Windows Server 2012 Storage ve Networking performans raporu


Windows Server 2012’nin Storage ve Networking performansıyla ilgili testlerin yer aldığı rapora göz atmanızı öneriyorum. Sonuçlarla ve test senaryolarıyla ilgili detaylı bilgiler var, ayrıca sonuçlar grafiklerle görsel hale getirildiği için Windows Server 2012’nin performans konusunda ne kadar başarılı olduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Raporu kısaca özetleyeyim. Detaylar için raporun tamamına göz atabilirsiniz. 

 

Storage Spaces ve SMB 3.0 performans ölçümleri

İlk testte fiziksel sunucu olarak Dell R910 ve storage olarak RAID Inc’in Dell R910’a 6 Gb/s SAS bağlantısı olan, 60 adet 15K SAS diskine sahip ünitesi kullanılmış. Sanal makine olarak da her biri 12GB RAM ve 4 vCPU sahibi 8 adet sanal makine var. Sanal makinelerin diskleri Windows Server 2012 Storage Spaces ile yaratılan, two-way mirrored, fixed size volume’ler.

Test1_ortam

 

Testte kullanılan uygulama binlerce kullanıcı SQL Server 2012’ye bağlanıyormuş gibi yük yaratan bir uygulama. Her sanal makineye 2TB veritabanı ve 90GB log içeren bir volume eklenmiş. Aşağıdaki grafiklerden de görebileceğiniz gibi 3.000 kullanıcıdan 24.000 kullanıcıya kadar ölçeği büyüyen testlerde erişim zamanı sadece 0.1 saniye ve 0.3 saniye arasında değişmiş. 

SQL_1

SQL_2

 

 

İkinci testte bu sefer SMB 3.0 giriyor devreye. Fiziksel sunuculardan Hyper-V host olan Dell R910, File Server olan Dell R810. İki sunucu 10GbE LAN üzerinden bağlılar. File Server bir önceki testte olduğu gibi 6 Gb/s SAS ile yine üzerinde 60 600GB 15K SAS disk olan aynı storage ünitesine bağlı.

Sanal makine sayı ve özellikleri aynı; 8 adet 12 GB RAM ve 4vCPU'lu sanal makine kullanılmış. Bir önceki testten farkı ise Hyper-V host olan Dell R910 sanal makinelere bu sefer SMB 3.0 üzerinden (yani network üzerinden) erişiyor. Test edilen senaryo bir önceki senaryoyla yine aynı.

 

Test1_ortam2

  

Aşağıdaki 2 grafikten de görebileceğiniz gibi sonuçlar çok başarılı. Erişim network üzerinden olmasına rağmen network utilization sadece %4.2 olarak ölçülmüş.

 

SQL_3

 

SQL_4

 

 

Benim daha hoşuma giden ise aşağıdaki grafik oldu. Hyper-V hostun direk olarak storage ünitesine bağlı olmasıyla, SMB 3.0 ile network üzerinden erişmesinin sonuçlarının karşılaştırıldığı bu grafikten de görebileceğiniz gibi, SMB 3.0 üzerinden bağlıyken elde edilen IOPS değeri, direk olarak storage ünitesine bağlı olarak elde edilen IOPS değerinin %94-98’i olarak ölçülmüş. SMB 3.0’ın ne kadar performanslı olduğunu bu sonuçlardan rahatlıkla görebiliyoruz. 

SQL_5

 

 

Deduplication (veri tekilleştirme) testi

Deduplication (veri tekilleştirme) çok basit olarak, tekrarlayan verilerin her seferinde diske tekrar tekrar yazılması yerine bir kere yazılıp, tekrar eden veri görüldüğünde verinin olduğu yeri göstermek anlamına geliyor. Windows Server 2012 ile Deduplication özelliği ücretsiz olarak gelmekte. Nasıl kurup test edebileceğinizle ilgili şuradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Deduplication yaparken ne kadar kazancınız olacağı tamamen hedef verinizin tipi ile ilgili. Bu testte de iki tip veri seti kullanılmış:

File Server / Home Directory: Boyutu 900GB olan bu sürücüde Microsoft Office dosyaları ve PDF’ler gibi bir çok küçük dosya bulunuyor.

Operating System Images: 3TB boyutunda olan bu sürücüde Server 2008, Server 2012 ve SQL Server 2012 kurulu olan sanal makineler (VHD) bulunuyor. 

İki sürücüde de Deduplication aktif hale getirildiğinde, 900GB yer kaplayan File Server / Home Directory 648GB’a (%28 kazanç), 3TB yer kaplayan Operating System Images sürücüsü ise 57GB’a (%98 kazanç) düşmüş. Sonuçlar size fazla iyi gelebilir ama gerçekten veri tipinize göre bu tip kazançlar çok normal. DDPEVAL isimli ufak aracı kullanarak Deduplication’ı aktif hale getirmeden, aktif hale getirseydiniz ne kadar yer kazanabileceğiniz test edebilirsiniz. 

Dedup_1

 

 

Peki Deduplication aktifken, dosyalara erişimde herhangi bir performans kaybı oluyor mu? Aynı anda açmaya çalıştığınız dosya sayısına göre %3 kadar göz ardı edilebilir bir gecikme olabiliyor. Aşağıdaki iki grafikte dosya sayısına göre detay bulabilirsiniz. 

Dedup_2

 

Dedup_3

  

Çok büyük boyutlu dosyaları kopyalarken ise durum aşağıdaki şekilde. Dosya boyutu büyüdükçe kopyalama için geçen zaman artıyor fakat Deduplication uygulandığında kazandığınız disk alanının yanında kabul edilebilir seviyede olduklarını düşünüyorum. 

Dedup_4

 

Dedup_5

 

 

Yeni CHKDSK ile hayat çok daha güzel

Sistem yönetimi tarafında çalışanların en büyük dertlerinden biri de büyük boyutlu disklerde sorun olduğunda çalıştırılan CHKDSK’in bitmek bilmemesiydi. Windows Server 2012 tarafında artık bunu dert etmeye gerek yok.

Hemen karşılaştırma sonuçlarına bakalım: 

chkdsk_1

 10 milyon dosya için Windows Server 2008’de 24 saatten fazla süren CHKDSK, Windows Server 2012 ile sadece 16 dakika 48 saniye sürüyor.

 

ODX (Offloaded Data Transfer)

ODX’in ne olduğu ve nasıl çalıştığıyla ilgili bilgi için şuradaki yazımı okuyabilirsiniz.

Testte iki fiziksel sunucu, ODX desteği olan bir Dell EqualLogic storage ünitesine bağlı. Storage üzerinde RAID5 olarak 2 volume yaratılıyor. Volume’lerden birinde 75GB boyutunda bir sanal makine var, diğeri boş. Bu sanal makine Windows Server 2012 ile bir sunucudan diğer sunucuya taşınıyor.

ODX aktif değilken yaklaşık 52 dakika süren taşıma işlemi, ODX aktifken yaklaşık 6.5 dakika sürüyor, yani 8 kat daha hızlı.

 

ODX_1

 

 

Raporu olabildiğince özetlemeye çalıştım ama teknik detayları merak ediyorsanız raporun mutlaka tamamını okumanızı tavsiye ediyorum. Raporun tamamına bu linke tıklayarak erişebilirsiniz.

Comments (0)

Skip to main content