MOSS 2007: Podszkoliłem się trochę


Cały zeszły tydzień spędziłem na szkoleniu z MOSS 2007 - czyli Microsoft Office SharePoint Server 2007, który w firmie wykorzystujemy w wielu różnych zastosowaniach - głównie oczywiście jako portale intranetowe.

A w oparciu o MOSS 2007 działa sobie też witryna dla Microsoftowych społeczności offline - czyli ms-groups.pl

Przy okazji szkolenia zobaczyłem jaki to świat jest mały. Okazało się, że szkolenie prowadził znajomy - Sebastian Wilczewski z firmy CSS, a na szkoleniu spotkałem dwóch innych znajomych z portalu WSS - wyjadaczy SQLowych Pawła Potasińskiego i Marka Adamczuka.

Niby to już wiedziałem, ale po szkoleniu jeszcze wyraźniej zobaczyłem, że MOSS to faktycznie idealne narzędzie do stworzenia portalu intranetowego (czyli do wewnętrznego użytku dla firmy).

Po pierwsze mnóstwo gotowców z pudełka, które są bardzo mocno konfigurowalne. Gotowe listy zadań, dokumentów, ogłoszeń, kalendarzy. Do tego możliwości ich bardzo elastycznego konfigurowania - i to przez osobę niekoniecznie znającą to co siedzi w środku tego MOSSa.

Po drugie możliwości rozbudowy są naprawdę duże. Albo przy wykorzystaniu SharePoint Designera (wersja prostsza, ale z mniejszą możliwością zmian) albo przy użyciu Visual Studio (tu już nas tylko ogranicza nasza wyobraźnia).

Oczywiście MOSS ma też pewne ograniczenia i być może czasami wydawać się może (mi kilka razy tak podczas szkolenia się wydawało), że pewne rzeczy powinny być w MOSS a ich nie ma… Ale jak to mówiliśmy na szkoleniu - może w kolejnym Service Packu się pojawią.

Niemniej jednak widzę, że cały silnik jest zrobiony super – a już zwłaszcza wyszukiwanie działa rewelacyjnie + może dodatkowo przeszukiwać inne zasoby jak foldery publiczne w Exchange, udziały plikowe na serwerze czy nawet zewnętrzne witryny www.

A że w najbliższym czasie planuję mocno wykorzystywać MOSSa przy pewnym projekcie w pracy (pewnie niedługo też dwa słowa o tym napiszę) to myślę, że to szkolenie otworzyło mi oczy na kolejny nasz produkt 🙂

Jeśli sami chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat MOSS 2007 to ja zachęcam do poczytania artykułów (w tym głównie właśnie Sebastiana Wilczewskiego) na ten temat po polsku na portalu Microsoft TechNet.

Comments (1)

  1. LukaSz says:

    SharePoint to według mnie jeden z najbardziej udanych produktów. Wcześniej dużo bawiłem się w dostosowywanie i tworzenie różnego rodzaju rozwiązań typu CMS/LMS, ale gdy zapoznałem się z SharePoint Services w wersji 3.0 stwierdziłem, że to naprawdę idealna platforma do budowania większych rozwiązań. Uwierzyłem, że Microsoft też potrafi zrobić coś dobrze 😉 p.s. od kogo to kupiliście? 😉

Skip to main content