Windows Live SkyDrive


Być może słyszeliście kiedyś o Windows Live Folders. To projekt, który teraz nazywa się Windows Live SkyDrive i wszedł właśnie wczoraj w etap publicznej bety (wcześniej dostępnej dla małej grupy osób).

SkyDrive to pomysł Microsoft na przechowywanie plików w jednej lokalizacji (na serwerach Live) tak aby dostęp do nich był jak najłatwiejszy. Sam pomysł nie jest niczym nowym, ale tu został on włączony w całą gamę produktów z pod znaku Live. A więc i dostęp jest realizowany przez Windows Live ID (kiedyś Microsoft Passport). Czyli każdy kto już ma swoje Live ID będzie mógł korzystać z tego serwisu i nie będzie musiał posiadać kolejnego hasła (i serwisu).

Od razu muszę dodać niestety, że program aktualnie jest dostępny tylko dla osób z USA, UK oraz Indii. Ale niedługo planowane jest jego rozszerzenie na cały świat.

Z możliwości jakie oferuje produkt to m.in. 3 stany plików:

  • osobisty - pliki przeznaczone tylko dla nas i nie dostępne dla nikogo innego
  • udostępniony - to Ty decydujesz komu udostępniasz dany plik i jakie on ma do niego prawa (tylko odczyt, zapis, dodawanie, usuwanie), dana osoba uzyskuje dostęp do tych plików logując się za pomocą Live ID
  • publiczny - dostępny dla każdego, bez konieczności logowania się

Sam system udostępnia nam 500MB przestrzeni dyskowej, dostęp do wszystkiego po SSL z każdego miejsca, obsługę zarówno w przeglądarce Internet Explorer (6.0+) jak i Firefox (1.5+).

Mam nadzieję, że program niedługo zawita i do Polski i będę mógł Was o tym powiadomić odpowiednio wcześniej. Więcej informacji pewnie też będzie się pojawiało w blogu zespołu SkyDrive.

Comments (0)

Skip to main content