Brand Tags – jak widzimy marki


Tym razem post praktycznie nie związany z technologią ani firmą Microsoft. No może pośrednio.

Trafiłem dziś na bardzo ciekawą stronę o nazwie Brand Tags, która to strona pokazuje nam, że marka (nazwa firmy, produktu, itp.) istnieje tak naprawdę w głowie każdego z nas, a co za tym idzie dla każdego może oznaczać coś innego.

Jak zaczniecie zwiedzać stronę od strony głównej to macie okazję uczestniczyć w badaniu – pokażą Wam się loga/marki, które Wy macie opisać jednym słowem (lub wyrażeniem).

Dodatkowo możecie też zobaczyć co inni ludzie myśleli i jakie słowo przyszło im do głowy jak zobaczyli określoną markę.

I tak na przykład dla marki Microsoft najpopularniejsze określenia to: windows, computer, software, monopoly, evil czy bill. Nie jest tak źle, ale oczywiście mogło by być mniej słów typu evil, crap czy crash.

Możecie oczywiście obejrzeć sobie skojarzenia ludzi dla innych marek – polecam na przykład: Apple, IBM, Yahoo! czy Google.

Co ciekawe tagi zmieniają się z dnia na dzień, będąc pewnego rodzaju barometrem postrzegania marki. Więc tak naprawdę za kilka tygodni opisy mogą się mocno różnić od tego co widzimy dziś.

I na koniec podejście od drugiej strony – możecie sami zgadnąć na podstawie pokazanych tagów o jaką markę chodzi.

Ciekawe ćwiczenie i zabawa – ja miałem skuteczność jakieś 60%. Bierzcie też poprawkę, że to pewnie głównie skojarzenia Amerykanów.

Comments (0)

Skip to main content