Konkurs: Windows Server 2008


Pamiętacie jeszcze poprzedni konkurs? No to jak obiecałem, tak robię ponownie podobną akcję, i to dlatego, że wzięliście tak licznie udział w poprzedniej edycji.

A dodatkowo pomyślałem, że skoro idą święta, to może będzie to dobry moment na przekazanie Wam prezentów. Co prawda prezenty już na pewno nie dotrą do Was przed świętami, ale przynajmniej zwycięzcy będą mieli świadomość, że po świętach dostaną swój prezent.

Oczywiście prezenty nie będą za nic, a nauczony doświadczeniem poprzedniego konkursu postanowiłem znaleźć trochę trudniejsze pytanie niż poprzednio. Już teraz powiem Wam, że konkurs będzie dotyczył bezpieczeństwa najnowszego Windows Server 2008, a odpowiedź na moje pytanie na pewno znajdziecie na stronach TechNet Center: Windows Server 2008. I oczywiście zachęcam Was do odwiedzin tych stron, bo jak pisałem już o tym ostatnio jest to rewelacyjne miejsce do zgłębienia wiedzy dotyczącej Windows Server 2008.

No ale przechodząc do meritum...

Konkurs

Konkurs będzie przebiegał tak jak ostatnio, czyli:

 • zadam pytanie
 • włącze moderowanie wszystkich komentarzy
 • Wy wpiszecie swoje odpowiedzi w komentarzach
 • ja nagrodzę piątą w kolejności osobę, która poprawnie odpowie na moje pytanie.

Oczywiście po wszystkim opublikuję wszystkie komentarze - żeby każdy z Was mógł zobaczyć odpowiedzi innych osób i zobaczyć ile mu zabrakło.

PYTANIE: Co to jest serwer NPS? Proszę podać rozwinięcie tego skrótu oraz w jednym zdaniu czym tak naprawdę jest.

Mini regulamin

 • Konkurs zaczyna się od teraz i potrwa do piątku 21 XII do 10:00 o której to godzinie opublikuję komentarze i zobaczymy kto wygrał
 • W konkursie mogą brać udział pracownicy Microsoft ale ich odpowiedzi będą pomijane przy nagrodach 🙂
 • Nagroda główna będzie dla 5 z kolei, poprawnej odpowiedzi na pytanie
 • Nagrody pocieszenia będą dla 3 prawidłowych odpowiedzi (w kolejności wymienionej poniżej)
 • Nagrody wyślę do Was pocztą (ze zwycięzcami skontaktuję się po konkursie)
 • Konieczne jest podanie prawidłowego maila przy dodawaniu komentarza (w treści komentarza - ja później go usunę żeby automaty spamowe Was nie zasypały spamem), na który po konkursie wyślę prośbę o dane do wysyłki nagród
 • Biorąc udział w konkursie i wygrywając nagrody wyrażacie zgodę na publikację informacji o Was (imię i nazwisko) w moim blogu 🙂
 • Jeśli nie będzie więcej niż 8 prawidłowych odpowiedzi to nagrody pocieszenia przyznam odpowiednio ostatnim dobrym odpowiedziom
 • Ostateczne decyzje (nie ujęte w regulaminie) podejmuję ja (jako organizator) i nie ma od nich odwołania 🙂

Nagrody

Tak jak poprzednio dorzucam też za prawidłowe odpowiedzi nagrody pocieszenia, które w związku z tym, że są święta - będą trochę ciekawsze, ale nie przyzwyczajajcie się do tego za bardzo ;).

Nagrodami tym razem będą:

Pamiętajcie, że to od Was i Waszej aktywności będzie zależało, czy pojawią się w przyszłości podobne tego typu konkursy z ciekawymi nagrodami. I pamiętajcie, że odpowiedź na dzisiejsze pytanie znajdziecie na stronach TechNet Center: Windows Server 2008 (podpowiem, że w artykułach z sekcji Bezpieczeństwo).

Zaczynajmy więc igrzyska - życzę powodzenia! 

Comments (39)

 1. Anonymous says:

  Ponownie muszę chcę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem Waszych odpowiedzi i zaangażowania w konkurs

 2. Foks says:

  NPS – Network Policy Server. Używany do przchowywania, zarządzania oraz walidowania ich respektowania zasad użytkowania TS Gateway. Serwer NPS  to opracowana w Microsoft implementacja Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS).

  Pozdrawiam
  Łukasz Foks

 3. Patryk Szudrowicz says:

  NPS – Network Policy Server

  Jest to serwer zasad bezpieczeństwa i sprawdza czy dany klient spełnia wymogi bezpieczeństwa od których zależy przydzielenie mu dostępu do sieci.

 4. Zdzisław Landowski vel CodeBoy says:

  Network Access Protection (NAP) systemu Windows Server 2008 to nowy zestaw komponentów systemu operacyjnego, tworzących platformę weryfikowania kondycji komputerów, które próbują uzyskać dostęp do sieci prywatnych lub komunikować się przez takie sieci. NAP udostępnia narzędzia służące do kontrolowania zgodności klientów sieciowych z wymogami bezpieczeństwa, obowiązującymi w danej sieci oraz narzędzia umożliwiające ograniczanie dostępu komputerów niespełniających tych wymogów do czasu, aż zostaną one spełnione.

 5. Bartek B. says:

  NPS – Network Policy Server. Microsoftowy RADIUS i serwera Proxy – następca Internet Authentication Service  (IAS) 🙂

 6. basiaw7 says:

  NPS czyli Network Policy Server czyli Serwer zasad bezpieczeństwa. Niech będzie w jednym zdaniu 🙂 Jest to serwer sprawdzający czy klient spełnia wymogi bezpieczeństwa sieci zanim zostanie mu do niej udzielony dostęp. Uff… Teraz już tylko czekać na Świętego Mikołaja 😉

  ps. Mariusz na Waszej stronie : http://www.microsoft.com/poland/technet/bazawiedzy/centrumrozwiazan/cr187_01.mspx coś wyraz “urucha¬mia¬ny” i “instalowa¬ny ” się nieco uszkodziły

 7. Dawid Morzyński says:

  NPS – Network Policy Server czyli nowość w Windows Server 2008 pozwalająca zweryfikować stan “zdrowia” komputerów w sieci i ewentualnie podjąć odpowiednie działania w przypadku niezgodności z wymogami korporacyjnymi.

 8. Krzysiek B says:

  Network Policy Server  (nastepca IAS)

  NPS pełni  rolę serwera polityki bezpieczeństwa. (JEDNO ZDANIE)

  WIĘCEJ: Network Policy Server (NPS) provides authentication, authorization, and accounting services for network access servers, such as IEEE 802.1X authenticating switches and wireless access points, virtual private network (VPN) servers, dial-up servers, and computers running Windows Server 2008 with Terminal Services Gateway (TS Gateway).

 9. Papi says:

  NPS – Network Policy Server. Serwer zasad bezpieczeństwa (NPS) sprawdza zgodność wymóg bezpieczeństwa klienta z przyjętymi przez administratora, warunkujące udzielenie mu dostępu do sieci.

 10. mlodymj says:

  Network Access Protection. NAP to kilka komponentów tworzących platformę do weryfikowania kondycji komputerów, które próbują uzyskać dostęp do sieci. Służy też do kontrolowania zgodności klientów sieciowych z wymogami bezpieczeństwa, obowiązującymi w danej sieci oraz narzędzia umożliwiające ograniczanie dostępu komputerów niespełniających tych wymogów do czasu, aż zostaną one spełnione.

 11. WG says:

  NPS ( Network Policy Server) – serwer NPS sprawdza, czy dany klient spełnia wymogi bezpieczeństwa, warunkujące udzielenie mu dostępu do sieci.

 12. Przemysław Kaczmarek says:

  NPS czyli (Network Protecion Server) to serwer który zapewnia weryfikację i korygowanie kondycji klientów, zawiera aktualne wymogi bezpieczeństwa które muszą być spełnione przez klientów NAP.

 13. Fala says:

  Serwer zasad bezpieczeństwa(Network Policy Server): serwer NPS sprawdza, czy dany klient spełnia wymogi bezpieczeństwa, warunkujące udzielenie mu dostępu do sieci.

 14. Marek Lubinski says:

  NPS – Network Protection Server.

  Serwer NPS służy jako system RADIUS+proxy zastępujący usługę IAS z w2k3, może działać jako “międzymordzie” pomiędzy systemem operacyjnym, a oprogramowaniem antywirusowym, żeby sprawdzić status niezbędnych aktualizacji i na podstawie takich informacji moduł weryfikacji systemu antywirusowago może sprawdzić zgodność klienta z żądaną polityką bezpieczeństwa.

  uff, się rozpisałem 🙂

 15. AdamZ says:

  NPS to Network Protection Server . Odbiera on komunikaty RADIUS Access-Request o kondycji komputerów i przekazuje je do serwera administracyjnego NAP.

 16. NPS – Network Policy Server.

  NPS jest serwerem odpowiedzialnym za weryfikację klientów w zakresie wypełnienia zasad bezpieczeństwa w ramach połączeń infrastruktury NAP.

 17. Krzysztof Bartczak says:

  NPS – (Network Protection Server). Serwer NPS to wbudowany w system Windows Server 2008 serwer RADIUS i proxy. Zastępuje znane z serwera Windows Server 2003 usługi IAS (Internet Authentication Service). Na użytek platformy NAP serwer NPS został poszerzony o komponent administracyjny NAP, obsługę interfejsu programistycznego modułów sprawdzania kondycji oraz opcje konfigurowania dostępu do sieci zgodnie z prowadzoną polityką bezpieczeństwa.

 18. andrzej says:

  Serwer NPS to Network Protecion Server. Serwer NPS to wbudowany w system Windows Server 2008 serwer RADIUS i proxy.

 19. Wojtek (MSP) says:

  NPS to Network Protecion Server….chociaż znalazłem również nazwę Network Policy Server:) To wbudowany w Windows 2008 server RADIUS i proxy, zastępca usługi Internet Authentication Service (IAS), który przeprowadza weryfikacje kondycji klientów NAP i decyduje o dostępie klientów do sieci. Długie zdanie, ale jedno 😉

 20. GZ says:

  Network Policy Server – nastepca IAS, udostepnia także polityki dla NAPa

 21. Marcin Gol says:

  Witam,

  NPS – to Network Policy Server – fragment infrastruktury NAP. NPS jest odpowiedzialny za sprawdzanie czy dany klient NAP spelnia wymogi bezpieczenstwa – po spelnieniu ktorych bedzie mogl dostac sie do sieci.

  pozdrawiam

  MG>

 22. Docent says:

  NPS to Network Policy Server, a jego zadaniem jest zarządzanie regułami stosowanymi przez NAP.

 23. lewis.bjb says:

  NPS to Network Policy Server i oznacza serwer dzialajacy pod kontrola Windows Server 2008, ktory sprawdza zgodnosc komputerow probujacych uzyskac dostep do sieci z obowiazujaca polityka bezpieczenstwa. Potrafi on takze skorygowac uchybienia w komponentach, ktore nie spelniaja tych wymogow bezpieczeństwa.

 24. poek says:

  NPS – Network Policy Server

  Serwer NPS sprawdza, czy dany klient spełnia wymogi bezpieczeństwa, warunkujące udzielenie mu dostępu do sieci.

 25. Mariusg says:

  NPS Network Policy Server.

  pełni rolę serwera polityk bezpieczeństwa w Network Access Protection, wymaga serwera Windows Server “Longhorn”

 26. Mariusz says:

  Serwer NPS – Network Policy Server – (Serwer Zasad Bezpieczeństwa) – serwer NPS sprawdza, czy dany klient spełnia wymogi bezpieczeństwa, warunkujące udzielenie mu dostępu do sieci.

 27. ToMeK says:

  NPS – Network Policy Server. Serwer wchodzący w skład platformy NAP.  Serwer NPS kontroluje zasady bezpieczeństwa, dzięki czemu można zweryfikować aktualną kondycje klienta NAP.

 28. MaGazynieR says:

  NPS – Network Policy Server.

  NPS – implementacja firmy Microsoft serwera RADIUS

 29. lukee says:

  NPS – Network Policy Server

  Usługa zajmująca się zarządzaniem politykami NAPa

 30. Pablo says:

  NPS – Network Policy Server. To microsoft’owa implementacja serwera RADIUS służącego jako zcentralizowane miejsce do uwierzytelniania i autoryzacji klientów sieciowych łączących się np przez VPN czy WIFI. Jest następcą IAS.

 31. kakoll says:

  NPS to Network Policy Server, czyli serwer weryfikujący stan, zdrowie innych komputerów i “podpowiadający” rozwiązania do polepszenia ich stanu. Służy również jako serwer polityk.

 32. Grzesiek (Grimlock_) says:

  Serwer NPS = Network Policy Server 🙂

  NPS jest to serwer polityki bezpieczeństwa współpracujący z komponentami NAP ES i NAP EC. Administrator musi zdefiniować stan zdrowia w postaci zasad polityki bezpieczeństwa, które są potem wymuszane (spełniane) przez serwery NPS.

  Następnie koordynują działanie usług katalogowych Active Directory wówczas, gdy komputer próbuje uzyskać certyfikat „zdrowia”, połączyć się z siecią przez punkt dostępu 802.1X przez VPN, bądź skorzystać z usług serwera DHCP. 

 33. Krzyszof Szafer says:

  Witam,

  NPS – Network Policy Server – zajmuje się weryfikacją stanu klienta NAP. Inaczej mówią – sprawdza czy logujący się do sieci klient spełnia wszystkie zasady okreslone przez Wszechwładnego Admina.

  Pozdrawiam

 34. bula says:

  Network Policy Server – usluga okreslajaca stan bezpieczenstwa przylaczajacego sie klienta

 35. radzaw says:

  Witam,

  Odpowiadam : zapewne chodzi o tego NPS’a z Windows 2008 – a więc Network Policy Server. Usługa ta ma stanowić Microsoftową implementację usługi RADIUS (RFC 2865, 2866), czyli uwierzytelniania i autoryzacji użytkownika “wdzwaniającego się” poprzez różne kanały (np. wireless, vpn) do systemu.

 36. Tomasz Klim says:

  Network Policy Server: serwer NPS sprawdza, czy dany klient spełnia wymogi bezpieczeństwa, warunkujące udzielenie mu dostępu do sieci.

 37. dakota says:

  Skoro chodzi o frekwencję, to też się dorzucę. 🙂

  NPS to skrót od “Network Policy Server”.

  A reszta w jednym zdaniu? Hmmm… 🙂

  W Windows Server 2008, NPS zastąpił znany z Windows Server 2003, IAS (Internet Authentication Service), czyli krótko mówiąc, NPS jest microsoftową implementacją serwera RADIUS, który zapewnia centralne uwierzytelnianie, autoryzację i rozliczanie wielu typów sieciowego dostępu, takich jak na

  przykład VPN, dial-up, połączenia bezprzewodowe, Terminal Services Gateway oraz dodatkowo  jest niezbędnym elementem infrastruktury NAP (Network Access Protection).

  Może nie do końca gramatycznie, ale jest jednym zdaniem. 😉

 38. damian tulecki says:

  NPS – Network Protection Server, weryfikacja i korygowanie kondycji komputerów. Funkcjonuje jako RADIUS+PROXy

  PS1. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczesliwego Nowego Roku 2008

 39. A.Ekert says:

  NPS (Network Policy Server) jest nastepcą uslugi Internet Authentication Service i

  odbiera komunikaty RADIUS Access-Request o kondycji komputerów,

  sprawdza, czy dany klient spełnia wymogi bezpieczenstwa (warunkujące udzielenie mu dostepu do sieci),

  a następnie przekazuje je do serwera administracyjnego NAP

Skip to main content