Roadmapa ścieżek certyfikacji


Dziś spacerując po biurze zauważyłem w pokoju obok przyklejony na szafie plakat. I przykuł mój wzrok, bo oczywiście był bardzo obrazowy (podobnie jak poprzednie roadmapy) a dodatkowo był z tematu który mnie teraz mocno interesuje - czyli certyfikacje Microsoft.

Pamiętam jak ja na początku miałem problem z dojściem do tego jak wyglądają certyfikaty Microsoft i od czego powinienem zacząć, czy co będzie mi potrzebne do uzyskania certyfikatu MCSE. Niby te informacje są na polskich stronach Microsoft i sa one bardzo obszerne, ale może właśnie dlatego, że są bardzo obszerne to jednak mało obrazowe. A tu jeden rzut oka i sporo wiemy na temat ścieżek.

Poniżej jest obrazek (w słabej jakości) pokazujący mniej więcej jak ta mapa wygląda. Jeśli chcecie pobrać go w dużej rozdzielczości to zapraszam na stronę Microsoft ICT Curriculum Roadmap, gdzie można go pobrać w pliku PDF i XPS.

Mam nadzieję, że taka mapa pokaże tym wszystkim, którzy chcą zacząć ścieżkę certyfikacyjną, to w jakiej kolejności podchodzi się do egzaminów i jak one wyglądają na całej mapie certyfikatów.

Poza samymi opisami i tym obrazkiem u góry ja jeszcze dodatkowo polecam coś, co się nazywa "Przewodnik edukacyjny" (do pobrania w pliku PDF). Jest to publikacja, która wyjaśnia jakie certyfikacje istnieją, jak zdobywać certyfikaty z czego korzystać przy przygotowywaniu się do egzaminów, itp. Pozycja naprawdę warta uwagi.

Comments (5)

 1. Nie rzuciła mi się w oczy na razie, ale może gdzieś uda mi się do niej dogrzebać… Jeśli się uda to na pewno dam znać.

 2. @Kaarol: Stąd właśnie pochodzi schemat w moim poście.

  Ale Basia pytała o certyfikacje z Windows Server 2008. A w związku z tym, że produktu jeszcze w zasadzie nie ma w wersji RTM to i schematów może jeszcze nie ma – ale w wolnej chwili się rozejrzę.

 3. Informacje na stronach polskiego Microsoftu są "nieco przestarzałe" – np. nie ma pełnych ścieżek MCSE+M, MCSE+S. O najnowsszych certyfikatach nie wspomnę.

 4. basiaw7 says:

  a czy jest może jakaś taka mapka w odniesieniu do certyfikacji z Windows Server 2008?

 5. Kaarol says:

  >Nie rzuciła mi się w oczy na razie, ale może gdzieś uda mi się do
  >niej dogrzebać… Jeśli się uda to na pewno dam znać.

  Po prawej stronie[http://www.microsoft.com/learning/education/roadmap/default.mspx] pod tą niby bitmapą z roadmap masz dwa linki :See the full-sized roadmap
  • Download XPS file (360 KB)
  • Download self-extracting PDF file (2.22 MB)

Skip to main content