IT Academic Days


Już od 8 listopada (do 13 grudnia) na uczelniach w 19 miastach całej Polski odbędą się IT Academic Days. Ciekaw jestem czy słyszeliście kiedyś o ITAD?

To ciekawa inicjatywa Microsoftu i kół studenckich z polskich uczelni technicznych. Koła studenckie na uczelniach organizują wydarzenia, podczas których ludzie z Microsoft (oraz firm partnerskich i sami studenci) mają okazję opowiedzieć o czymś ciekawym pozostałym studentom zainteresowanym technologiami Microsoft.

Dużym plusem jest to, że są to spotkania techniczne, na których studenci pojawiają się, żeby poznać co nowego w świecie Microsoft (albo, że wogóle istnieje świat Microsoft). Czasami są to jedyne sposoby na złapanie kontaktu z ludźmi z Microsoft na tak wczesnym etapie rozwoju zawodowego.

Ja pamiętam, że jak byłem na studiach (AGH Kraków, ukończone w 2003) to brakowało właśnie tam jakiejś osoby lub wydarzenia podczas którego można byłoby porozmawiać o perspektywach na przyszłość - czy warto uczyć się administracji Windowsami, czy warto szkolić i certyfikować się z technologii Microsoft, itp.

Od jakiegoś czasu się to mocno zmienia, bo nasz dział akademicki z Microsoft dosyć wyraźnie się rozrósł i organizuje coraz to nowe akcje i wydarzenia na uczelniach. A spotkania IT Academic Days wyszły tak naprawdę od studentów, którzy zrzeszeni są w grupach na uczelniach - aktualnie to przede wszystkim Grupy .NET (deweloperskie), ale pomału też organizują się Grupy IT (infrastrukturalne).

Wracając do samych spotkań - żeby rozwiać wszelkie wątpliwości. Spotkania te są spotkaniami technicznymi i z marketingiem nie mają nic wspólnego. Pokazujemy Wam czystą technologię i mówimy o jej zastosowaniu, ale co chyba najważniejsze - zachęcamy do sprawdzenia tej technologii, a nie koniecznie do jej kupienia od razu. Chcemy, żeby jak najwięcej studentów miało alternatywę dla innych systemów, które poznają na uczelniach.

Na spotkaniach tych mówimy też o programach akademickich jakie ma dla studentów Microsoft. Programy akademickie są bardzo rozbudowane i pewnie kiedyś tylko o nich szerzej napiszę. Wspomnę tylko że chodzi o programy typu MSDN AA, gdzie każdy student może mieć dostęp do darmowego oprogramowania do używania na uczelni i w domu w nieograniczonej ilości. Za moich czasów tego nie było.

No dobrze - a same spotkania gdzie będą i jak wyglądają?

Na uczelniach będzie to całodzienne spotkanie, gdzie opowiemy o programach akademickich i karierze z/w Microsoft (30 min), każdy pokaże swoją prezentację (75 min), partner Microsoft opowie o naszej technologii (60 min), ale też oczywiście jeden ze studentów też coś opowie (60 min).

Po wydarzeniu będzie szansa i okazja porozmawiać w luźniejszej atmosferze o wszystkich pytaniach jakie przyjdą studentom do głowy (podobno najwięcej pojawia się o tym jak dostać się do Microsoft, ale jest też sporo o wyborze ścieżki kariery na studiach). Z tego co wiem na spotkaniach pojawia się zawsze conajmniej 100 osób, a bywają też uczelnie gdzie pojawia się np. ponad 300 osób.

Poniżej prezentuję obrazek z listą wystąpień uporządkowaną według miast - tak chyba będzie najlepiej Wam zorientować się kiedy będziemy w Waszym mieście. Pod obrazkiem prezentuję listę prelegentów z ich tematami.

Prelegenci i ich tematy: 

 • BZ - Bartek Zass
  Silverlight
 • EL - Eugeniusz Licznarowski
  Nowości w VS2008 i .NET 3.5
 • ŁM - Łukasz Migas
  Programowanie gier przy uzyciu XNA
 • MJ - Mariusz Jarzębowski
  Otwarte oprogramowanie i Microsoft
 • MK - Mariusz Kędziora
  Windows Server 2008: Co nowego i specjalnego Wam zaoferuje?
 • PK - Piotr Kramek
  Silverlight
 • SP - Sylwia Ptaszek
  Windows 2008
 • TK - Tomasz Kopacz
  Strategie dostępu do danych: ADO.NET, LINQ, EDM i szeroko pojęte okolice.
 • WŚ - Wojtek Świtała
  Przezentacja systemu Windows Embedded CE (na przykładzie projektu konkursowego enlEYEght - finalisty Imagine Cup 2007 Korea)

Kilka osób pytało już czy osoba nie będąca studentem może wziąć udział w takim spotkaniu. Więc odpowiadam, że owszem jak najbardziej może - rejestracja na spotkania będzie się odbywała przez portal CodeGuru. Więc jedynym wymaganiem będzie posiadanie konta w tym portalu.

Z mojej strony ja na wszystkich uczelniach będę pokazywał nasz nowy Windows Server 2008. Postaram się pokazać jego najważniejsze elementy na żywym systemie (maszynie wirtualnej) i kluczowe zmiany jakie zaszły w stosunku do Windows Server 2003. Opowiem i pokażę m.in.: NAP, Server Core, Termina Services Gateway, IIS7, Bit Locker, itp.

Comments (8)

 1. Anonymous says:

  Będąc na jednym z ITADów w Poznaniu (szerzej moje wyjazdy opiszę już wkrótce) dostałem do ręki świeżo

 2. Łukasz,

  Na to wygląda… Widocznie nikt z uczelni Warszawskich nie chciał tematów IT Prosowych. Bo to uczelnie wybierały sobie temat jaki chcą mieć u siebie.

  No i widocznie w Warszawie na topie jest teraz Silverlight 🙂

 3. Anonymous says:

  Przez ostatnie 2 tygodnie brałem udział w IT Academic Days jako prelegent opowiadający o tym co nowego

 4. Wydaje mi się że jak najbardziej będą dostępne, ale jak się upewnie to dam znać.

 5. Grzechu – oczywiście masz rację – akurat o BitLockerze to tylko opowiem na slajdach 🙂

  Zresztą będzie przeplatanka – slajd z krótką teorią + jak możliwe to demo na maszynie wirtualnej.

 6. Łukasz Foks says:

  Witaj Mariusz,

  czyli w Warszawie głównie tematy związane z programowaniem…

 7. Łukasz Foks says:

  Mam jeszcze jedno pytanie.

  Czy będą dostępne prezentacje z ww. sesji?

 8. grzech says:

  BitLocker na maszynie wirtualnej?

  😉

  pozdrowiena z 3-city

Skip to main content