Statystyki certyfikatów Microsoft w Polsce


Na prośbę kilku czytelników portalu WSS.pl, którzy to prośbę swą wyrazili na forum, poprosiłem osoby zajmujące się u nas certyfikacją o aktualizację statystyk certyfikatów Microsoft w Polsce.

Uzyskałem również informację, że statystyki te będą teraz aktualizowane regularnie raz na kwartał. Postaram się również (choć nic nie obiecuję) aby pojawiało się też bardziej szczegółowe rozbicie w kategoriach MCITP czy MCTS (czyli certyfikaty nowej generacji).

Ale wracając do liczb możemy wyciągnąć kilka wniosków:

 • w Polsce mamy prawie 8000 specjalistów z podstawowym tytułem MCP (dostępnym po zdaniu 1 egzaminu)
 • w tym jest prawie 1600 certyfikowanych administratorów (MCSA)
 • oraz trochę ponad 1400 certyfikowanych inżynierów (MCSE)
 • mamy również trochę ponad 200 trenerów Microsoft (MCT)

Jeśli chodzi o nową generację certyfikatów to wnioski są takie:

 • mamy już ponad 700 osób z certyfikatem MCTS (nowy podstawowy certyfikat)
 • mamy ponad 90 osób z certyfikatem MCITP
 • mamy jedynego w Polsce architekta (ze specjalizacją Messaging)

Jeśli i Wy chcecie być cześcią tych statystyk to zachęcam do odwiedzin stron Certyfikacje Microsoft i obejrzenia jak proste jest zdobycie podstawowego tytułu MCP.

Przypominam również, że tylko do 31 stycznia tego roku trwa promocja Second Shot, dzięki której możecie za darmo podejść po raz drugi do egzaminu jeśli za pierwszym razem poszło Wam coś nie tak. To naprawdę rewelacyjna promocja, bo do pierwszego podejścia podchodzi się z dużo mniejszym stresem.

Ja również muszę się zdopingować i zakończyć scieżkę MCSE+M, do końca której zostały mi już tylko 2 egzaminy do zdania.

Comments (2)

 1. Jarosław Jaskulowski says:

  Czy coś się ruszyło w sprawie rozbicia MCTS i MCPD na kategorie? MCTS jest 19 kategorii o różnym stopniu trudności egzaminów, a MCPD 3.

 2. Robert says:

  "Ja również muszę się zdopingować i zakończyć scieżkę MCSE+M, do końca której zostały mi już tylko 2 egzaminy do zdania."

  Minęło tyle czasu, a Ty dalej nic 😛 Tym bardziej zmotywuj się jeżeli zamierzasz osiągnąć +M, bo 70-285 wkrótce będzie niedostępny.

Skip to main content