IE8 ma być zgodny z ACID2


Może to temat zupełnie z innej beczki, ale chciałem o tym wspomnieć dlatego, że kiedy jeszcze jakiś czas temu bawiłem się w tworzenie stron www, to pamiętam jak niektórzy ludzie (skupieni na zgodności stron z normami) wypominali, że przeglądarka Internet Explorer nie przechodzi testu ACID2 (swoją drogą, czy Wy jako "zwykli" użytkownicy słyszeliście kiedyś o tym teście?).

W dużym skrócie czym jest test ACID2 - otóż jest to obrazek uśmiechniętej buźki, stworzony w zasadzie tylko za pomocą styli CSS. I teoretycznie sprawdza on (ten test), czy przeglądarka dobrze interpretuje pewne zasady związane ze stylami CSS (to tak mocno ogólnie opisując test ACID2).

Do tej pory żadna wersja Internet Explorera nie przechodziła tego testu. Natomiast wczoraj zespół IE ogłosił na swoim blogu, że nowa wersja IE (czyli ta z numerkiem 8) będzie ten test przechodziła.

Swoją drogą to widać coraz większe zaangażowanie grupy IE w publikowanie informacji o nowej wersji przeglądarki. Słyszałem, że podobno stało się to po tym, jak grupa wpływowych blogerów z US poskarżyła się (na ekskluzywnym spotkaniu) Billowi Gates'owi, że zespół IE od prawie roku czasu nie dawał znaku życia i nie pisał nic o tym co robi w nowej wersji przeglądarki. Podobno na drugi dzień po tej rozmowie pojawił się pierwszy post z informacjami jakie były do tej pory propozycje nazwania nowej wersji.

PS. Jak chcecie - możecie sami sprawdzić swoją przeglądarkę pod kątem zgodności z testem ACID2.

Comments (4)

 1. Podobno nowa Opera 8.2 sobie radzi w 100% i prawie dobrze działa to na Gecko.

  W sieci można znaleźć kilka stron, które porównały (i pokazują na zrzutach ekranu) zachowanie buźki pod różnymi przeglądarkami.

 2. ToMeK says:

  A znasz jakas przegladarke ktroa to przechodzi. u mnie IE7 i FF 2.0 nie renderuje tego poprawnie. Nie wiem jak Opera bo nie uzywam

 3. radzaw says:

  Najnowsza Opera 9.25 sobie nie radzi, mimo iz lepiej niz IE 7 to jeszcze jej brakuje…

  I nie ma co wieszac kotow na IE – inne przegladarki tez maja specyficzne dla siebie rozwiazania, i mimo iz chwala sie zgodnoscia ze standardami to czesto trzeba uzyc dodatkowej konstrukcji specyficznej dla Firefoxa/Opery/IE/Safari itd..

 4. mati says:

  FF 3.0b2 sobie radzi.

  Czy słyszałem o ACID2 – oczywiście.

  Czy jest on wyznacznikiem czegokolwiek?  – moim zdaniem nie.

Skip to main content