Pórównanie transferów w nowych systemach


Na forum WSS, jeden z użytkowników stwierdził niedawno:

dzis rano czytalem Nexta i tam jest krotki opis i wychodzi ze Win2k8 zgrywa dane z sieci tez wolniej niz Win2k3 czyli zostałą zachowana tradycja z Visty 😉

A że na TechReady widziałem w tym temacie ciekawe wykresy, które wpadły mi w oko, to postanowiłem je Wam pokazać.

Wykresy pokazują czasy kopiowania plików między różnymi systemami w kombinacjach:

 • Windows Server 2008 z Windows Vista
 • Windows Server 2008 z Windows XP
 • Windows Server 2003 z Windows Vista
 • Windows Server 2003 z Windows XP

Wykresy są dwa, oba dotyczą kopiowania paczki 10 MB danych, ale pierwszy dotyczy kopiowania po łączu 512 Kbps, a drugi po łączu 10 Mbps.

Sami zobaczcie jak te czasy znacznie się różnią zwłaszcza przy wykorzystaniu dużego łącza oraz współpracy Windows Server 2008 z Windows Vista.

WS2008_newTCP_1

WS2008_newTCP_2

Różnice są naprawdę znaczne - zwłaszcza widoczne przy kopiowaniu plików za pomocą Windows Vista. I widoczne zarówno w czasie kopiowania oraz wysyceniu łącza.

A wszystko to dlatego, że powstała nowa implementacja stosu protokołu TCP/IP, a w nim np. funkcja TCP Receive Window Auto-Tuning (niestety nie wiem jak to na polski tłumaczyć).

Generalnie polega to na tym, że system wysyła dane w określonych pakietach w oknie (Receive Window).

Do tej pory można było zmieniać wielkość tego okna ręcznie, ale nie dawało to takich rezultatów jak wprowadzone automatyczne (dynamiczne) zmienianie wielkości tego okna. Dynamiczne zmiany zależą zarówno od aplikacji która przesyła dane jak i warunków oraz możliwości sieci w danej chwili.

Takie okno w Windows XP miało maksymalnie 64 KB, w Windows Vista domyślnie jest to 16 MB, natomiast w Windows Server 2008 jest to 1 GB!

Mam nadzieję, że choć trochę wyjaśniłem skąd nagle takie zmiany w szybkości kopiowania plików pomiędzy nowymi systemami.

I że nie jest to wymysł marketingowy (choć może czasami te wielkości bywają przejaskrawiane), ale fakt poparty po pierwsze technologią, a po drugie konkretnymi testami robionymi przez The Tolly Group Inc.

Comments (3)

 1. Faktycznie dobra uwaga… Jak najbardziej SMB w wersji 2.0 ma tu też dużo do powiedzenia.

  Tym bardziej, że tylko przy łaczeniu się WS2008 z Vista uzywana jest wersja 2.0 protokołu, a każda inna kombinacja uzywa wersji 1.0.

  No i oczywiście kilka innych cech 2.0 – wiele komend w jednym pakiecie (vs. 1 komenda w wersji 1.0), duzo wieksza wielkosc bufora, itp.

  Widzę, że chyba musze uzupełnić ten mój wpis jakims dodatkowym "artykulem". Dziekuje za zwrocenie uwagi.

 2. Arkadiusz Waśniewski says:

  Czy te różnice wynikają na pewno tylko z nowej  implementacji stosu TCP? Czy nie jest to jednak zasługa nowego SMB w wersji 2.0?

 3. Bula says:

  Jedyna wada takiego rozwiazania jezeli dobrze mi sie wydaje, to iz czasami ten TCP Receive Window Auto-Tuning musi zostac wylaczony. Znanym przypadkiem jest wspolpraca visty 32bit z windows2003 64bit na poziomie rdp.

Skip to main content