Polskie litery w MOSS i WSS – poprawka!


Problem chyba był znany od dawna i poruszany nie raz od wydania MOSS 2007 i WSS 3.0. Polegał on na tym, że w pewnych polach formularzy (w MOSS lub WSS) przy podawaniu polskich znaków (ł i ś) niestety nie udawało się ich wprowadzać. Trzeba było albo ręcznie wklejać takie znaki np. z Notatnika albo na przykład robić dodatkowe modyfikacje w plikach JS.

Mam więc chyba dobrą wiadomość dla wszystkich którzy z tym walczyli i niejednokrotnie zgłaszali ten problem do Microsoft.

Udało się w końcu ukończyć oficjalnego FIX’a dla MOSS’a i WSS’a. Opisany będzie w artykułach 940405 i 940406, które pojawia się za około 2 tygodnie. Do tego czasu jeśli chcecie korzystać z tej poprawki trzeba zgłosić się do pomocy technicznej i powołać sie na te numery artykułów.

Jest to już wersja wspierana w środowiskach produkcyjnych, ale zalecana jest duża ostrożność. Te fixy to tak zwane rollup’y czyli zbiorcze poprawki. I jeśli decydujemy się na instalację poprawki dla MOSS zróbmy ją od razu dla WSS (nawet jeśli nie używamy), bo "mogą wystąpić bliżej nieokreślone problemy"

Jak przedstawił mi to jeden z inzynierów z supportu procedura instalacji powinna wyglądać tak:

- backup stanu system i wszystkich maszyn SharePoint
- backup wszystkich danych SharePointa
- instalacja 32 lub 64bit pakietów dla WSS’a dla wszystkich języków zainstalowanych na farmie
- instalacja 32 lub 64bit pakietu dla MOSS’a wszystkich języków zainstalowanych na farmie
- na jednej maszynie (najlepiej tam gdzie mamy centralną administrację) wykonać polecenia:
     psconfig -cmd upgrade -inplace b2b –force
     stsadm.exe -o setproperty -url http://<adres_portalu> -pn "richtexteditorshortcutenabled" -pv "no"

Nie testowałem tego, więc na razie tylko informuje że może warto przećwiczyć w środowisku testowym, a jak pojawią się już artykuły to zaaplikować te poprawki. 

Dlatego pamiętajcie - bardzo ważne aby przetestować sobie tego patcha w środowisku testowym zanim dotkniemy maszyn produkcyjnych!

Comments (0)

Skip to main content