SDK do Windows Live ID dostępne


Może to mało IT Prosowy temat, ale jednak mocno związany z Wami, bo dotyczący korzystania z Windows Live ID (kiedyś Microsoft .NET Passport), z którego wiem że wiele osób korzysta w różnych miejscach. Aktualnie są to chyba tylko strony Microsoft (m.in. dostęp do wielu witryn), ale w związku z publikacją SDK (Software Development Kit) może się to teraz bardzo szybko zmienić.

Od teraz programiści będą mogli korzystać na stronach www z systemu Windows Live ID (jego mechanizmu uwierzytelniania) i to niezależnie od tego w jakiej technologi jest wykonana strona. Przykładowe aplikacje udostępnione na witrynie MSDN pokazują jak skorzystać z dobrodziejstw Windows Live ID w ASP.NET, Javie, Perlu, PHP, Pythonie i Ruby.

I w zasadzie żeby zacząć korzystać z tych mechanizmów potrzebna jest tylko darmowa rejestracja witryny na stronie Microsoft, otrzymamy wtedy specjalny klucz - identyfikator.

Mam nadzieję, że coraz więcej serwisów będzie korzystało z tej metody logowania się użytkowników, bo to jednak wielka wygoda posiadać jeden login i hasło do wielu różnych miejsc.

Comments (2)

  1. ToMeK says:

    Hmmm … ja niestety nie jestem do tego tak entuzjastycznie nastawiony. Polecam do poczytania http://www.identityblog.com.

    Tworzenie nastepnego ‘identity silo’ tak jak robi to Google nie ma raczej w przyszlosci racji bytu – lepiej by bylo rzuci ta "pare" w propagowanie Card Space i tożsamości "user centric".

    Moje 0.2 PLN.

  2. Foks says:

    Osobiście liczę, że do Community Server zostanie wydany dodatek obsługujący właśnie logowanie Live ID.

Skip to main content