System Center 2012 bileşenlerini System Center 2012 SP1’e güncellerken takip edilmesi gereken sıralama


System Center 2012 bileşenlerini System Center 2012 SP1’e güncellerken sorun yaşamamak için belirli bir sıralamayı takip etmek çok önemli. Sıralama şu şekilde olmalı: 

  1. Orchestrator
  2. Service Manager
  3. Data Protection Manager (DPM)
  4. Operations Manager
  5. Configuration Manager
  6. Virtual Machine Manager (VMM)
  7. App Controller

 

SP1’e güncelleme işlemine başlamadan önce, SP1 öncesi çıkmış olan tüm güncellemelerinin yapıldığından da emin olmak gerekiyor. System Center 2012’deki bileşenlerin şu andaki en güncel Update Rollup’larına bakarsak: 

Bileşen Mevcut Update Rollup

Orchestrator

UR2

Service Manager

UR2

DPM

UR2

Operations Manager

UR2

Configuration Manager

CU2

VMM

UR2

App Controller

UR2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Güncelleme sırasının neden önemli olduğuna da bileşen bazlı bakarsak: 

Orchestrator: Orchestrator System Center 2012 bileşenleri arasındaki entegrasyonu sağlamaktaki temel taşlardan olduğu için ilk olarak onu güncellemek gerekiyor.

Service Manager: Aynı Orchestrator’da olduğu gibi, Service Manager da diğer tüm bileşenlerin ortak olarak bağlantı kurabildiği bir bileşen. Server Manager 2012 SP1 connector’ları geriye doğru uyumluluğa sahip oldukları için güncellediğinizde diğer bileşenlerle çalışmaya kesintisiz devam edebiliyorlar.

Data Protection Manager (DPM): DPM yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı Orchestrator’dan sonra ve Operations Manager ile entegre çalışmasında sorun olmaması için Operations Manager’dan önce güncellenmeli.

Operations Manager: Operations Manager’da Orchestrator, Service Manager ve Data Protection Manager için bulunan mevcut management pack’ler geriye doğru uyumlu oldukları için bu üç bileşen SP1’e güncellendiklerinde Operations Manager ile kesintisiz çalışmaya devam edebiliyorlar. Burada önemli olan, güncelleme sonrası Virtual Machine Manager’a (VMM) bağlantı tekrar kurulacağı için Operations Manager’ın VMM’den önce güncellenmesi gerekmesi.

Configuration Manager: VMM 2012 SP1 Windows Server 2012 gerektirdiği ve Windows Server 2012’yi deploy etmek ve yamamak için Configuration Manager da kullanıldığı için Configuration Manager VMM’den önce güncellenmeli.

Virtual Machine Manager (VMM) ve App Controller: Diğer bileşenleri SP1’e güncelledikten sonra son olarak VMM ve App Controller’ı güncellediğinizde, tüm System Center 2012 yapınızı System Center 2012 SP1 olarak güncellemiş oluyorsunuz.

 

Comments (0)

Skip to main content