Hyper-V i licencjonowanie


Dostałem dziś ciekawą informację w postaci 3 pytań i odpowiedzi na nie. Pytania te dotyczą kwestii licencjonowania systemów wykorzystywanych jako maszyny wirtualne.

A że to ciekawy temat i czasem również pojawia się na naszym polskim podwórku to pozwolę sobię przytoczyć tu te pytania i odpowiedzi.

Bo tak naprawdę wszystko zaczęło się podobno od pytań jak zmienia się możliwość wykorzystania licencji na systemy w maszynach wirtualnych w zależności od platformy wirtualizacji.

Czyli prostymi słowy – jak to jest jak mam Hyper-V, a jak to jest jak mam VMWare albo Xen’a.

Więc wniosek podstawowy jest jeden – licencjonowanie systemów Microsoft w maszynach wirtualnych jest kompletnie niezależne od platformy wirtualizacji.

Jak to wygląda z wersją Enterprise?

Posiadając licencję na Windows Server 2003 R2 lub Windows Server 2008 w wersji Enterprise możesz legalnie zainstalować taki system na fizycznej maszynie i dodatkowo (za darmo!) jeszcze 4 systemy operacyjne w wirtualnych maszynach.

Konkretnie wygląda to tak:

 • z Hyper-V
  możesz mieć jedną fizyczną instancję i 4 wirtualne
 • z Virtual Server
  możesz mieć jedną fizyczną instancję i 4 wirtualne
 • z VMWare Server
  możesz mieć jedną fizyczną instancję i 4 wirtualne
 • z VMWare ESX Server
  możesz mieć 4 wirtualne instancje (bo sam ESX to fizyczny system)
 • z XEN działającym na Linuxie
  możesz mieć 4 wirtualne instancje (bo Linux będzie fizycznym systemem)

Jak to wygląda z wersją Datacenter?

Posiadając licencję na Windows Server 2003 R2 lub Windows Server 2008 w wersji Datacenter możesz legalnie zainstalować taki system na fizycznej maszynie i dodatkowo (za darmo!) nieograniczoną liczbę systemów operacyjnych w wirtualnych maszynach.

Tu również jest to niezależne od platformy wirtualizacji, więc nie będę już tego pokazywał na przykładach.

Pamiętajcie też, że Microsoft korzysta z licencjonowania procesorów, a nie core’ów procesora. Więc posiadając serwer z 2 fizycznymi procesorami quad-core (czyli mając do dyspozycji 8 “procesorów”) i instalując na nim wersję Datacenter zapłacicie jak za 2 procesory.

A co lepsze dla mnie?

Jeśli zastanawiacie się jaką wersję serwera wybrać tak, aby jak najlepiej odpowiadała Waszym potrzebom możecie skorzystać ze specjalnego kalkulatora licencji do maszyn wirtualnych.

Comments (8)

 1. @CAL: Nie jestem niestety specem w licencjonowaniu, ale z tego co pamiętam, to licencje CAL kupujesz "dla użytkownika" bez względu na to do jakiego systemu on się loguje/dostaje. Czyli jeśli masz 4 serwery (korzystając z praw do tego związanych z wirtualizacją) to kupujesz 20 CALi dla użytkowników i oni mogą się dostać do wszystkich Twoich serwerów.

 2. @Bish0p: Przyznam, że specjalistą od licencjonowania nie jestem. Proponuję w takiej sytuacji kontakt z naszą infolinią (0 801 802 000 lub +48 22 5941999) – jeśli tam nie odpowiedzą definitywnie to mogę pomóc inną drogą.

  Ale jakbym miał spekulować – to "gratisowe" licencje są powiązane z danym fizycznym hostem do którego należą. Więc gdy zaczynasz bawić się w klastry, to może się zdarzyć, że będą one swobodnie się przenosić między fizycznymi hostami, a co za tym idzie nie będą już tego legalnie robić.

  Ale proponuję się upewnić na 100% na infolinii.

 3. @Łukasz: Dokładnie tak jak piszesz… NIe jestem tylko na 100% pewien czy to będzie 1 CDKey czy jednak nie dostaniesz 5 sztuk… A nie wiem bo nigdy nie kupowałem 🙂

  Ale na pewno możesz zainstalować 1 fizyczny host (uwaga: może pełnić tylko funkcję hosta i nic więcej na nim nie możesz zainstalować wtedy) i do tego 4 wirtualne systemy tego samego rodzaju.

 4. Robert Stuczynski says:

  Jako uzupelnienie warto chyba dodac ze to z wersja enterprize i iloscia wirtualnych nie zmienilo sie od windows server 2003 (przynajmniej jesli mysli sie o czystym srodowisku microsoft).

  Za to duza zmiana o ktorej nie wspomniales jest wersja Standard do ktorej od teraz dostje sie za darmo 1 wirtulna maszyne. To jest bardzo fajna nowowsc przy Windows Server 2008. Mysle ze wlasnei ta edycja jest najczesciej wykorzytywana.

 5. Robert Stuczynski says:

  Co do kalkulatora licencji do maszyn wirtualnych to niestety jest tylko dla Windows Server 2003 🙁

 6. LukaSz says:

  Nie bardzo się orientuje w temacie licencjonowania M$ , ale czy jesli zakupie MS Server 2008 Enterprise za powiedzmy 3000$ , to rozumie ze moge na jednej fizycznie maszynie zainstalowac ten Server (jako host) i korzystajac z tego samego CdKey i nosnika zainstalowac 4 maszyny virtualne działajace pod tym hostem ? (czyli łącznie mieć zainstalownych 5 windowsów 2008 Ent z tego samego CdKey i nośnika?) ??

 7. CAL4 says:

  Jedna rzecz mnie przd chwila uderzyla. Jak wyglada sytuacja z licencjami CAL. Czy na potrzeby wirtualnych instancji takze istnieje koniecznosc zakupienia dodatkowych licencji CAL. Tj. 4 instancje po 20 uzytkownikow do kazdego, 4×20 = 80 licencji CAL?

  Pozdrawiam,

  Piotr Guzik

 8. Bish0p says:

  A jak wygląda sprawa licencjonowania na Hyper-V Cluster????

  Słyszałem że jeżeli posiadam Cluster Hyper-V powiedzmy z 4 nodów i na każdym mam zainstalowany system Win2K8 Ent to mogę uruchomić na nim tylko 4 wirtualne maszynki, czyli tracę 12 licencji na wirtualne maszyny w porównaniu do 4 wolno stojących serwerów Hyper-V :/

Skip to main content