8 tipů pro bezpečnější nakupování online


Hrozby Internetu s sebou přinášejí útoky cílené na uživatele a jejich počítače. Nejnovější verze aplikace Windows® Internet Explorer®, kterou studie NSS Labs označila jako nejbezpečnější prohlížeč, nabízí vestavěnou ochranu před útoky typu phishing a škodlivým software. Díky následujícím osmi (8) tipům je nakupování na Internetu bezpečnější:

1. Mějte ve svém počítači nainstalovány nejnovější aktualizace. Automatické aktualizace umožňují snadno mít v počitači nejaktuálnější verze software (včetně webového prohlížeče). Pokud ještě nepoužíváte aplikaci Internet Explorer 8 – nejnovější verzi webového prohlížeče, můžete si ji zdarma stáhnout.

2. Chraňte svůj počítač. Používejte bránu firewall, antivirový a antispamový software spolu s antispywarovým programem. Pro zvýšení ochrany vašeho počítače si můžete zdarma stáhnout Microsoft® Security Essentials (dostupný v současnosti jen v anglické verzi) nebo vyhledat další antivirová řešení.

3. Vyhněte se útokům typu phishing a škodlivému malware. Filtr SmartScreen® aplikace Internet Explorer 8 pomáhá varovat před škodlivým software a útoky typu phishing a blokovat je. Filtr SmartScreen vás upozorní, pokud se chystáne navštívit stránku, která byla reportována jako nebezpečná. Můžete také sami nahlásit podezřelé stránky.

Podezřelý web

4. Chraňte se před vzrůstajícím počtem hrozeb. Útoky metodou cross-site scripting patří mezi jeden ze sofistikovaných způsobů, jak se útočníci snaží získat vaše osobní údaje. Aplikace Internet Explorer 8 pomáhá ve výchozím nastavení chránit před těmito útoky pomocí vestavěného filtru Cross Site Scripting (XSS).

5. Rozpoznejte falešné webové adresy. Aplikace Internet Explorer 8 pomáhá identifikovat falešné webové stránky se závádějícími adresami. Název domény v panelu Adresa je zvýrazněn černou barvou. Je tak snazší určit skutečnou identitu stránky.

Zvýrazněná adresa URL

6. Procházejte web s ohledem na soukromí. Když používáte veřejně přístupný počítač ke čtení e-mailů nebo třeba nakupujete z rodinného počítače dárek, který má zůstat tajemstvím, je dobré využít funkci Procházení se službou InPrivate. Tato funkce umožňuje zabránit ukládání historie procházení, souborů cookies a dalších informací.

Procházení se službou InPrivate

7. Ujistěte se, že stránky, kde provádíte platbu, používají šifrování. Zda stránka při zpracování informací o platební kartě používá šifrování, zjistíte takto:

  • Ve webové adrese je za http navíc písmeno “s”– adresa tedy začíná písmeny https.
  • V panelu Adresa nebo v pravém rohu okna prohlížeče se nachází malá ikona zaklapnutého zámku Ikona zámku .
  • Zeleně podbarvený panel Adresa používá aplikace Internet Explorer 8 pro označení důveryhodných stránek.

8. Nikdy neodpovídejte na e-maily se žádostí aktualizovat informace o vašem účtu. Tyto e-mailové zprávy mohou být pokusem o krádež vaší identity. Většina důvěryhodných firem nikdy neodesílá nevyžádáné e-maily nebo ryhlé zprávy, ve kterých požadují sdělit hesla nebo osobní údaje. Pamatujte, že čím více zní nabídka lákavěji, tím je pravděpodobnější, že se jedná o podvod.

Comments (0)

Skip to main content