Nová zkušenost se čtečkou elektronických knih a textů


Jedno stehování v minulém roce a vyrazování asi tisícovky knih z mé papírové knihovny mne prinutilo zamyslet se nad ctením elektronických knih. Spousta klasických anglických knih je dostupná v elektronické podobe, cena nových publikací urcených pro elektronické ctení bývá podstatne nižší než v prípade papírového vydání. A Mestská knihovna v Praze vydala kompletního Karla Capka v nekolika elektronických formátech.

Zavrhnul jsem možnost koupe NetBooku z duvodu malé výdrže baterie ve srovnání s dále uvedeným prístrojem, ani jeho displej není pro tyto úcely vhodný. Tak zvaný elektronický inkoust je naopak vynikající pro ctení, i když nenabízí barvu.

V léte jsem si porídil “výprodejový” model SONY PRS – 505, jeho podrobný popis i s odkazy na další stránky související s problematikou zobrazování ceštiny naleznete na webu grafika.

  W_2    W_4    W_1

Formáty ceštiny lze rešit dostupnými fonty, zvolil jsem kódování UTF-8, do kterého prevádím nové texty, pokud potrebuji více fontu než nabízí formát TXT. Správa knihovny na propojeném pocítaci je možná pomocí dodaného SW SONY, ale cesky si v nem nepoctete. O mnoho lepší správa a konverze formátu je s pomocí programu calibre.

Nejdelší “cetbu” jsem zažil pri 11 hodin trvajícím letu pres Atlantik (Seattle – Amsterodam), ctu po vecerech dále a pomalu omezuji pocet papírových knih. (Lépe receno, nenakupuji tak rychle a ve velkém množství nové 🙂 ).

Comments (0)

Skip to main content