami.

Skip to main content